Новости
Radev_rotarot
Иванов и Радев иницираат склучување договор за стратешко партнерство
Петок, 16 Февруари 2018

Radev1Претседателите на Република Македонија и на Република Бугарија, д-р Ѓорге Иванов и г. Румен Радев на денешната средба во Скопје се согласија да иницираат потпишување договор за стратешка соработка меѓу двете земји.

На заедничката прес-конференција по средбата, претседателот Иванов рече дека по потпишаниот Договор за пријателство, добрососедство и соработка, кој многу ќе придонесе за развој на севкупната билатерална соработка би било добро Скопје и Софија да склучат и договор за стратешко партнерство, какви што Македонија има со САД и со Турција.

„Мигрантската криза ни покажа дека е потребна соработка и размена на информации во областа на одбраната, безбедноста и разузнавањето. Затоа ние ќе иницираме потпишување на договор за стратешко партнерство. Разговаравме и за новата стратегија на ЕУ за проширувањето која во голема мера е заслуга и на Бугарија. Реални се можностите за време на бугарското претседавање, Македонија да ги започне преговорите за членство во ЕУ и реално е да очекуваме покана за членство во НАТО, на самитот кој ќе биде летоска. Ја поздравувам иницијатавата на Бугарија и демонстрираната заложба како прв сосед директно да ги подржи еврспските и евроатлантските интеграции и да се заблагодарам преку претседателот Радев, на се што досега Бугарија го има сторено за напредок на Македонија во овие евроинтегративни процеси, рече претседателот Иванов.

Бугарскиот претседател Радев ја оцени како многу важна иницијативата за склучување договор за стратешко партнерство, додавајќи дека ќе ја пренесе до Владата во Софија и дека со таквиот договор ќе се зголеми безбедноста за сите чинители во регионот.

„Договорот за добрососедство со земја, која е членка на Европската унија и НАТО е најсилен доказ дека во македонскиот Устав нема одредби за иредентизам и територијални претензии, рече претседателот Иванов и потсети дека Бугарија била првата земја што ја признала Република Македонија под уставното име.

Radev2Претседателот Радев за Договорот за добрососедство рече дека не треба да остане само мртво слово на хартија, туку да биде незапирлив процес што ќе се унапредува.

„Бугарија секогаш била еден од најсилните поддржувачи на Македонија за ЕУ и НАТО. Но, има уште многу да се сработи во разни сфери, а Бугарија е подготвена да и помогне во тоа на Македонија", кажа претседателот Радев.

Во врска со актуелните преговори меѓу Македонија и Грција за решавање на спорот за името, бугарскиот претседател рече дека Софија поддржува решение на спорот за името меѓу Скопје и Атина кое нема да вклучува територијални делови од Бугарија и нема да засега трети страни.

„Бугарската позиција е јасна, решението за името во спорот со Грција да не содржи географска одредница која во себе ќе вклучува територијални делови од Република Бугарија, рече претседателот Радев, одговорајќи на новинарско прашање и нагласи дека Бугарија не планира воведување на никакви санкции кон Македонија во однос на нејзините европски и евроатлантски интеграции во врска со преговорите за името и додаде дека тие се водат меѓу две суверени држави под покровителство на Обедините нации.

Претседателот Радев додаде дека овие преговори ја засегаат и Бугарија, но напомена дека верува дека ќе биде најдено решение кое е прифатливо и за Македонија и за Грција, но кое нема да засега трети страни.

Претседателот Иванов рече дека преговорите за проблемот што Грција ги има со уставното име на Република Македонија ќе продолжат во ОН, при што македонската страна ќе се труди да се најде решение кое нема да биде на штета на трети држави и да ги инволвира во процесот.
Radev3

Kavadarci1
Претседателот Иванов на одбележување на празникот Св. Трифун во Кавадарци
Среда, 14 Февруари 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на православниот празник „Свети Трифун" денеска присуствуваше на традиционалното закројување на винова лоза во Кавадарци.

На градскиот плоштад, претседателот Иванов со градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев и Митрополитот Повардарски Агатангел симболично ги закроија виновите лози и упатија желби за родна година.

