2018 година
30.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги додели сертификатите на учесниците на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива, по деветти пат, се одржа од 20 до 31 август во Струга.
30.08.2018 - Школа за млади лидери 2018 - доделување на сертификатите

30.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов и неговата сопруга г-а Маја, во Вила Билјана во Охрид, го примија Марко Пејчиноски кој го преплива Охридското езеро.
30.08.2018 - Средба со младиот Марко кој го преплива Охридско езеро

29.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата, г-ѓа Маја Иванова, во Вила Билјана во Охрид ги прими учесниците на фестивалот за детски песни „Златно славејче“.
29.08.2018 - Прием на учесниците на детскиот фестивал „Златно славејче“

28.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван Иванов, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, присуствуваше на црковно-народниот собир во црквата „Успение на Пресвета Богородица" во село Скребатно, општина Охрид.
28.08.2018 - Претседателот Иванов во Скребатно, Успение на Пресвета Богородица

27.08.2018-Учесниците на 9. Школа за млади лидери, посетија три македонски компании, лоцирани во Прилел. Станува збор за компаниите Комфи Ангел, Микросам и Витаминка.
27.08.2018 - Школа за млади лидери, посета на компании во Прилеп

27.08.2018-Претседателот Иванов во „Вила Билјана“ во Охрид ги прими учесниците и дел од предавачите на 9. Школа за млади лидери, што по негова иницијатива се одржa од 20 до 31 август во Струга.
27.08.2018 - Прием на учесниците на Школата за млади лидери 2018

25.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, во „Вила Билјана" во Охрид ги прими годинешниот лауреат на наградата „Златен венец" на Струшките вечери на поезијата, полскиот поет Адам Загајевски, добитникот на наградата „Мостови на Струга" на СВП и УНЕСКО, финскиот поет Паули Тапио, и организаторите на 57. издание на Струшките вечери на поезијата.
25.08.2018 - Прием, Струшки вечери на поезијата

25.08.2018-Претседателот на Република Македонија д-р Ѓорге Иванов во Охрид на победниците на 32. Охридски пливачки маратон им додели лаворови венци.
25.08.2018 - 32. Охридски пливачки маратон

20.08.2018-Претседателот Иванов се обрати на свеченото отворање на Школата за млади лидери, што на негова иницијатива по деветти пат се одржa во Струга.
20.08.2018 - Отворање на 9. Школа за млади лидери

19.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, г-ѓа Маја Иванова, во манастирскиот комплекс во изградба „Преображение Христово“ во Гостивар присуствуваше на црковно-народниот собир по повод христијанскиот празник Преображение на Господ Исус Христос.
19.08.2018 - Посета на Гостивар по повод празникот Преображение Христово

17.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, се обрати на централната свеченост по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Македонија.
17.08.2018 - Ден на Армијата на Република Македонија

14.08.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, ги додели сертификатите на учесниците во програмата „Ден со македонските водечки извршни директори".
14.08.2018 - „Ден со македонските водечки извршни директори

02.08.2018-Претседателот Иванов со сопругата г-а Маја Иванова и синот Иван, по повод 2-ри Август - Ден на Републиката, присуствуваа на одбележувањето на државниот празник Илинден во Крушево.
02.08.2018 - 2 Август - Илинден во Крушево

01.08.2018-Претседателот Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова, во пресрет на чествувањето на националниот празник на Република Македонија – Илинден, присуствуваше на церемонијалното отворање на Научно културните средби „Десет дена Крушевска република 2018”, на Гумење во Крушево.
01.08.2018 - „Десет дена Крушевска република” 2018

27.07.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, присуствуваа на манифестацијата „Илинденски марш 2018“.
27.07.2018 - „Илинденски марш 2018“

26.07.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов во Вила Билјана во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Република Македонија.
26.07.2018 - Предавање акредитиви,Обединето Кралство на В.Британија и С.Ирска

26.07.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов во Вила Билјана во Охрид ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Кралството Саудиска Арабија во Република Македонија.
26.07.2018 - Предавање акредитиви, Кралство Саудиска Арабија

16.07.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, престојуваше во дводневна официјална посета на Република Молдавија.
16.07.2018 - Официјална посета на Република Молдавија

12.07.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов во Охрид се обрати на свеченото отворање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“.
12.07.2018 - Свечено отворање на 58. издание на фестивалот „Охридско лето“

08.07.2018-Претседателот Иванов заедно со сопругата г-а Маја Иванова, присуствуваa на свечената церемонија по повод инаугурацијата на Претседателот на Република Турција, г. Реџеп Таип Ердоган во Анкара.
08.07.2018 - Инаугурација на Претседателот на Турција, г. Реџеп Таип Ердоган

22.06.2018-Претседателот Иванов на свеченост одржана во Вилата Билјана во Охрид, го додели признанието „Инженерски прстен 2018" на најуспешните дипломирани студенти од техничките факултети.
22.06.2018 - Доделување на признанието „Инженерски прстен 2018“

15.06.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, за време на официјалната посета на Република Бугарија го посети Културно информативниот центар на Република Македонија во Софија.
15.06.2018 - Посета на КИЦ на Македонија во Софија

14.06.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата г-ѓа Маја Иванова, престојуваше во дводневна официјална посета на Република Бугарија.
14.06.2018 - Претседателот Иванов во официјална посета на Република Бугарија

07.06.2018-Претседателот Иванов се обрати на 16. Европска подунавска конференција за геотехника којашто се одржа во Република Македонија.
07.06.2018 - 16. Европска подунавска конференција за геотехника, Скопје

06.06.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го одликува проф. д-р Хајнц Брандл, австриски геотехнички инженер, со Медал за заслуги за Македонија.
06.06.2018 - д-р Хајнц Брандл одликуван со Медал за заслуги за Македонија

27.05.2018-Претседателот Иванов со сопругата г-ѓа Маја Иванова и синот Иван, присуствуваа на Свечената академија по повод јубилејот „1000 години Охридска архиепископија“, што се одржa во Катедралниот храм на охридските архиепископи „Света Софија“ во Охрид.
27.05.2018 - Свечена академија „1000 години Охридска архиепископија“

22.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов се обрати на отворањето на изложбата „По трагите на светите Кирил и Методиј“ на словачкиот автор Павол Демеш, а во организација на Амбасадата на Република Словачка.
22.05.2018 - Изложба „По трагите на светите Кирил и Методиј“

16.05.2018-Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов, го додели признанието „Најдобар млад научник“ за 2017 година, на д-р Сретен Давидов, кој работи на полето на електротехниката.
16.05.2018 - Д-р Сретен Давидов – Најдобар млад научник за 2017 година

16.05.2018-Претседателот Иванов присуствуваше на одбележувањето на 7 - годишнината од формирањето на Иванов Школа за Лидери - Алумни Асоцијација (ИСЛАА).
16.05.2018 - 7 - ми роденден на ИСЛАА