Соопштенија
PRMportret
Писмо со сочувство по повод смртта на г. Михал Ковач, прв демократски избран претседател на Словачката Република
Петок, 07 Октомври 2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод смртта на г. Михал Ковач, прв демократски избран претседател на Словачката Република и еден од основачите на Движењето за демократска Словачка, упати писмо со сочувство до г. Андреј Киска, Претседател на Словачката Република.

Почитуван господине Претседател,

Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на еден од основачите на Движењето за демократска Словачка и прв демократски избран претседател на Словачката Република, г. Михал Ковач.

Дозволете ми, господине Претседателe, во овој тажен миг за Вас и за словачкиот народ, од името на граѓаните на Република Македонија и од свое име, да упатам изрази на искрено сочувство. Во мугрите на независноста на Словачката Република, претседателот Ковач придонесе за демократизација на државата и нејзините европски и евроатлантски интеграции. Благодарение и на неговите заложби, Словачката Република денес е значајна и почитувана земја-членка на Европската Унија и НАТО.

Токму во негово време, Република Македонија и Словачката Република воспоставија дипломатски односи, кои се надоврзуваат на длабоките корени на македонско-словачкото пријателство.

Ве молам, господине Претседателе, изразите на сочувство да ги пренесете до пријателскиот словачки народ и до семејството Ковач.

д-р Ѓорге Иванов

prm-ivanik1
Средба со г. Младен Иваниќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина
Четврток, 06 Октомври 2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска го прими г. Младен Иваниќ, член на Претседателството на Босна и Херцеговина, кој престојува во работна посета на Република Македонија.

Двајцата соговорници констатираа добра билатерална соработка меѓу двете земји, без отворени прашања, и изразија заемен интерес за јакнење и продлабочување на соработката во сите сфери од заеднички интерес.

На средбата беа разменети мислења за состојбите во регионот, во контекст на актуелните предизвици и неговите евроатлански перспективи. Членот на Претседателството, г. Иваниќ, го запозна претседателот Иванов со актуелните политичко-економски состојби во Босна и Херцеговина и со клучните предизвици на земјата во наредниот период. Во таа насока, беа реафирмирани заложбите за натамошна меѓусебна помош, поддршка и соработка, со цел побрзо исполнување на стратешките цели на двете земји.

Соговорниците разменија информации за престојаните состаноци на регионалните иницијативи во која учествуваат двете земји, како и предлог-идеи за унапредување на регионалната и соработката на мултилатерален план. Притоа, беше изразена загриженост од одредени ретроградни процеси, кои во актуелниот момент, кога Европа и регионот се соочуваат со сериозни безбедносни предизвици, можат дополнително да ги влошат состојбите и односите во регионот.

Претседателот Иванов ја нагласи подготвеноста на Република Македонија за натамошно унапредување на односите со Босна и Херцеговина и за продлабочување на соработката особено во областа на економијата и безбедноста. Економската соработка, констатираа двајцата соговорници, не го следи нивото на политичките односи меѓу двете земји, ниту пак соодветствува со реалните можности и капацитети.

Заемен е заклучокот дека е неопходно низ дијалог и забрзана интеграција, како и со фокусираност на крупни инфраструктурни поврзувања, да се дојде до политичка, економска и безбедносна консолидација во регионот на југоисточна Европа. Воедно, претседателот Иванов го реафирмираше интересот за официјална посета на тројцата членови на Претседателството на Босна и Херцеговина на Република Македонија.
prm-ivanik2

katik
Средба со г-а Андреја Катиќ, министер за одбрана на Република Словенија
Вторник, 04 Октомври 2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, денеска ја прими г-а Андреја Катиќ, министер за одбрана на Република Словенија, која престојува во официјална посета на Република Македонија.

Претседателот Иванов изрази задоволство од севкупните билатерални односи меѓу двете земји и ги поздрави напорите за проширување на билатералната соработка на полето на одбраната, како и јакнењето на меѓуармиската соработка помеѓу Република Македонија и Република Словенија.

Македонскиот претседател изрази благодарност од досегашната отворена и безрезервна поддршка од Република Словенија во однос на македонските аспирации за членство во НАТО и промовирањето на нашата кандидатура, како и за досегашната принципиелна поддршка во процесот на европската интеграција на Република Македонија.

