Соопштенија
Zanier_PRM
Средба на претседателот Иванов со Високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, г. Ламберто Заниер
Вторник, 03 Октомври 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими Високиот комесар на ОБСЕ за национални малцинства, г. Ламберто Заниер.

Претседателот Иванов истакна дека Република Македонија придава големо значење на правата на малцинствата и претставува успешен и позитивен пример во регионот со својот пристап кон градење на односи на почитување и соработка меѓу различните етнички заедници.

На средбата се разговараше за ангажманот и поддршката на ОБСЕ за унапредување на меѓуетничките односи во Република Македонија, при што претседателот Иванов посочи дека со доследно почитување на Уставот и законите ќе се овозможи јакнење на меѓуетничката доверба. „За сите прашања поврзани со правата на националните малцинства, мора да се земе предвид мултиетничкиот карактер на државата и да се избегнуваат политики и интервенции кои фаворизираат само една малцинска група", порача македонскиот претседател на средбата со високиот комесар на ОБСЕ.

Во пресрет на претстојните локални избори, претседателот Иванов истакна дека е од особено значење изборниот процес да биде праведен, фер и демократски, согласно сите меѓународни стандарди и го поздрави присуството и набљудувачката улога на ОБСЕ/ОДИХР. „Очекувам македонските институции повторно да ја покажат својата зрелост и да овозможат волјата на граѓаните на Македонија да го одреди исходот од следните избори", порача македонскиот претседател.

Соговорниците разменија мислење за долгогодишната соработка со ОБСЕ и нивната поддршка на реформите на Република Македонија во сферата на владеењето на правото, судството, изборното законодавство и децентрализацијата.

PRM
Честитка од претседателот Иванов по повод Меѓународниот ден на Бошњаците
Четврток, 28 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Македонија.

Почитувани сограѓани,

Во мое име и во името на сите граѓани на Република Македонија, би сакал најсрдечно да ви го честитам 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, и да ви посакам добро здравје, успех и благосостојба.

Како и речиси сите балкански држави, и Македонија во еден период од историјата беше дел од Османлиската Империја. Но, за разлика од речиси сите други балкански држави, Македонија не го отфрли, туку го прегрна најдоброто и највредното од ова наследство, а тоа е моделот на соживот, почитување и прифаќање на различноста. Празнувањето на 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците е симболичен израз на длабоката и реална почит што Република Македонија ја има за своите граѓани кои се дел од бошњачката заедница.

Со сета своја културна, јазична и религиска различност, бошњачката заедница го збогатува македонското мултиетничко општество. Делата со кои придонесувате кон демократскиот и економскиот напредок и промовирањето на нашата заедничка татковина се најдобар доказ дека вие, Бошњаците, сте лојални граѓани на Македонија. Со сето тоа, вие придонесувате кон градењето на меѓусебната доверба во нашето општество, која ни е потребна повеќе од кога и да било порано.

Затоа, наш завет е и во иднина да продолжиме да градиме мостови на пријателства и заедно да чекориме кон заедничката европска иднина на Република Македонија.

Нека ви е честит големиот празник.

д-р Ѓорге Иванов

PRM_Glover
Средба со шефот на Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на локалните избори во Р. Македонија, г-ѓа Одри Гловер
Петок, 22 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска оствари средба со амбасадорот  г-ѓа Одри Гловер, шеф на Мисијата на ОБСЕ/ОДИХР за набљудување на локалните избори во Република Македонија.

На средбата, претседателот Иванов истакна дека сите институции инволвирани во изборниот процес, вклучително и политички партии треба да придонесат во спроведувањето на фер и демократски избори, преку безусловно почитување на законските прописи и во согласност со достигнатите демократски придобивки и европските стандарди, водејќи сметка за државните и за интересите на граѓаните.

„Очекувам, како и секогаш досега, изборниот процес да помине во најдобар ред и во демократска атмосфера, но морам да истакнам дека сите учесници во изборниот процес носат политичка одговорност и должност да ги почитуваат изборните правила и закони", потеницираше претседателот Иванов.

Посочувајќи дека спроведувањето на изборниот процес е еден од клучните критериуми за исполнување на стратешките цели на Република Македонија, претседателот Иванов изрази очекување дека изборниот натпревар ќе биде регуларен и конструктивен и ќе претставува борба на предлози и идеи, а не само борба за локална власт.

