Соопштенија
PRMportret
Честитки до претседателот Иванов по повод 8 Септември - Денот на независноста
Среда, 13 Септември 2017

По повод празникот 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија, до претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, беа упатени писма со честитки од голем број шефови на држави од светот.

Претседателот на Соединетите Американски Држави, г. Доналд Трамп, во името на американскиот народ упати честитка до претседателот Иванов и до македонскиот народ.

„Соединетите Држави 26 години се цврст пријател и партнер на Македонија. Ние сме определени за поддршка на вашите напори за реформи, со цел земјата повторно да се врати на патеките кон членството во НАТО и Европската Унија. Демократска, безбедна, просперитетна и инклузивна Македонија со силни трансатлантски врски, останува наша заедничка цел", стои во писмото од американскиот претседател Трамп, кој истовремено изразува очекување за натамошно јакнење на заедничкото партнерство.

Во писмото испратено од Претседателот на Народна Република Кина, г. Си Џипинг се вели: „Односите меѓу Кина и Македонија се традиционално пријателски со солидна основа за билатерално пријателство и соработка. Придавам голема важност на развојот на односите меѓу двете земји и подготвен сум да соработуваме, во насока на промовирање нов развој на односите меѓу Кина и Македонија во корист на двете земји и двата народа".

Честитка по повод Денот на независноста упати и Генералниот гувернер на Канада „Канада високо ги вреднува билатералните односи со Република Македонија и го охрабрува нивното продлабочување во насока на заедничките евроатлански вредности. И натаму ќе ги поддржуваме вашите напори кон силна и стабилна демократија како и вашите аспирации за членство во НАТО и ЕУ" , стои во честитката од канадскиот гувернер, г. Дејвид Џонстон. 

Во пораката од Кралицата на Обединетото Кралство на Велика Британија, Н.В. Елизабета ǁ се вели: „Ваша Екселенцијо, ми претставува посебно задоволство да Ви го честитам државниот празник, Денот на независноста, со најискрени желби и честитки за среќа и просперитет на Владата и народот на Република Македонија".

Честитка до претседателот Иванов со желби за здравје и просперитет на Република Македонија упати и претседателот на Швајцарската Конфедерација, г-ѓа Дорис Лојтхарт. „Убедена сум дека заедничката доверба и пријателството меѓу двете земји ќе се продлабочи во годините што следат", се вели во честитката од Швајцарската Конфедерација.

Писмо до претседателот Иванов по повод Денот на независноста упати и претседателот на Чешката Република, г. Милош Земан. „Цврсто верувам дека взаемното разбирање и пријателство меѓу двете земји ќе продолжи да се развива и во иднина, во интерес на натамошно јакнење на нашата заедничка соработка", стои во честитката од претседателот Земан.

Честитки во името на граѓаните на Словачката Република упати претседателот на Словачката Република, г. Андреј Киска.

„Верувам дека блиските односи меѓу нашите земји ќе продолжат да се развиваат во корист на нашите граѓани. Словачката Република е подготвена да продолжи да и помага на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО" порачува словачкиот претседател.

Во честитката упатена од бугарскиот претседател, г. Румен Радев, се изразува задоволство што Република Бугарија е првата држава која ја призна независноста на Република Македонија. „Убеден сум дека со потпишување на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка, ќе отвориме нова страница во нашите билатерални односи, кои ќе се развиваат и продлабочуваат во сите сфери од заеднички интерес. Верувам дека во овој значаен момент за нас и целиот регион, интензивирањето на контактите меѓу институциите на двете земји, ќе даде активен придонесе за доброто на нашите граѓани, како и за мирот и стабилноста на Југоисточна Европа", порачува бугарскиот претседател Радев во писмото до претседателот Иванов.

Во писмото упатено од претседателот на Република Грција г. Прокопиос Павлопулос се вели: „Верувам дека нашите две соседни земји треба да продолжат да работат заедно за да ја зајакнат својата билатерална соработка и односи во сите области од заеднички интерес, вклучувајќи ги мерките за градење доверба, процес кој би можел да ги олесни напорите за постигнување на заемно прифатливо решение за името, почитувајќи ја историската вистина.

Уверен сум дека со заеднички напори ќе продолжиме да ги унапредуваме севкупните односи и соработка на нашите две земји, во интерес на мирот стабилноста и економскиот просперитет на нашите народи, како и на целиот регион", порачува претседателот на Република Србија г. Александар Вучиќ во својата честитка до претседателот Иванов, по повод Националниот празник.

