Новости
PRM__izjava_Egipet
Иванов: Неопходна е соработка на нашите безбедносни сили со Египет
Понеделник, 16 Јануари 2017

Неопходна е соработка на нашите безбедносни сили со Египет,  и нашите армиски сили, која досега е извонредна, оцени претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, кој во Египет учествува на меѓународниот форум посветен на безбедноста во време на екстремизам и насилство.

„Досега имаме навистина исклучителна соработка во сферата на безбедноста, затоа што разменуваме информации и искуства во врска со заканите што ги имаме и Египет и ние. Египет, во неговото опкружување има закани од илегална миграција, нивната армија е на нивната јужна граница, каде ја чува долината на Нил од Рогот на Африка каде милиони луѓе се поттикнати да одат кон Европа", изјави претседателот Иванов,  додавајќи дека армиите на двете земји ја имаат една од клучните улоги.

„Нивната Армија има улога каква што има и нашата Армија. Како што нашата Армија е на нашата јужна граница и го чува коридорот низ долината на реката Вардар, така и нивната армија е во слична позиција", посочи македонскиот претседател во изјавата.

Претседателот Иванов изјави дека според извештаите на ОН, бројот на жители во Африка постојано ќе се зголемува и дека со овие закани ќе се соочуваме и идните години и децении.

„Состојбите во Африка се уште не се стабилизираат, и тоа ќе доведе многу млади луѓе да одат по потрага по среќа, односно ќе се упатуваат кон Европа", изјави претседателот Иванов.

„Македонија како земја ќе продолжи да учествува на вакви форуми и да дава свој придонес, со тоа што ние го имаме како искуство, во справувањето со илегалната миграција и со заканите од екстремни и терористички групи", порача македонскиот претседател.

„Тоа им е неопходно на многу земји, затоа што многу се затекнати од оваа состојба и се уште немаат решение како да се справуваат со сиве овие предизвици", изјави претседателот Иванов, истакнувајќи дека Република Македонија и Египет ја интензивираа соработката во повеќе области од заеднички интерес и дека на средбата со претседателот Ал Сиси, разговарале за унапредување на првната рамка со цел продлабочување на соработката и во областа на туризмот, земјоделието и образованието.

Оваа работна посета, што следи по официјалната посета на македонскиот Претседател на Египет, македонскиот претседател ја оцени како исклучително успешна.

Претседателот Иванов истакна дека целта на ваквите форуми е да се изнаоѓаат заеднички решенија и начини за надминување  за предизвиците и спротивставување на заканите на 21 век со кои се соочуваат сите земји во светот.

bozik_soboren_hram_4
Божикна литургија во Соборниот храм во Скопје
Сабота, 07 Јануари 2017

Претседателот Иванов заедно со сопругата, г-ѓа Маја Иванова, денеска присуствуваа на централното одбележување на Рождеството Христово - Божик во Соборниот храм „Св. Климент Охридски", во Скопје, каде поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, г. г.Стефан чиноначалствуваше Архиерејска Златоустова литургија.

"Сакам да им го честитам овој голем празник на сите граѓани на Република Македонија кои го слават Христовото раѓање - Божик и да им посакам многу здравје, радост и среќа. Посакувам сето она што го имаме овие денови, сета радост, сета добрина и убавина да не следи во текот на целата година. Посакувам да ја споделуваме радоста и да се чувствуваме добри и да го славиме животот. Христос се роди, навистина се роди", истакна претседателот Иванов.

Во семејството Иванови на бадниковата вечер паричката се паднала кај синот Иван.

Badnik_1
Златните славејчиња на Бадник кај семејството Иванови
Петок, 06 Јануари 2017

На Бадник, во пресрет на големиот христијански празник Божик, денеска семејството на претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов го посетија децата од хорот „Златно славејче" кои со песната „Вечниот Бог" го најавија Христовото раѓање.

Сопругата на претседателот, г-ѓа Маја Иванова изјави дека како семејство ја даваат нивната целосна поддршка на иницијативата за возобновување на Божикната литија, која, како што истакна на најдостоинствен начин го најавува Христовото раѓање.

- Денес нашиот дом е исполнет со детски џагор, смеа и позитивна енергија и на најдостоинствен начин го одбележуваме Христовото раѓање. Ова се моменти кога секој на секого посакува здравје, среќа, многу љубов, радости, кога сме со нашите семсјтава, со блиските, пријателите. Но, не смееме да заборавиме да бидеме солидарни со оние на кои што им е потребна нашата помош - на изнемоштените и на болните. Сакам на сите православни верници да им посакам преубава Бадникова вечер и да им го честитам големиот христијански празник - Божик. Нека Христовата светлина внесе многу радост, здравје, среќа и успеси во секој дом, порача г-ѓа Иванова.