Шефот на набљудувачката мисија на ОБСЕ го запозна претседателот Иванов со нивните претстојни активности поврзани со изборниот процес.Македонскиот претседател изрази очекување дека набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР, како и досега, професионално ќе ја извршува својата задача во рамките на својот строго утврден мандат.

PRM_socustvo
Сочувство од претседателот Иванов по повод катастрофалниот земјотрес во Мексико
Среда, 20 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, упати писмо со сочувство до претседателот на Соединетите Мексикански Држави, г. Енрике Пења Нието, по повод катастрофалниот земјотрес во централниот дел на Мексико.

Почитуван господине Претседател,

Со големо жалење ги примив вестите за катастрофалниот земјотрес и длабоко жалам за загубените животи, за човечките страдања и големите штети од оваа катастрофа.

Нема соодветни зборови кои ќе ја намалат Вашата, и тагата на граѓаните на Соединетите Мексикански Држави, но дозволете ми во името на граѓаните на Република Македонија и во свое лично име да Ви упатам изрази на мое најискрено сочувство. Сигурен сум, господине Претседател, дека со Вашето лидерство, Соединетите Мексикански Држави брзо ќе ги надминат последиците од оваа природна катастрофа.

Примете ги, Ваша Екселенцијо, изразите на моето највисоко почитување.

д-р Ѓорге Иванов

PRM_n_portret
Честитка од претседателот Иванов по повод еврејскиот празник Рош Хашана
Среда, 20 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, г-ѓа Берта Романо-Николиќ и до припадниците на Еврејската заедница во Република Македонија.

Почитувана г-ѓo Романо-Николиќ,

Ми претставува чест и задоволство, Вам и на сите припадници на Еврејската заедница во Република Македонија да Ви го честитам големиот празник Рош Хашана.

Еврејската нова година значи нов почеток и нова надеж дека во годината што следи ќе нè одминат тагата, неприликите и предизвиците, а ќе ни наминат радоста, успехот и благосостојбата. Рош Хашана е време на благодарност за Божјите благослови, но и период за размислување за Божјите закони. Бидејќи, како што пишува псалмистот Давид, благословени се токму оние кои ги почитуваат божјите закони. Еден од тие закони, кој е истовремено и темел врз кој треба да се градат општеството и државата, е да ги сакаме ближните како самите себе.

Честитајќи Ви го прославувањето на Новата година, го посакувам следново: почитувајќи ги културните и религиските разлики да продолжиме и понатаму заеднички да ја градиме нашата држава Република Македонија.

Шана Това

д-р Ѓорге Иванов

VT_5
Средба со генерал-мајор Стивен Креј, командант на Националната гарда на Вермонт
Четврток, 14 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими генерал-мајор Стивен Креј, командант на Националната гарда на сојузната држава на Соединетите Американски Држави, Вермонт, кој престојува во посета на Република Македонија.

На средбата беа разменети мислења за долгогодишната плодна соработка меѓу Армијата на Република Македонија и Националната гарда на Вермонт преку заедничкото учество во мировни мисии, реализацијата на заеднички вежби, обука и едукација на припадниците на двете армии.

Претседателот Иванов го поздрави стратешкото партнерство на Армијата на Република Македонија со Националната гарда на Вермонт изразувајќи уверување дека успешната соработка со оваа сојузна држава во делот на одбраната претставува можност за проширување на соработката и во други области од заемен интерес.

Македонскиот претседател истакна дека Република Македонија ги исполнува сите услови и критериуми за членство во НАТО алијансата, а со учеството во мировните мисии де факто се однесува како членка на северно-атлантската организација,  и во тој контекст изрази очекување за натамошна интензивна американска поддршка, со цел Република Македонија да го заземе заслуженото место во НАТО.

Генерал-мајор Креј оддаде признание за севкупниот ангажман на македонските војници во меѓународните мировни мисии, и додаде дека САД како и досега ќе продолжи да биде поддржувач на стратешката определба на Република Македонија за целосна интеграција во евроатлантските структури.

Во 2012 година претседателот Иванов ја одликуваше Националната гарда на Вермонт со Орден за воени заслуги.

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 8 од 158