Имам чест да ја реафирмирам поддршката од Романија на активните напори на Република Македонија за европска и евроатланска интеграција, се вели во писмото упатено до претседателот на Романија, г. Клаус Вернер Јоханис.„Ве убедувам во отвореноста и интересот на Романија за натамошно развивање на билатералните односи, во взаемен интерес на нашите народи и целиот регион на Југоисточна Европа", пишува претседателот на Романија во честитката до македонскиот претседател.

По повод Националниот празник желби за здравје и среќа упати претседателот на Република Турција г. Реџеп Тајип Ердоган. „Уверен сум дека Македонија како земја во којашто различните етнички  и верски групи живеат во обострана почит, нејзиното сплотување со Евроатлантските структури ќе биде придонес кон зачувувањето на мирот и слогата, не само во вашата земја туку и на целиот Балкан и сакам да подвлечам дека ќе продолжиме со својата поддршка кон интегрирањето на република Македонија во НАТО и ЕУ“, се вели во писмото на претседателот Ердоган.


Денот на независноста, го честита и претседателот на Република Латвија, г. Рајмонд Вејонис. „ Цврсто верувам дека одличните односи меѓу Латвија и Македонија, во иднина ќе продолжат да се развиваат и прдлабочуваат", стои во писмото упатено од латвискиот претседател.

Честитка до претседателот Иванов по повод Денот на независноста упати г-ѓа Керсти Калјулeид, претседател на Република Естонија. „Сигурна сум дека добрите односи и соработка меѓу нашите земји ќе продолжат да се интензивираат и во иднина“, се вели во писмото на  г-ѓа Калјулаид.

Желби за среќа и просперитет на граѓаните на Република Македонија во честитките до претседателот Иванов, изразиja императорот на Јапонија, Н.В. Акихито, Кралот на Белгијците Н.В. Филип, претседателот на Португалската Република г. Марчело Ребело де Суза, кралот на Холандија Н.В. Вилем-Александар, г. Енрике Пења Нието претседател на Соединетите Мексикански Држави

По повод 8 Септември честитки до претседателот Иванов со желби за продлабочување ан билатералните односи, и натамошен прогрес и просперитет на Република Македонија упати и претседателот на Казахстан, г. Нурсултан Назарбаев, како и Емирот на Државата Катар, Тамим Бин Хамад Ал-тани.

slovenija
Средба на претседателот Иванов со д-р Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија
Вторник, 12 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими д-р Милан Брглез, претседател на Државниот збор на Република Словенија, кој престојува во посета на Република Македонија.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Словенија, вклучувајќи ја соработката на парламентарно ниво, при што беше констатирано дека во континуитет двете земји негуваат пријателски односи, без отворени прашања, базирани на долгогодишна конструктивна соработка и заемна поддршка на билатерален и мултилатерален план.

Претседателот Иванов изрази задоволство од добрата динамика на политичкиот дијалог меѓу двете земји и континуираната реализација на средби на високо ниво.

На средбата претседателот Иванов изрази благодарност за континуираната и принципиелна поддршка од Република Словенија за аспирациите на Република Македонија за членство во Европската Унија и во НАТО, како и за поддршката во однос на бегалската и мигрантската криза. Претседателот Иванов изрази очекувања дека и во периодот што следи ќе продолжи соработката меѓу двете земји на планот на европските и евроатланските интеграции на Република Македонија, во рамки на Брдо Бриони Процесот, Процесот за соработка во југоисточна Европа и останатите регионални иницијативи.

Во разговорите беше посочена потребата за продлабочување на економската соработка и зголемување на трговската размена меѓу двете земји, за што беше констатирано дека постои голем потенцијал.

Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот и во Европа, особено во контекст на безбедноста и ја констатираа потребата од засилена соработка со цел да се обезбеди мирот и сигурноста во регионот.

akreditivi_germanija_13
Претседателот Иванов ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Сојузна Република Германија, Република Перу и Република Белорусија
Понеделник, 11 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Сојузна Република Германија, на Република Перу и на Република Белорусија.

На средбата со новоименуваниот амбасадор на Сојузна Република Германија, Н.Е. г. Томас Норберт Герберих, претседателот Иванов оцени дека двете земји имаат изградено односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување, со искрен пристап по многу прашања.