На децата семејството Иванови им подарија пригодни пакетчиња.

Иницијативата за возобновувањето на старата православна традиција да се слави Бадник со пеење на „Вечниот Бог" потекна од свештенството на МПЦ-ОА. Според Црквата, радува будењето на оваа стара православна традиција, која од година во година зафаќа се поголем број градови и повторно навлегува во нашето секојдневие.

Во Скопје и во уште неколку градови во Македонија денеска се организираат детски бадникарски поворки како предвесник на утрешниот христијански празник Рождеството Христово – Божик. Децата учесници во бадникарските поворки ја пејат песната „Вечниот Бог" и носат пригодно изработени пештери на кои е претставено Рождеството Христово и ѕвезди што ја симболизираат ѕвездата која ги водела тројцата мудреци до местото каде што бил роден Исус.

Со божикната каланда (песна) „Вечниот Бог", им се објавува доаѓањето на Спасителот во тело. Песната е многу древна, води корени уште од некогашнто Римско царство, што културолошки продолжи да живее кај православните народи кои се негово духовно и цивилизациско наследство. Сведоштво за универзалниот карактер на оваа каланда се бројните нејзини напеви кои се среќаваат од Европа, преку Азија, па сѐ до Африка.

Badnik_2

09
Иванови на одбележување на празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец“ на Попова Шапка
Четврток, 05 Јануари 2017

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов со сопругата Маја и синот Иван, денеска присуствуваше на одбележувањето на патрониот празник „Свети Наум Охридски Чудотворец" во манастирскиот комплекс на Попова Шапка.

Чествувањето започна со света божествена архијерејска литургија со која чиноначалствуваше митрополитот тетовско-гостиварски, господин Јосиф, во сослужение со повеќе свештенослужители.

Митрополитот, г. Јосиф, ги благослови и прережа кумските колачи со парички, а кои ги одредија кумовите за прославата на празникот „Свети Наум Охридски Чудотворец" во манастирскиот комплекс на Попова Шапка во 2018 година. На верниците кои ги пронајдоа паричките, кумството им донесе голема радост, а очекуваат во нивните семејства да им донесе многу здравје, мир и благосостојба.

Господин Јосиф им го честиташе празникот на присутните, честитајќи им ги и претстојните божиќни празници на сите верници со пораки за здравје, среќа и бериќет. Тој изрази благодарност и до претседателот Иванов за неговото присуство на патрониот празник. - Би сакал да се заблагодарам на претседателот Иванов и на неговото семејство што секогаш наоѓа време и секоја година доаѓа овде со нас, заедно да го чествуваме свети Наум Охридски Чудотворец. Потребна ни е вашата поткрепа и поддршка, му порача митрополитот тетовско- гостиварски на македонскиот претседател.

За сите верници кои денеска присуствуваа на чествувањето на патрониот празник во манастирскиот комплекс на Попова Шапка беше приредена заедничка трпеза.
grupna_2 

sklad_erebino_24
Посета на припадниците на АРМ во „Еребино“ на првиот ден од Новата година
Недела, 01 Јануари 2017

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили д-р Ѓорге Иванов денеска ги посети припадниците на Армијата на Република Македонија во армискиот склад „Еребино".

Претседателот Иванов на припадниците на АРМ кои извршуваат должност за време на новогодишните празници им ја честита Новата 2017 година и им се заблагодари придонесот што овозможуваат празниците, како што рече, да ги минуваме во мир и благосостојба.

„Честитајќи им ја Новата година им посакувам да продолжат професионално да ги обавуваат сите свои обврски како што тоа го правеа досега. Ја користам оваа можност и да им ја честитам Новата година на припадниците на Армијата на Република Македонија кои се во мировните мисии во странство. Тие се наша гордост и горди сме се што прават и ја промовираат Македонија", рече претседателот Иванов.

Македонскиот претседател се заблагодари на Армијата за се што направила досега, како што е помошта  што ја дава на полицијата за обезбедување на границата во справувањето со илегалната миграција,  но и за помошта што ја даде во елементарните непогоди што се случија минатата година во скопскиот регион.

„Од името на граѓаните сакам да им се заблагодарам и да им укажам чест и внимание", додаде претседателот Иванов, притоа уште еднаш честитајќи им ја Новата година на сите граѓани на РМ, со порака за сплотеност, како во празничните денови, така и во текот на целата година.

Одговарајќи на новинарско прашање во врска со процесот за создавање нова влада претседателот Иванов рече дека треба да се почитуваат роковите според Уставот.

„Јас како претседател сум обврзан според Уставот, по конституирањето на Собранието во рок од десет дена да го дадам мандатот, потоа следи мандатарот кој има дваесет дена да ја состави владата која треба да добие мнозинство во Парламентот", истакна македонскиот претседател.
sklad_erebino_18 

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 4 од 165