На средбата беа разменети мислења околу развојот на случувањата во однос на мигрантската и бегалската криза, како и за безбедносните предизвици на земјите од Југоисточна Европа. Македонскиот претседател изрази задоволство од интензивните контакти помеѓу министерствата, армиите и другите надлежни служби на двете земји, со цел превенција и менаџирање со мигрантската криза и преземање на заеднички мерки во услови на евентуален нов мигрантски бран на Балканската рута. Воедно, претседателот Иванов за заблагодари за досегашната поддршка од Република Словенија при справувањето со мигрантската криза, како и за присуството на словенечката полиција на македонско-грчката граница.

Двајцата соговорници изразија задоволство од соработката во повеќе сегменти на одбраната, размената на искуствата и поддршката во реформите и трансформацијата на одбранбениот сектор согласно барањата од НАТО Алијансата. Исто така, од страна на претседателот Иванов беше искажан интерес за зголемување на учеството на АРМ во операции предводени од ООН преку заедничко учество со Вооружените сили на Република Словенија.

PRM
Честитка од претседателот Иванов по повод големиот еврејски празник Рош Хашана
Понеделник, 03 Октомври 2016

Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, по повод големиот еврејски празник Рош Хашана, односно започнувањето на еврејската Нова година, упати честитка до претседателот на Еврејската заедница во Република Македонија, г-ѓа Берта Романо-Николиќ и до припадниците на Еврејската заедница во Република Македонија.

Почитувана г-ѓo Романо-Николиќ,

Ми претставува особена чест и големо задоволство, Вам и на припадниците на Еврејската заедница во Република Македонија, да Ви го честитам големиот празник Рош Хашана.

Празникот кој го означува „почетокот на годината" според старите еврејски верувања претставува и „празник на раѓањето на светот". Во себе, тој ја содржи симболиката на новиот почеток, но и присетување на минатото и молитвата за покајание и простување.

Одвојувајќи се од старата и започнувајќи ја новата година, на празникот, верниците преку молитва бараат прошка и покајание надевајќи се на нов почеток со желба за просперитет и благосостојба.

Славејќи ги празниците да си споменеме дека треба да се издигнеме над себеси и искрено да споделиме со оние кои немаат и на кои им е потребна помош. Затоа да останеме обединети во промовирањето на вистинските вредности, водени од меѓусебна доверба и почит.

На крајот дозволете Вам, лично, и на сите верници, да ви посакам претстојните празнични денови да ги прославите во согласност со повеќевековната традиција, во семеен мир и добросостојба.

Шана Това

д-р Ѓорге Иванов

1_FR
Новоименуваните амбасадори на Француската Република, на Република Словенија и на Кралството Белгија ги предадоа акредитивните писма
Четврток, 29 Септември 2016

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Француската Република, на Република Словенија и на Кралството Белгија.

На средбата со новоименуваниот амбасадор на Француската Република во Република Македонија, Н.Е. г. Кристијан Тимоније, беше изразено задоволство од досегашниот развој на меѓусебната соработка меѓу Француската Република и Република Македонија, кои се резултат на заеднички напори, при што се воспоставија динамични политички односи, како и односи на пријателство, исполнети со доверба и взаемно почитување.

Претседателот Иванов нагласи дека Република Македонија во Француската Република гледа голем пријател и искрен сојузник во реализацијата на стратешките цели, како и партнер во сферата на безбедноста и соочувањето на актуелните предизвици. Во тој контекст, претседателот Иванов истакна дека е значајна поддршката која Француската Република ѝ ја дава на Република Македонија во процесот на нејзината интеграција во Европската унија и НАТО.

„Во голема мера, постојаните политички кризи во кои се наоѓа Република Македонија се должат и на предолгиот статус кво во интеграциите. За целосно надминување на политичката криза, мое длабоко уверување е дека повторно ни е потребна трансформирачката енергија на интеграциите, кои ја доведоа Македонија да биде земја со исполнети услови за членство во Алијансата, да биде земја спремна да ги отпочне пристапните преговори со Унијата. Неопходен ни е исчекор, следна фаза во интеграциите. На тој план ја очекуваме и се надеваме на поддршката од Франција", истакна претседателот Иванов.

Новоименуваниот амбасадор на Француската Република го поздрави успешниот развој на билатералните односи меѓу двете земји нагласувајќи дека Република Македонија е пријателска земја која и понатаму ќе ја придружуваат на нејзиниот европски пат. Една од тие активности беше и Самитот за земјите од Западен Балкан во Париз кој се одржа во јули годинава.

„Самитот во Париз, кој се одржа годинава во месец јули покажа дека Франција ја поддржува Македонија и ја смета за важен сегмент за стабилноста на овој регион. Нејзините напори за да изгради модерна, демократска и ефикасна армија заслужуваат признание. Ја цениме нејзината спремност за да учествува, во даден момент, во напорите за постигнување на меѓународен мир. Особено ја почитуваме извонредната соработка од областа на безбедноста и опасностите во неизвесниот свет", нагласи амбасадорот Тимоније.