„Република Македонија, денес, како впрочем и од првите денови на независноста, во Сојузна Република Германија несомнено гледа голем пријател и искрен сојузник во реализацијата на сопствените стратешки цели. Гледа партнер во сферата на економијата, безбедноста и соочувањето на актуелните предизвици. Наша оценка е дека успеавме да изградиме динамични политички односи и високо ниво на меѓусебна соработка во повеќе области. Успеавме да изградиме односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување, со искрен пристап по многу прашања. На тој пат се појавуваа и одредени предизвици, но никогаш не се променила стратешката определба", истакна претседателот Иванов.

Во однос на евроатланската интеграција на Република Македонија, претседателот Иванов рече дека во изминатиот период Република Македонија презеде одлучни чекори за развивање на добрососедските односи и со конкретни активности уште еднаш ја покажа својата посветеност на евроатлантските процеси.

„Верувам дека е крајно време  за европските институции да покажат дека го слушаат гласот на регионот и ги ценат и вреднуваат напорите што се покажуваат за евроатланската интеграција. За жал, досегашниот пристап и од Унијата и од Алијансата, предолгиот status quo во интеграциите, не само што не вроди со резултат, напротив имаше значаен негативен ефект во вкупните состојби во Република Македонија. Длабоко сум уверен дека стабилноста и безбедноста на Македонија и на нашиот Регион, недвосмислено се одразува и на стабилноста и безбедноста на Европската унија. Република Македонија заслужува да ги отпочне преговорите за пристапување во ЕУ и да ја добие поканата за членство во НАТО без натамошно одложување. Подготвени сме да го преземеме својот дел од задачата за иднината на Европа", порача македонскиот претседател.akreditivi_peru_2

Новоименуваниот амбасадор г. Герберих, истакна дека ќе се заложи за интензивирање и продлабочување на односите помеѓу двете земји во повеќе области од заеднички интерес, како и за продлабочување и проширување на перспективата на евроатлантската интеграција на Република Македонија.

„Евроатлантското приближување на Вашата земја ќе се забрза, доколку на реформите кон кои се стремите се пристапи решително и се спроведат консеквентно. Можам да Ве уверам дека Германија во овој поглед ќе Ве поддржува како искрен и доверлив партнер", рече амбасадорот Герберих.

На средбата со новоименуваниот амбасадор на Република Перу со седиште во Букурешт, Н.Е. Еухенија Ечеверија Херера, претседателот Иванов изрази уверување дека и покрај географската оддалеченост на двете држави и нивната припадност на различни региони, постои заемен интерес, желба, но и потенцијал за натамошно унапредување на меѓусебните односи.

На свеченоста на предавањето на акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Белорусија за Република Македонија со седиште во Белград, Н.Е. Валериј Бриљов, претседателот Иванов оцени дека досегашната соработка меѓу двете земји е мошне скромна, и далеку под објективните можности и потребите на двете земји, особено на економски план и изрази очекување за внесување на нови содржини и форми на соработка во сите области од заемен интерес.

Претседателот Иванов на новоименуваните амбасадори им честита за функцијата и им посака успех во вршењето на одговорната дипломатска должност.

akreditivi_belorusija_1

PRMportret
Честитка од претседателот Иванов по повод 8 Септември - Денот на независноста на Република Македонија
Петок, 08 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Македонија, упати честитка до граѓаните на Република Македонија.

Почитувани граѓани на Република Македонија,

Од сите човекови желби и стремежи, нема посилни и потрајни од стремежите за слобода и правда. По многувековни борби, незапирливиот македонски стремеж за слобода го остваривме на 8 септември 1991 година. Ние, македонските граѓани се изјаснивме за суверена и независна, граѓанска и демократска Република Македонија. На 8 септември ние не гласавме за различни партии, туку за една и единствена заедничка Република Македонија. Гласавме за држава во која слободно ќе ги оствариме темелните македонски вредности и врвните европски и цивилизациски принципи – владеењето на правото, заштитата на човековите права и слободи, соживотот и почитувањето на различноста. Гласавме за држава што ќе обезбеди социјална правда, економска благосостојба и напредок на личниот и заедничкиот живот.

Прогласувајќи независност, изменивме многу планови. Со тоа се изложивме на неизвесноста да бидеме исклучок од многу правила. Слободата ја постигнавме, но правдата ни беше ускратувана. Патот до меѓународното признавање и интеграција беше, и се уште е исполнет со двојни стандарди, негирања и блокади. Како држава и општество бевме обесправени. Моравме да се бориме за правата што сами по себе ни следуваат – правото на самоидентификација, човечко достоинство и просперитет.

