Новости
Orban
Неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Македонија – средба со унгарскиот премиер Орбан
Понеделник, 20 Март 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на Унгарија, оствари средба со премиерот на Унгарија, г. Виктор Орбан.

На средбата претседателот Иванов изрази благодарност за севкупната поддршка што Република Македонија ја добива од Унгарија во однос на нашето уставно име, за предизвиците од илегалната миграција, како и за унгарската иницијатива за осуда на Тиранската платформа на последниот состанок на Европскиот совет.

Воедно, македонскиот претседател го запозна својот соговорник со актуелните состојби во Република Македонија и за можните решенија за излез од кризата и ги повтори добро познатите ставови - или да се отстранат пречките за мандат или да се одржат нови избори.

За Унгарија неприфатливо е други држави да се мешаат во внатрешните работи на Република Македонија. Нови предвремени избори се единствено исправно решение за излез од политичката криза во Република Македонија, порача унгарскиот премиер Орбан на средбата со претседателот Иванов во Будимпешта.

Премиерот Орбан нагласи дека Унгарија има цврст став против Тиранската платформа и додаде дека стабилноста на ЕУ е невозможна без стабилноста на Република Македонија.

- Македонија ја има и ќе продолжи да ја има поддршката од Унгарија, рече унгарскиот премиер, запознавајќи го претседателот Иванов за неговиот став на Европскиот совет и немањето консензус во однос на прашањето за предизвиците со кои се соочува нашата држава.
Премиерот Орбан нагласи дека ЕУ имаше погрешен пристап кон Република Македонија и додаде дека нашата држава одамна требаше да биде членка на ЕУ и НАТО.

На средбата беше договорено да продолжи соработката и комуникацијата на сите нивоа и по сите прашања од заемен интерес. Се разговараше и за мигрантската криза и беше договорено одличната соработка да продолжи и во наредниот период.

PRM_Ader_01
Иванов-Адер: Благодарност до Унгарија за иницијативата да се отфрли и осуди платформата од Тирана
Понеделник, 20 Март 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во рамки на работната посета на Унгарија, оствари средба со претседателот на Унгарија г. Јанош Адер.

Македонскиот претседател на прес-конференцијата со неговиот унгарски колега г. Адер, во Будимпешта, искажа јавна благодарност до Унгарија која покрена иницијатива со барање до Советот на ЕУ да се отфрли и осуди тиранската платформа

На средбата претседателот Иванов и претседателот Адер разговараа за политичката состојба во Република Македонија, како и за можните излези од оваа криза која земјата со години ја држи во заложништво.

Македонскиот претседател, му укажа на неговиот унгарски колега на тоа што досега тој има преземено како претседател на Република Македонија и она што му го овозможува Уставот на Република Македонија.

Во контекст на тоа додаде дека за разлика од уставите на другите држави, нашиот Устав е недоречен и имаме голема уставна празнина за вакви состојби кога не може во првиот обид да се избере влада.

„Особено се усложнува состојбата што сега имаме влијание од друга држава во внатрешните работи во Македонија со изготвување платформа, која е постизборна и која опфаќа прашања што ние сметаме дека досега се затворени со Охридскиот рамковен договор и со Уставот", истакна македонскиот претседател.

Иако, како што рече претседателот Иванов, очекувавме досега да биде осудена и отфрлена таа платформа на туѓа држава која отвора прашања во Македонија досега тоа не е случај и се плашиме дека ова може да биде преседан кој ќе го користат други дражави да вршат притисок, како што се случува во последно време и во некои други земји.

Претседателот Иванов одговарајќи на новинарско прашање посочи дека ургентно е потребно конститутивната седница на Собранието на Република Македонија да биде завршена, да се избере претседател и да  можат активностите кои ги имаме како држава, нормално да се спроведуваат.

Во контекст на тоа порача дека мнозинството треба да се откаже од тиранската платформа за да може да го добие мандатот за да се формира влада која ќе почне да се справи со сите овие предизвици. „Има правни пречки кои би се совладале, доколку заврши конститутивната седница, и има политичка пречка, а тоа е да се отфрли и осуди платформата од Тирана", рече македонскиот претседател.