Македонскиот претседател им го честиташе празникот на граѓаните и во духот на нашата традиција, посака Св. Труфун на лозарите да им донесе многу бериќет, а на винарите квалитет. - На овој ден посакуваме годината да биде родна и благородна, да биде успешна, не само за винарите и за лозарите туку и за сите нас, рече претседателот Иванов.

Градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев, порача дека годинашното одбележување на „Свети Трифун" треба да биде почеток за една нова состојба и нови стандарди во лозарството. - Винарските визби да бидат тие што ќе прават добро вино, лозарите добро грозје, а државата да биде таа којашто ќе не заштити, заедно со општината, за грозјето и родот да ни се плаќа на време", рече Јанчев.

Во духот на македонската традиција, претседателот Иванов секоја година присуствува на свеченото одбележување на Денот на лозарите и големиот христијански празник – Св. Трифун. Минатата година, македонскиот претседател присуствуваше на симболичното закројување на винова лоза во Демир Капија.

Sv._Atanasij_Veliki_01
Претседателот Иванов присуствуваше на одбележувањето на христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики во Тетово
Среда, 31 Јануари 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов денеска ја посети црквата „Св. Атанасиј" во Тетово, по повод одбележувањето на големиот христијански празник Св. Атанасиј Велики.

Во црквата се одржа света божествена литургија со која чиноначалствуваа Протојереј-Ставрофор Мирко Станкоски и протојереј Дарко Наумоски којшто на присутните верници им посака мир, слога, љубов и благосостојба.

По повод празникот беше одржана и церемонија на осветување на празничниот колач, а потоа беа избрани кумовите за идната година.

Претседателот Иванов на присутните верници им го честита празникот Св. Атанасиј Велики и им посака здравје, радост и бериќет.

Во црквата на тетовското Кале која датира од крајот на осмиот век, традиционално се прославува христијанскиот празник Св. Атанасиј Велики. Според различни историски извори, црквата „Свети Атанасиј" претставува еден од најстарите христијански црковни споменици во овој дел од Македонија.
Sv._Atanasij_Veliki_02

Petkov22012018
Средба на претседателот Иванов со амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија, г. Иван Петков
Понеделник, 22 Јануари 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими амбасадорот на Република Бугарија во Република Македонија, г. Иван Петков, кој ги претстави приоритетите и програмата на бугарското Претседателство со Советот на Европската унија во периодот од 1 јануари до 30 јуни 2018 година.

На средбата претседателот Иванов посака успешно спроведување на програмата на бугарското претседателство и успех во реализацијата на приоритетите. Македонскиот претседател изрази задоволство што меѓу главните приоритети на бугарското претседателство е европската перспектива на регионот.

Зголемениот интерес на Европската унија за регионот, според претседателот Иванов, укажува на тоа дека постои позитивна политичка клима за проширувањето на ЕУ, што е исклучително важно како за Македонија така и за целиот регион. Претседателството на Република Бугарија е одлична шанса за искористување на оваа позитивна политичка клима, рече претседателот Иванов на средбата.

Во тој контекст, македонскиот претседател изрази очекување дека Република Бугарија ќе даде силна поддршка за неодложен почеток на пристапните преговори на Република Македонија со Европската унија.

„Македонија очекува натамошно динамизирање на интегративните процеси. Перспективата за членство во Европската унија е наша единствена гаранција за стабилност, сигурност и просперитет. Одложувањето на почетокот на преговорите се покажа како непродуктивен пристап - делува демотивирачки, создава фрустрации и тензии во нашето општество", рече претседателот Иванов на средбата.

Македонскиот претседател изрази надеж дека двете земји ќе продолжат да соработуваат на промоција на заедничките интереси во регионот и да го одржат позитивниот напредок во билатералната соработка што е остварен во изминатиот период.

Република Македонија како и досега така и во иднина ќе настојува да гради и развива здрави, добрососедски односи со Република Бугарија врз основа на меѓусебно почитување, искреност, взаемна доверба и рамноправност, рече претседателот Иванов на средбата со бугарскиот амбасадор, г. Иван Петков.

