Соопштенија
Средба со пензионираните генерали во Армијата на Република Македонија
Четврток, 13 Јануари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска оствари средба со пензионираните генерали во Армијата на Република Македонија. Средбата беше можност за отворена размена на мислења за актуелните состојби во македонската Армија, како и за развојните и реформските процеси во армијата. Претседателот и Врховен командант на армијата, на средбата оцени дека Армијата на Република Македонија успешно ги исполнува реформските приоритети, за формирање на модерна и професионална армија. Претседателот Иванов оцени дека натамошните реформи на армијата треба да бидат во насока на подготвување за одговарање на новите видови предизвици и загрозувања за безбедноста. На средбата, пензионираните генерали на АРМ ги изнесуваа своите погледи и мислења за состојбата и за реформите во Армијата. Претседателот Иванов на средбата истакна дека натамошното развивање и унапредување на Армијата, е приоритет за Република Македонија.

Честитка по повод христијанскиот празник Божик
Петок, 07 Јануари 2011


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов по повод големиот христијански празник Божик упати честитка до Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан и до христијанските верници.

Ваше Блаженство,

Имам особено задоволство и чест Вам лично и на членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви го честитам големиот христијански празник, Раѓањето Христово - Божик, и да Ви посакам во добро здравје, радост и среќа да ги поминете празничните денови.

Божик е празник кој секој христијанин го дочекува во кругот на семејството радувајќи се и славејќи го животот. И оваа година Божик нека биде инспирација сплотени со отворени срца и чиста мисла да помислиме на сите оние на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа и  безрезервно да им ја понудиме нашата помош и подршка.

Ваше Блаженство,

Токму во духот на христијанството во очи на Божик, дозволете уште еднаш да посакам во срцата на сите верници да се всели мирот и спокојството, радоста и разбирањето и да продолжиме да даруваме безусловна љубов и почит кон ближните.


Нека е честит празникот и за многу години.
Христос се роди

д-р Ѓорге Иванов

Новогодишна честитка до граѓаните на Република Македонија
Петок, 31 Декември 2010


Новогодишна честитка на Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов до граѓаните на Република Македонија.

Почитувани граѓани на Република Македонија,

Зад нас останува уште една година. Година која секој може да си ја вреднува на свој начин. Токму затоа во овие моменти секој од нас се потсетува што се сработил за себе, за среќата на своето семејство. Ова се моменти кога се потсетуваме кој ни бил главен, личен и семеен настан, во годинава што изминува. Затоа што со секој наш поединечен успех придонесуваме кон нашиот заеднички успех. Придонесуваме за земјата како целина, но и за достоинството на сите граѓани на Република Македонија.

Почитувани сограѓани,

Новата година е празник кој бил и останал симбол за добрина и за надеж. За желби за мир, љубов и слога. За моменти кога децата и родителите  си  приредуваат само радост и среќа. Новата година е момент на оптимизам, на нова енергија и на нова сила. Момент за солидарност и заедништво. Момент кога ни се буди надежта дека ќе го сториме сето она што сеуште не сме успеале или не сме можеле.

Почитувани,

Во годината што доаѓа, Република Македонија одбележува 20 години од  својата независност. Тоа се 20 години исполнети со верба и надеж во нашиот заеднички успех, сигурност и просперитет. Иако на тој пат понекогаш моравме да се соочиме со навидум ненадминливи пречки, никогаш не ја испуштивме од вид крајната цел. Водени од принципите со кои сме живееле со векови - желбата за слобода и човечко достоинство, добрососедство и трудољубивост, ние со секоја година го градиме и унапредуваме нашиот заеднички дом. Сега ни преостанува Република Македонија да биде членка на Евро-атлантското семејство на држави. Јас сум убеден дека и таа цел ќе ја оствариме. Но за да го постигнеме тоа, сепак ни треба многу поголема слога, поголема самодоверба и поголема самопочит.

Идната година, исто така, одбележуваме и 10 години од Охридскиот рамковен договор. Со него ја промовиравме нашата вековна традиција за почитување на различитоста. За толеранција и почит меѓу нашите граѓани од различни етнички и верски заедници. Затоа нашиот соживот е нашето најголемо богатство.

Знам дека најголемата мака со која се соочуваат нашите граѓани е сиромаштијата и невработеноста. Тоа се проблеми со кои долго се бориме. Како што одминува економската криза, така мораме да ги удвоиме нашите напори за наоѓање на нови можности за работа, нови вештини и нови пазари. Да ги подготвиме граѓаните, а особено младите, со знаење и со вештини да се изборат за подобра иднина.

Почитувани,

Додека ја празнуваме Новата година, со нашите семејства и нашите пријатели, Ве повикувам да помислиме за миг на нашите мировници кои се во Авганистан, во Босна и Херцеговина, во Либан. Македонија е свесна за опасностите и траумите што ги носи времето во кое живееме. Ние барем знаеме дека за секое друго добро, предуслов е мирот. Тоа е причината поради која ги прифаќаме обврските, како и секоја друга одговорна членка на меѓународната заедница. Но, нашата заедничка должност зависи од личната пожртвуваност на група наши ќерки и синови, на кои навистина треба да им бидеме благодарни.

Годината што доаѓа ќе биде година на многу предизвици и на сериозни зафати кои се пред нас. Големите предизвици од нас ќе го извлечат најдоброто. Тоа си го должиме самите на себе, но и на нашите предци и на идните поколенија.

Со таа мисла, дозволете ми во мое лично име, и во името на моето семејство, да Ви посакам да ви се оствари сето она што сте го планирале.  Да ви се случи сето она што сте го замислиле. Нека вашите домови бидат исполнети со радост и среќа. А вашите срца и души со мир и топлина, не само во новогодишната ноќ, туку и во целиот ваш живот.

Среќна ви Нова 2011 година.

Средба со водачите на најголемите верски заедници во Република Македонија
Четврток, 30 Декември 2010
Средба со шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва и мисии на Република Македонија во странство
Среда, 29 Декември 2010


Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов денеска оствари работна средба со шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва и мисии на Република Македонија во странство.

На средбата Претседателот Иванов од македонските дипломати беше информиран за активностите извршени во текот на 2010 година. Претседателот оцени дека македонската дипломатија генерално била ангажирана во исполнувањето на главните стратегиски задачи. Претседателот го истакна продлабочувањето на партнерските односи со повеќе држави и институции; успешното претседавање со Комитетот на министри на Советот на Европа; потврдената препорака на Европската Комисија за македонската подготвеност за отпочнување на преговорите за полноправно членство во Европската Унија и повеќе други постигнувања во годината што изминува.


Претседателот Иванов додаде дека сепак, останува уште многу да се направи за да се исполнат очекувањата на граѓаните. Според Претседателот, македонските акредитирани дипломати треба да добијат можност поактивно и послободно да ги застапуваат интересите на Република Македонија, согласно утврдените приоритети на надворешната политика. Претседателот Иванов истакна дека во овие напори и активности диипломатите ќе ја имат неговата конкретна и целосна подршка.

 
Почеток < Пред 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 Следно > Крај
Страница 165 од 174