2_SLOНа средбата со новоименуваниот амбасадор на Република Словенија во Република Македонија, Н.Е. д-р Милан Јазбец, претседателот Иванов се заблагодари на досегашната поддршка која Република Словенија ја даде за аспирациите за членство на Република Македонија во Европската унија и НАТО и изрази уверување дека одличната соработка и заемната поддршка на регионално ниво и на мултилатерален план ќе продолжат со интензивирање во периодот што следи.

„Конструктивниот дијалог е резултат на заедничката волја на двете земји да го одржат позитивниот тренд во билатералната соработка, да дадат свој придонес за стабилноста и безбедноста на нашиот регион, но и за заедничката европска иднина. Убеден сум дека и во периодот што следи, ќе продолжиме со напорите за интензивирање на соработката во сите области од заемен интерес", рече претседателот Иванов на свечената церемонија на предавање на акредитивните писма од страна на новоименуваниот амбасадор на Република Словенија во Република Македонија, д-р Милан Јазбец.

Новоименуваниот амбасадор на Република Словенија ја потврди заложбата на неговата земја за унапредување на билатералната соработка, нагласувајќи го конструктивниот дијалог на највисоко ниво, како и продолжувањето со поддршката за европските и евроатланските интеграции на Република Македонија. Во таа насока, амбасадорот Јазбец изрази уверување дека и за време на неговиот мандат како вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Словенија ќе продолжи досегашната динамика на заемната соработка.

На средбата со новоименуваниот амбасадор на Кралството Белгија за Република Македонија со седиште во Софија, Н.Е. г. Франсоа Бонтан беше истакнато дека постојат и можности и капацитети кои со интензивирање на политичкиот дијалог ќе придонесат за понатамошно унапредување на севкупните односи меѓу двете земји.

„Фокусот несомнено треба да биде ставен на унапредување и развој на економската соработка, јакнење на трговската размена, како и на соработката на планот на безбедноста. Истовремено, сметам дека резиденцијалното дипломатско присуство на Кралството Белгија во Република Македонија ќе придонесе кон интензивирање на контактите и меѓусебната соработка", нагласи претседателот Иванов.

Во однос на актуелните предизвици со кои се соочува Европа и светот, како што се мигрантската криза, безбедносните предизвици и борбата против тероризмот и милитантниот радикализам претседателот Иванов и амбасадорот Бонтан ја истакнаа потребата од поинтензивна билатерална соработка, но и подинамична и отворена безбедносна соработка и во светски рамки.

Амбасадорот Бонтан изрази уверување дека во периодот што следи Кралството Белгија ќе продолжи со поддршката на процесот на проширување на Европската унија и НАТО алијансата, во чии рамки е и зачленувањето на Република Македонија.

Претседателот Иванов на новоименуваните амбасадори им посака успешно извршување на одговорната дипломатска функција.

3_BE

perees
Писмо со сочуство по повод смртта на поранешниот претседател на Израел, г. Шимон Перес
Среда, 28 Септември 2016

Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов, по повод смртта на поранешниот претседател на Државата Израел, г. Шимон Перес, испрати писмо со сочуство до г. Реувен Ривлин, претседател на Државата Израел.

Почитуван господине Претседател,

Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на поранешниот претседател на Државата Израел, господинот Шимон Перес. Во овој тажен миг за Вас и за целиот израелски народ, дозволете ми, во мое име и во име на граѓаните на Република Македонија, да ги упатам изразите на длабоко и искрено сочувство.

Претседателот Перес беше голем борец за слобода и демократија, човек на мирот, брилијантен политичар и голем државник кој ќе остане запаметен како пример и ќе биде инспирација за новите генерации на политичари во Израел. Во време на ескалација на тензиите во исклучително сложениот регион на Блискиот Исток, тој, како глас на разумот и мирот, понуди благородна визија за мирен и стабилен регион. Неговата заложба за воспоставување на траен мир беше крунисана со Нобеловата награда за мир. Во регион оптоварен со минатото, тој беше човек насочен кон иднината. Во трајно сеќавање ќе ми останат и нашите срдечни средби и отворени разговори насочени кон градење на иднина за младите. Со Претседателот Перес ги продлабочивме односите меѓу двете пријателски држави.

Ве молам, господине Претседателе, изразите на длабоко сочувство да ги пренесете до семејството на поранешниот претседател Перес.

д-р Ѓорге Иванов

 
Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај
Страница 10 од 142