Унгарскиот претседател г. Адер, пак, рече дека не е во негова наделжност да одговори на прашањето  во врска со решавањето на политичката криза во Македонија, туку  тоа е надлежност на македонскиот Уставен суд.

Тој додаде дека од разговорот заклучил оти македонскиот претседател се стреми за изнаоѓање решение во согласност со неговата заклетва како претседател на Република Македонија и со одредбите на македонскиот Устав и дека само едно такво решение би било прифатливо.
PRM_Ader_001

Двајцата претседатели на средбата разменија мислења и за состојбите во регионот, односите меѓу двете земји, како и за унапредување на соработката во повеќе области меѓу Македонија и Унгарија.

„Досегашната поддршка, пријателството и солидарноста помеѓу Унгарија и Македонија треба да биде пример како една земја членка на ЕУ треба да се однесува со земја која е кандидат за член во Унијата", рече претседателот Иванов.

Унгарскиот претседател истакна дека скоро 10 години на Македонија и се нудат позитивни, но лажни забелешки и ветувања во поглед на евроинтеграцијата. „По лажните и празни ветувања сега е дојдено времето за започнување вистински преговори помеѓу ЕУ и РМ, рече претседателот Адер.

Унгарија, како што посочи, е една од државите кои на Македонија и дадоа безрезервна поддршка и помош за справување со илегалната миграција.

На средбата стана збор и за најавите за втор мигранстки бран и за продолжување на соработката во насока на разрешување со сите предизвици кои можат да се случат во овој период кога се чувствува раздвиженост не само од Блискиот Исток, туку и од Африка кон Европа.

Претседателот Иванов рече дека очекува ЕУ и НАТО внимателно да ја разгледаат реалноста со која се соочува Македонија и нашиот регион и во овие тешки моменти да испратат силна порака за нашата европска и евроатлантска перспектива, а не да ја блокираат Македонија и оваа статус кво состојба со евроинтеграциите во Македонија да предизвикува огромна фрустрираност кај нашето население.
PRM_Ader_02 

prm_nisani_1
Иванов - Нишани: Потребна е воздржаност и нормализирање на билатералните односи
Четврток, 16 Март 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска во Баку, Азербејџан, оствари билатерална средба со претседателот на Република Албанија, г. Бујар Нишани.

Двајцата претседатели на средбата разговараа за односите меѓу двете земји во контекст на актуелната политичка состојба во Република Македонија, како и во контекст на состојбите и предизвиците во регионот.

Претседателот Иванов во разговорите со претседателот Нишани, го реафирмираше ставот дека начинот на кој се донесе пост-изборната платформа на партиите од албанскиот политички блок и изјавите кои следеа од страна на високи функционери на Република Албанија претставуваат мешање во внатрешните работи на Република Македонија.

„Ваквото мешање во внатрешните работи на Република Македонија е поттик за реализирање на големо националистички идеи, тензии и претставува негативен пример не само на Балканот, туку и пошироко. Потребно е намалување на тензиите во регионот и внимателна реторика", порача на средбата претседателот Иванов.

Македонскиот претседател посочи дека Република Албанија е пријател и ќе остане пријател на Република Македонија и за таа цел потребни се натамошни конкретни взаемни чекори за нормализирање и унапредување на билатералните односи.

„Македонското национално малцинство во Република Албанија и албанската етничка заедница во Република Македонија  треба да бидат фактори на зближување и збогатување на соработката, а не извор на тензичност", истакна на средбата претседателот Иванов. Во таа насока, македонскиот претседател изрази уверување дека само со дијалог можат да се бараат решенија и да се надминуваат разликите за одредени прашања.

Двајцата претседатели се согласија дека е неопходна воздржаност, преземање на взаемни чекори за зголемување на меѓусебната доверба и фокусирање на заедничките приоритети, кои подразбираат добрососедски односи,  унапредување на регионалната соработка и фокусирање на проекти што ќе го унапредат и подобрат животот на граѓаните на двете земји.

