Соопштенија
Средба со началникот на Генералштабот на копнената војска на Обединетото Кралство, генерал сер Питер Вал
Среда, 02 Март 2011
Проштална средба со шефот на Делегацијата на ЕУ во РМ и Специјален претставник на ЕУ, амбасадорот Ерван Фуере
Среда, 23 Февруари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска на проштална средба го прими шефот на Делегацијата на Европската Унија во Република Македонија и Специјален претставник на Европската Унија, амбасадорот Ерван Фуере.

Претседателот Иванов изрази благодарност до амбасадорот Фуере за неговото сестрано залагање во унапредување на процесот на пристапување на Република Македонија во ЕУ, како и за активниот и личен придонес за промоција и приближување на европските вредности меѓу македонските граѓани.

Претседателот Иванов подвлече дека во изминатите 5 години се случија повеќе настани кои се од исклучителна важност за европските аспирации на Република Македонија, двата позитивни Извештаи и двете препораки од ЕК за почеток на предпристапните преговори со ЕУ, либерализација на визниот режим. Изразувајќи жалење што и покрај остварените критериуми, сè уште не е реализирана целта, Претседателот Иванов нагласи дека за Република Македонија клучен приоритет останува добивањето датум за почеток на предпристапните преговори и дека Република Македонија, свесна за своите обврски, вложува максимални напори да ги исполни сите неопходни реформи, и е фокусирана на изнаоѓање на заемно прифатливо решение за деблокада на интеграциите. Во тој контекст, Претседателот Иванов го посочи примерот со хрватско-словенечкиот спор, како успешен модел на паралелно водење на интегративните процеси и решавање на билатерално прашање.


Амбасадорот Фуере, заблагодарувајќи се за високото ниво на остварената соработка со Претседателот на Република Македонија и неговиот Кабинет истакна дека исклучително ја цени улогата на Претседателот Иванов како на внатрешен, така и на надворешен план, во афирмацијата на Република Македонија на меѓународната сцена. Амбасадорот Фуере изрази надеж за скорешно отпочнување на преговорите за членство кои ќе ја доведат Македонија до остварување на нејзината стратегиска цел - полноправно членство во ЕУ, и додаде дека останува докажан пријател и поддржувач на Република Македонија.

На средбата, соговорниците разменија мислења за актуелните состојби на политичката сцена во Република Македонија.

Средба со пратеникот во Европскиот Парламент и ко-известувач за Македонија, д-р Едвард Кукан
Вторник, 22 Февруари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими пратеникот во Европскиот Парламент и ко-известувач за Македонија, д-р Едвард Кукан.

На срдечната средба, тема за разговор беше актуелната состојба во Република Македонија, евро-интеграциските приоритети на државата, како и спорот за името наметнат од страна на Република Грција. Заеднички заклучок на средбата беше дека Република Македонија ги исполнува критериумите за отпочнување на преговорите за членство во Европската Унија. Претседателот Иванов му се заблагодари на пратеникот Кукан за постојаната поддршка што Европскиот Парламент и ја пружа на Република Македонија во досега постигнатото, како и во правењето на следниот чекор во интеграциите.

Претседателот Иванов и пратеникот Кукан разменија мислења за попречувањето на македонските интеграции од страна на Република Грција. Претседателот Иванов истакна дека во интерес на Македонија, и на регионот во целина, ќе биде продолжувањето на интеграциите до остварувањето на целта - обединета Европа - како проект кој ќе донесе трајна стабилност и просперитет. Претседателот го посочи примерот со хрватско-словенечкиот спор, како успешен модел на паралелно водење на интегративните процеси и решавање на билатерално прашање.

На средбата беше истакната постојаната висока поддршка што македонските граѓани ја даваат на евро-атланските стратегиски цели на Македонија, како и подготвеноста за спроведување на потребните реформски зафати за оваа цел да се исполни на брз и достоинствен начин. Иванов додаде дека блокадите на интегративните процеси поради билатерални прашања имаат импликации и на внатрешен план во Република Македонија, особено во напорите за создавање на поволна клима за странски инвестиции, како и на политички план.

Средба со Заменик претседателот на Владата на РМ задолжен за спроведување на Рамковниот договор Абдилаќим Адеми
Петок, 18 Февруари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска го прими Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдилаќим Адеми.

Главна тема на средбата беше координација во правец на одбележувањето на 10 годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор и активностите кои се предвидени во рамки на одбележувањето, за кои носител ќе биде Секретаријатот за спроведување на Рамковниот договор, а ќе бидат поддржани од страна на Претседателот на Република Македонија, Владата на Република Македонија, како и од меѓународната заедница.