Но, и покрај се, не отстапивме од темелните вредности и принципи. Продолживме да ја градиме Република Македонија како татковина на сите нејзини граѓани, во која Македонскиот народ, заедно со сите други заедници се дел од македонската граѓанска нација. Не отстапуваме ниту од стремежот за правда, бидејќи сме свесни дека вистинската слобода подразбира и остварување на правдата. А правдата ќе биде остварена кога ќе станеме рамноправни членови на НАТО и на Европската Унија.

Сплотени и единствени мора да продолжиме и понатаму ревносно да работиме на изградба на просперитетна, богата и силна Република Македонија. Да градиме држава во која важните решенија ќе се носат внимателно и мудро, не само до наредните избори, туку и за наредните генерации. Само со љубов кон нашата заедничка татковина, ние ќе покажеме благодарност кон нашите предци и одговорност кон нашите потомци.

Нека ни е честит 8 Септември, Денот на независноста на Република Македонија!

д-р Ѓорге Иванов

PRM_Japonija
Средба на претседателот Иванов со г. Казујуки Накане, државен министер за надворешни работи на Јапонија
Четврток, 07 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Казујуки Накане, државен министер за надворешни работи на Јапонија.

На средбата беше изразено задоволство од позитивниот развој на билатералните односи. Претседателот Иванов посочи дека за продлабочување на соработката во сите области за кои постои неискористен потенцијал од двете страни, неопходен е континуиран и поинтензивен политички дијалог, средби и контакти на сите нивоа.

Македонскиот претседател изрази задоволство од отворањето на амбасадата на Јапонија во Република Македонија, и го поздрави првиот резидентен амбасадор на Јапонија, г-ѓа Кеико Ханеда.

„Бидејќи политичките односи се развиваат одлично, по отворањето на амбасадата во Скопје очекуваме засилена економска соработка и поголем интерес на јапонските комапнии", истакна на средбата претседателот Иванов.

Во таа насока, претседателот Иванов го поздрави и формирањето јапонско-македонската парламентарна група за пријателство и изрази надеж дека засилената парламентарна соработка ќе допринесе за зголемен интерес на јапонската бизнис заедница за Република Македонија и поволностите што ги нуди;

На средбата, двајцата соговорници искажаа интерес за севкупно унапредување на меѓусебната соработка на билатерален и мултилатерален план.

„Јапонија многупати досега го има потврдено пријателството кон Република Македонија, а ние сме многу благодарни за континуираната поддршка преку јапонската техничка помош, како и донациите во хуманитарна помош кои помогнаа за справување со мигрантската криза минатата година", истакна на средбата претседателот Иванов. Македонскиот претседател изрази очекување дека наскоро ќе биде склучен и Договорот за техничка соработка, за кој верува дека ќе отвори нови врати на позасилена соработка.

На средбата беа разгледани и можностите за продлабочување на соработката во сферата на образованието, при што беше изразен интерес за зголемување на бројот на стипендии за македонските студенти.

Двајцата соговорници разменија мислења за стратешките приоритети на двете земји како и за регионалните и меѓународните состојби.

PRM_n_portret
Честитка од претседателот Иванов по повод празникот Курбан бајрам
Петок, 01 Септември 2017

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод верскиот празник Курбан бајрам упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница реис-ул-улема хаџи Сулејман Ефенди Реџепи и до сите граѓани од исламска вероисповед во Република Македонија.

Почитуван реис-ул-улема хаџи Сулејман Еф. Реџепи,

Дозволете ми, Вам лично, на членовите на Ријасетот, муфтиите, имамите и на сите граѓани од исламска верoисповед во Република Македонија да Ви упатам најсрдечни честитки по повод големиот исламски празник Курбан бајрам.

Најискрено посакувам празникот да го поминете во добро здравје, радост, среќа и хармонија, споделувајќи љубов со ближните.

Како еден од најголемите празници во исламот, Курбан бајрам ги потенцира човечките доблести – солидарноста и грижливоста, помагањето и дарувањето. Нека и годинешново празнување помине во духот на споделување и давање на сите оние кои имаат потреба од материјална поддршка, но и потреба од љубов и внимание.

Би сакал токму на овој голем празник, уште еднаш, да го изразам своето уверување дека Исламската верска заедница и сите нејзини верници како нераскинлив дел од македонското општество и понатаму активно ќе придонесуваат за градење почит и разбирање помеѓу различните вери и етникуми во Република Македонија.

Нека е честит Курбан бајрам.

д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 9 од 158