Средбата на двајцата претседатели беше реализирана на маргините на 5. Глобален Баку форум на тема „Иднината на меѓународните односи:моќ и интереси", на кој учествува претседателот Иванов.

prm_aliev_4
Иванов - Алијев: Подготвеност за поголема економска соработка меѓу Македонија и Азербејџан
Четврток, 16 Март 2017

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска во Баку, оствари средба со претседателот на Република Азербејџан г. Илхам Алијев.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Азербејџан. Заедничка констатација на претседателот Иванов и на претседателот Алијев, беше дека односите меѓу двете држави кои ги карактеризира пријателство, континуиран дијалог и разбирање е потребно да се прошират во конкретни области од заеднички интерес.

Во тој контекст македонскиот претседател изрази очекување за унапредување на економската соработка и зголемување на обемот на трговската размена меѓу двете земји, преку потенцијалните можности кои ги нуди Република Македонија за реализација на странски инвестиции. Нашата држава, истакна македонскиот претседател стои на располагање за иницирање на директни азербејџански инвестиции во македонското стопанство, преку гасоводни и енергетски проекти, проекти од областа на земјоделството и туризмот. За таа цел, нагласи претседателот Иванов, е  потребно и интензивирање на контактите меѓу бизнис заедниците од двете држави.

Претседателот на Република Азербејџан г. Илхам Алијев  ја прифати поканата од претседателот Иванов за посета на Република Македонија, веднаш по надминувањето на политичката криза во земјава. Притоа го истакна интересот за инвестирање во Република Македонија во проекти за гасификација на земјата и упати покана за приклучување на Македонија кон азербејџанските гасоводни проекти кон кои веќе се приклучени балканските држави.

На средбата беа разменети информации и за состојбите во регионот на Југоисточна Европа и во Каспискиот регион, како и за актуелностите во врска со мигрантската и бегалската криза, и беше нагласена неопходноста за продолжување и интензивирање на соработката на безбедносен план, и за продолжување на соработката и меѓусебната поддршка на мултилатерален план.

Претседателот Иванов го запозна претседателот Алијев и за предизвиците со кои се соочуваат македонските компании од фармацевтскиот сектор во соработката со Азербејџан, и апелираше да се разгледаат можностите за надминување на истите.

Претседателот Иванов во Азербејџан учествува на 5.Глобален Баку Форум каде се обрати на претседателската сесија на тема „Иднината на меѓународните односи: моќ и интереси". На глобалниот форум учествуваат над 100 актуелни и поранешни претседатели, премиери и министри, дипломати, голем број истакнати личности од општествениот и политичкиот живот, универзитетски професори, како и претставници на Програмата за млади лидери на Глобалниот форум.

Baku_8
Иванов: Македонија е пример за двојните стандарди и лицемерието на сегашниот меѓународен поредок
Четврток, 16 Март 2017

Двојните стандарди на либералниот поредок нам ни го оспориja правото на идентитет, но и правото на просперитет, порача претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, во своето обраќање на 5. Глобален Баку форум кој се одржува денеска и утре во Баку, Азербејџан.

Говорејќи за иднината на меѓународните односи, низ призма на геополитиката и географијата, претседателот Иванов го посочи парадоксот со кој се соочува Македонија во однос на либералниот поредок и поривот за слобода. Претседателот Иванов истакна дека Македонската независност пред 26 години започна со славење на политичкиот либерализам и на либералниот поредок, а идејата за слобода имаше моќ да го трансформира нашето општество. Македонија стана предводник на европската и на евроатлантската интеграција на регионот, но сепак се соочи со голем парадокс, рече претседателот Иванов,.

„Македонија е случај на колапс на либералниот поредок по Втората светска војна. Македонија е единствена земја, што во ООН нема право на сопствен идентитет. И се оспорува правото на самоидентификација, основното право на секој поединец и на секоја држава во меѓународниот поредок. На Македонија и е скратено правото на просперитет. И се блокираат нејзините НАТО и евро интеграции. Тоа го покажува лицермерието на овој меѓународен поредок со двојните стандарди. Затоа на случајот Македонија колабира светскиот поредок и меѓународниот поредок", порача претседателот Иванов.