На средбата, Претседателот Иванов и Заменик претседателот на Владата Адеми разменија мислења и за меѓуетничките односи во Република Македонија, поврзани со последните настани, при што заеднички став на соговорниците е дека институциите мора да ги искористат сите демократски механизми за зачувување на добрите меѓуетнички и меѓурелигиски односи, како еден од главните приоритети на Република Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО.


Претседателот Иванов и Заменик претседателот на Владата Адеми, изразувајќи загриженост поради тоа што меѓу учесниците на немилиот настан имало и малолетни лица, упатуваат апел до сите политички актери и до јавноста да не се злоупотребуваат вакви настани за дневно - политички цели.

Транспарентноста, отворениот дијалог, како меѓу политичките партии, така и во пошироката јавност за прашањата поврзани со меѓуетничките и меѓурелигиските односи се единствениот начин на кој треба да се отвораат, елаборираат и затвораат овие прашања, заклучија соговорниците.

Средба со амбасадорите на земјите од Вишеградската група во Република Македонија
Петок, 18 Февруари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими амбасадорите на земјите од Вишеградската група во Република Македонија (Чешка, Словачка, Полска и Унгарија).

Претседателот Иванов, честитајќи го јубилејот - 20 години од формирањето на Вишеградската група, изрази задоволство од плодниот политички дијалог меѓу Република Македонија и земјите од Вишеградската група и изрази благодарност за силната поддршка која Република Македонија ја добива од овие земји на патот кон реализирање на своите стратегиски цели - интеграцијата во НАТО и во Европската Унија.

На средбата, Претседателот Иванов истакна дека оваа година значењето на Вишеградската група е уште поголемо поради претседавањето на Унгарија и Полска со ЕУ, и во тој контекст го изрази очекувањето на Република Македонија за одредување на датум за почеток на пристапните преговори со ЕУ, за што Претседателот Иванов изрази очекување на поддршка и од Чешка и Словачка.Амбасадорите на земјите од Вишеградската група го информираа Претседателот Иванов за приоритетните проекти, меѓу кои е интегрирањето на регионот на Југоисточна Европа во европските и евроатланските структури и го посочија искуството на нивните земји како позитивен пример на меѓусебна соработка, и меѓусебна поддршка во процесот на интегрирање во Унијата и во НАТО. Амбасадорите изразија уверување дека посебно земјите членки и самата Вишеградска група како влијателен фактор во рамките на ЕУ ќе продолжи со безрезервната поддршка на евро-атлантските аспирации на Република Македонија.

На средбата, соговорниците разменија мислења и за процесот кој се води под покровителство на Обединетите нации за разликата околу нашето уставно име со нашиот јужен сосед и за актуелните состојби на политичката сцена во Република Македонија.

Новоименуваните амбасадори на Русија, Гана и Шпанија ги предадоа акредитивните писма
Петок, 28 Јануари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваните амбасадори на Руската Федерација, Република Гана и Кралството Шпанија.


На средбата со Амбасадорот на Руската Федерација Шчербак Олег Николаевич, Претседателот Иванов високо го оцени нивото на односи меѓу двете држави. Претседателот Иванов изрази задоволство од затворањето на прашањето на клириншкиот долг на начин кој дополнително ќе ги продлабочи односите на Русија и Македонија, и ќе овозможи динамичен економски развој и енергетска стабилност. Двајцата соговорници се согласија дека во изминатиот период, во која имаше повеќе средби на Претседателите на двете земји, бележиме развој на односите во економијата, културата, туризмот, трговската размена и енергетската соработка.


Претседателот Иванов и Амбасадорот на Република Гана Самуел Валис Акијани ги разгледаа можностите за унапредување на односите на двете држави, за кревање на нивото на економската размена и за отворање на пазарите.Новоименуваниот Амбасадор на Кралството Шпанија во Македонија Фернандо де Галаинена Родригез во разговорот со Претседателот Иванов ја изрази поддршката на неговата земја за остварувањето на стратегиските цели на Република Македонија - полноправно членство во НАТО и во Европската Унија. Претседателот Иванов укажа дека овие цели во Македонија уживаат исклучително висока поддршка и дека нивното остварување ќе биде голем залог за стабилност и просперитет во регионот.

 
Почеток < Пред 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следно > Крај
Страница 162 од 172