PRM_-_Vodici_8
Иванови со дипломатскиот кор на Водици во Дојран
Петок, 19 Јануари 2018

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов со својата сопруга, г-ѓа Маја Иванова, синот Иван и членовите на дипломатскиот кор, учесници на традиционалниот дипломатски прием, денеска во Нов Дојран присуствуваа на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици.

Најсреќен меѓу учесниците што влегоа во водите на Дојранското езеро по светиот крст беше Мите Пејков од Нов Дојран, којшто упати честитки до сите православни верници. „По крстот се фрлам досега девет пати, а по четврт пат успевам да го фатам", рече Пејков, додавајќи дека чувството е неописливо. Претседателот Иванов на Пејков му подари крст од Гевгелискиот регион и нему и на неговото семејство им посака благосостојба, бериќет, здравје и успеси. Пејков доби подарок икона од рускиот амбасадор Олег Шчербак.

Претседателот Иванов на сите православни верници им го честиташе големиот христијански празник Богојавление - Водици.

„Богојавление е симбол на духовното раѓање и новиот почеток во животот на верникот. Како симбол на новиот почеток, Богојавление треба да нè потсетува да не се навраќаме на старото, туку да се стремиме кон живот исполнет со љубов, понизност, милост и солидарност. Да се престигнуваме со добрина, и да го градиме нашето мултиетничко, мултирелигиско и мултијазично општество во мир, соживот и почитување на различноста", порача македонскиот претседател.

Задоволство од присуството на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление - Водици во Дојран, изрази рускиот амбасадор Шчербак.

„Нам ни е многу драго што денеска сме присутни овде, на брегот на Дојранското езеро, и што гледаме дека во Република Македонија, овој празник се одбележува масовно и со голема радост. На сите граѓани на Република Македонија, би сакал да им го честитам овој прекрасен празник, на сите да им посакам добро здравје, среќа, радост, благосостојба и стабилност", рече амбасадорот Шчербак.

Вчеравечер во Гевгелија, претседателот Иванов, го приреди традиционалниот прием за членовите на дипломатскиот кор по повод новогодишните и божиќните празници.
PRM_-_Vodici_11

Hadji-Janev
Бригадниот генерал Методи Хаџи-Јанев - нов Аѓутант на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов
Понеделник, 15 Јануари 2018

Во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија, денеска се одржа свечена церемонија по повод поставувањето на Методи Хаџи-Јанев за Аѓутант на Врховниот Командант на Вооружените Сили на Република Македонија и неговото унапредување во чин Бригаден генерал.

Методи Хаџи-Јанев на должноста Аѓутант доаѓа од функцијата одбранбено аташе на Република Македонија во Вашингтон, Соединетите Американски Држави.

Бригадниот генерал Методи Хаџи-Јанев е офицер со богато воено, дипломатско и академско искуство. Тој е доктор на науки по меѓународно право и меѓународни односи на правниот факултет во Скопје, а магистрирал на постдипломските воени студии во САД. Методи Хаџи-Јанев дипломирал на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски " во Скопје и на колеџот за воздушна команда во САД. Методи Хаџи-Јанев е припадник во специјалните единици на АРМ речиси 12 години и е прв командант на македонските специјални сили во Ирак. Хаџи-Јанев во 2015 година, бил назначен за нерезидентен воен советник при Постојаната мисија на Република Македонија во Обединетите Нации во Њујорк. Од 2017 година, Хаџи-Јанев е придружен професор на Државниот Универзитет Аризона во САД, а бил професор и на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски" во Скопје. Автор и коавтор е на повеќе дела и трудови во областа на сајбер безбедноста и одбраната и има посетувано обемни меѓународни обуки во борбата против тероризмот. Тој е потпретседател на Евро-Атлантскиот Совет на Македонија, официјален дисеминатор на меѓународното хуманитарно право на Црвен Крст на Република Македонија и Член на експертскиот – советодавен тим на Центарот за кризи и домашна безбедност при Државниот универзитет Аризона во САД.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 9 од 188