Сепак, дополни  претседателот Иванов, поредокот е во криза, а не самата идеја на слободата, прашувајќи дали оваа нестабилност е само епизода што ќе помине или дефинирачки момент во историјата на светот.

„ Во услови на криза, има само две идеи кои можат да ги мобилизираат луѓето – надеж и страв. Денес, надежта е сè поретка. А колку помалку надеж, толку повеќе страв, посочи македонскиот претседател во обраќањето.

Говорејќи за Европа, претседателот Иванов посочи дека нејзината иднината треба да се гледа како период на трансформација и подготовка за предизвиците во третиот милениум.

„ Денес, кога на европската политичка сцена повторно се јавува левиот и десниот популизам, ксенофобијата, исламофобијата, исклучивоста, границите,  треба повторно да се понуди нова идеја. Ова е време за пресоздавање на Европа – метаморфоза на Европа", истакна македонскиот претседател.

На Глобалниот Баку форум, во организација на  меѓународниот центар „Низами Ганџави" учествуваат над 100 актуелни и поранешни претседатели, премиери и министри, голем број истакнати личности од општествениот и политичкиот живот, како и претставници на Програмата за млади лидери на Глобалниот форум. Иднината на Европа, улогата на Кина во меѓународните односи, односите меѓу Русија и Западот, предизвиците во справување со модерниот тероризам, се дел од темите на кои дискутираат светските лидери во Баку.
Baku_1 

PRM_Panihida_1
Претседателот Иванов на панихида за загинатите македонски бранители: Нивната жртва и дело нема да бидат заборавени
Сабота, 25 Февруари 2017

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили на АРМ, д-р Ѓорге Иванов, денеска во манастирот „ Св. Јоаким Осоговски„ кај Крива Паланка, присуствуваше на панихида за сите загинати бранители на Република Македонија од воениот конфликт во 2001 година и од настаните од мај 2015 во Куманово.

Во својот говор претседателот Иванов, истакна дека настанот се одржува пред големиот христијански празник, Прочка, кој во духот на христијанството и на нашите предци не учи да простуваме. Мора да простуваме, рече претседателот Иванов, но не и да заборавиме за што ги положија своите животи овие млади луѓе.

„Тука сме да им оддадеме почит на бранителите, но и на нивните најблиски,зашто тагата треба да се сподели, но и да им кажеме дека нивната жртва и дело нема да бидат заборавени. Овде има и инвалиди, повредени, велам, раните на телото зараснуваат, но раните на душата, никогаш. Затоа овој настан ќе прерасне во традиција за да сите идни млади поколенија  знаат дека за ова што денес го имаме некој го дал животот“, рече македонскиот претседател.

Јохан Тарчуловски рече дека денешниот собир е оддавање почит на сите бранители, но и порака до цела Македонија дека тие жртви не биле залудни.

„Има кој мисли на татковината, има Македонци патриоти чесни, кои до последна капка крв ќе се борат оваа држава да остане таква каква што е, зашто нашите предци ни ја оставиле во аманет и наша чест и одговорност е да ја браниме таа татковина. Оав не е никаква политика, не е ниту ВМРО, ниту СДСМ, ова е чиста одбрана на  татковината. Никој не може да ја погази вољата на народот, а народот сака унитарна држава, со еден и единствен јазик, Македонски“, рече Тарчлуловски.

На панихидата со која чиноначалствуваше намесникoт на Кривопаланечкото архиерејско намесништво, Александар Смиљков, присуствуваа и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Методија Величковски, Слаѓана Митовска, пратеник во Собранието на РМ, градоначалникот на Крива Паланка Арсенчо Алексовски, претставници на МВР, политички партии, воени инвалиди од конфликтот во 2001, членови на семејствата на бранителите и бројни граѓани.

Настанот е во организација на Здружението на воените инвалиди „Бранител 2001", но присуствуваа членови на сите здруженија  на бранители до државата.

Во конфликтот од 2001 година загинаа 135 бранители, а во настаните од мај 2015 во Куманово осуммина ги положија животите за татковината.
PRM_Panihida_2 

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 9 од 172