Соопштенија
PRM_portret_nov
Честитка од претседателот Иванов по повод државниот празник 8 Декември - Свети Климент Охридски
Петок, 08 Декември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод празникот Св. Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан.

Ваше Блаженство,

Дозволете ми, од свое име и од името на граѓаните на Република Македонија, Вам лично, на членовите на Светиот архијерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија како и на сите православни верници во земјата и во странство, да ви упатам најискрени и најсрдечни честитки по повод големиот празник св. Климент Охридски.

Денешниот ден е посветен на најискусниот и најпросветениот ученик на светите Кирил и Методиј, а тоа е нашиот голем народен светител и просветител – Свети Климент Охридски. Поаѓајќи од неговата длабока вера во Господ Исус Христос, Св. Климент неуморно работел на образовно, морално, етичко и духовно издигнување на народот на Македонија. Не давајќи им сон на своите очи, тој кај луѓето ги всадил позитивните навики на срцето – солидарноста, трудољубивоста, гостопримливоста, трпението, милоста. Овие навики кои станале дел од колективниот карактер на народот, ни помогнале не само да ги пребродиме бурите на историјата, туку и да изградиме автентичен македонски модел на соживот и почитување на различноста.

Во изминативе години исполнети со политички кризи, за жал, дел од овие навики паднаа во заборав. Во основата на сите кризи е моралната криза. Единствен начин како трајно да се надмине политичката, е, пред се, да се надмине моралната криза на нашето општество, преку враќање кон трајните морални и етички вредности и принципи кои пред повеќе од 11 века ни ги пренел Св. Климент Охридски. Така ќе успееме да изградиме хумано и праведно македонско мултиетничко и мултирелигиско општество.

Нека ни е за многу години празникот.

д-р Ѓорге Иванов

PRM-sredba_web
Средба на државниот врв на Република Македонија и лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и на ДУИ
Четврток, 30 Ноември 2017

Вечерва во Кабинетот на Претседателот на Република Македонија „Вила Водно" се одржа средба на која присуствуваа претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Талат Џафери, претседателот на Владата на Република Македонија, г. Зоран Заев, претседателот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, г. Никола Груевски и претседателот на политичката партија ДУИ, г. Али Ахмети.

Средбата се реализира како резултат на претходно започнатите разговори.

На средбата беа разменети мислења за актуелните случувања во Република Македонија и се разговараше за решенија за излез од моменталната состојба на тензичност во државата, а која што предизвикува загриженост кај граѓаните.

Соговорниците се согласија дека е неопходно сите чинители во општеството да се насочат кон градење консензус за национален дијалог, во функција на помирување и нормализирање на политичките процеси, како основа за продолжување на реформските приоритети на Република Македонија.

За прашањата кои предизвикаа интерес на оваа средба, разговорите ќе продолжат и во иднина.

MO_na_Crna_Gora
Претседателот Иванов го прими министерот за одбрана на Црна Гора, г. Предраг Бошковиќ
Четврток, 30 Ноември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Предраг Бошковиќ, министер за одбрана на Црна Гора.

На средбата беше изразено задоволство од досегашниот развој на политичките односи и соработката меѓу Република Македонија и Црна Гора на билатерален и на мултилатерален план, и беа потврдени заложбите за проширување на регионалната соработка.

Во однос на стратешките цели и интеграциските перспективи, претседателот Иванов посочи дека членството на Република Македонија во ЕУ и НАТО е од клучно значење за стабилноста и просперитетот на целиот регион и го нагласи интересот за интензивирање на политичко-безбедносната соработка со Црна Гора. На средбата беа реафирмирани интересите за натамошно унапредување на соработката во сферата на одбраната и воено-образовната соработка.

Македонскиот претседател подвлече дека реформите и мерките кои се преземаат во Република Македонија за унапредување на стандардите во сферата на одбраната ја потврдуваат нашата стратешка цел за членство во Алијансата. Министерот Бошковиќ истакна дека еден од приоритетите на Црна Гора, како иден претседавач со Јадранската Повелба, ќе биде поддршка за НАТО интеграциите на Република Македонија.

Соговорниците разменија мислења за состојбите во регионот, како и за можностите за поголема соработка на Република Македонија и Црна Гора во регионалните иницијативи.

PRMportret
Средба на претседателот Иванов со премиерот г. Зоран Заев и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ г. Никола Груевски
Вторник, 28 Ноември 2017
ukraina_15
Предавање акредитиви на новоименуваните амбасадори на Украина и на Република Индија во Република Македонија
Петок, 24 Ноември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Украина и на Република Индија во Република Македонија.

На средбата со новоименуваниот амбасадор на Украина во Република Македонија, г-ѓа Наталија Задорожњук, претседателот Иванов изрази задоволство од пријателските односи што постојат меѓу двете земји, како и од заедничката желба за поинтензивно унапредување на соработката во сите сфери од заеднички интерес. Македонскиот претседател истакна дека од особено значење е интензивирањето на билатералниот политички дијалог, како и унапредувањето на парламентарниот дијалог преку организирање на средби на високо ниво. Амбасадорот на Украина, г-ѓа Задорожњук, истакна дека односите меѓу двете држави се темелат врз доверба, меѓусебно разбирање и поддршка и изрази уверување дека тие ќе продолжат да се унапредуваат со заеднички заложби, посветеност и ангажман.

indija_17На средбата со новоименуваниот амбасадор на Република Индија во Република Македонија, со седиште во Софија, г-ѓа Пооџа Капур, претседателот Иванов истакна дека односите меѓу Република Македонија и Република Индија ги карактеризира пријателство, меѓусебно разбирање и почитување. Македонскиот претседател порача дека збогатувањето на нормативно-правната рамка и воспоставувањето на поинтензивна економска соработка, отвора можност за содржински посеопфатни билатерални односи. Амбасадорот на Република Индија, г-ѓа Капур, истакна дека односите меѓу двете земји се развиваат на високо и пријателско ниво, додавајќи дека и во наредниот период ќе продолжат да се унапредуваат особено преку промоција на трговската размена и инвестициите, како и преку интензивирање на социо - културните врски меѓу двете земји.

Претседателот Иванов на новоименуваните амбасадори им честита за функцијата и им посака успех во вршењето на одговорната дипломатска должност.

PRMportret
Честитка од претседателот Иванов по повод 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука
Среда, 22 Ноември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод одбележувањето на 22 Ноември – Денот на aлбанската азбука, упати честитка до припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија.

Почитувани сограѓани,

Денешниот ден, 22 Ноември, е поврзан со Битолскиот конгрес одржан далечната 1908 година на кој Албанци – интелектуалци од Балканот ја унифицирале албанската азбука.

Создавањето на азбуката е еден од основните културни дострели и белег на националното идентификување на еден народ.

Албанскиот јазик е составен дел од културното богатство во Република Македонија. Со неговото одбележување ние ги потврдуваме нашите заложби за градење на заедничка, подобра и посветла иднина.

Меѓусебното почитување на разликите треба да биде поттик за меѓусебно зближување, а не за разединување во македонското мултиетничко општество.

Како граѓани на нашата заедничка држава ние треба да се држиме заедно и да бидеме пример како заеднички се работи за доброто на Република Македонија, бидејќи само сплотени околу државните интереси ќе успееме да се справиме со предизвиците.

Во оваа пригода на припадниците на албанската етничка заедница во Република Македонија сакам да им го честитам Денот на азбуката, а на сите граѓани сакам да им порачам дека само со негување и со вреднување на нашите културни и јазични различности ќе успееме да изградиме просперитетна иднина, иднина за сите граѓани во Република Македонија.

д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 5 од 158