Активности на сопругата на претседателот во Абу Даби, Обединети Арапски Емирати

15 март 2023 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска која го придружува претседателот Пендаровски во официјалната посета на Обединети Арапски Емирати, денеска во Абу Даби оствари средби со генералната директорка на Генералната унија на жени Н.Е. г-а Нура бин Калифа Ал Суваиди и Н.Е. г-а Рем бин Абдула Ал Фаласи, генерaлна секретарка на Врховниот совет за мајчинство и детство.

Г-а Ѓоргиевска присуствуваше и на форумот „Иновации, технолошки промени и образование во дигиталната ера за да се постигне родова еднаквост и да се зајакнат сите жени и девојки“, имаше можност да се запознае со неколку занаети кои се негуваат во ОАЕ, како и да посети изложби поставени во Одделот за наследство и занаетчиство при Генералната унија на жени на ОАЕ.

На средбата со Н.Е. г-а Рем бин Абдула Ал Фаласи, генерaлна секретарка на Врховниот совет за мајчинство и детство, беа разгледани можностите за остварување на соработка меѓу двете земји во областите од заемен интерес преку различни облици на активности и иницијативи. Имајќи предвид дека 15 март се одбележува како национален ден на децата во ОАЕ, г-а Ѓоргиевска беше информирана и за напорите кои се вложуваат во ОАЕ за обезбедување соодветна здравствена заштита на децата, предучилишното образование, образовните процеси, како и промовирање на свесноста за човековите права.

Г-а Ѓоргиевска на средбата со генералната директорка на Генералната унија на жени, Н.Е. г-а Нура бин Калифа Ал Суваиди  се запозна со визијата, мисијата и областите на делување на оваа фондација во чијшто фокус е зајакнување и претприемништво на жените во ОАЕ преку усвојување на политики, поставување планови и програми, покренување иницијативи и обезбедување на потребна поддршка за активно учество на жените во одржливиот развој.

Сопругата на претседателот присуствуваше и на форумот „Иновации, технолошки промени и образование во дигиталната ера за да се постигне родова еднаквост и да се зајакнат сите жени и девојки“ во организација на Генералниот директорат и ОН Жени.

Во рамки на посетата г-а Ѓоргиевска имаше можност да ги разгледа признанијата од меѓународни, арапски и локални организации од 1973 година досега, како и да дознае повеќе за работата и континуираните напори на Н.В. Шеика Фатима бин Мубарак за напредокот на жените и хуманитарните активности.

Исто така, г-а Ѓоргиевска имаше можност да се запознае со занаети кои се негуваат во ОАЕ и различни видови на рачни изработки  при посетата на работилниците од областа на културното наследство и изложбата на националните занаетчиски производи во рамки на Одделот за наследство и занаетчиство при Генералната унија на жени.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции...

Обраќање на претседателот Пендаровски на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации

Обраќање на претседателот Пендаровски на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации

Почитуван Претседател на Генералното собрание, Почитувани шефови на држави и на влади, Почитуван Генерален секретар, Дами и господа, Ми причинува особена чест и големо задоволство, во име на граѓаните на Република Северна Македонија, да се обратам од говорницата на...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Стево Пендаровски вчера во Њујорк оствари билатерална средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол. На средбата, која е прва средба на ниво на претседатели на држави, беше изразен интерес и подготвеност за истражување на правците за...

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера го посети Њу Џерси. Во придружба на сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, претседателот Пендаровски го...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Стево Пендаровски, денеска – 22 септември 2023 година, петок, ќе се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува на тема „Обнова на довербата и повторно стартување на глобалната солидарност: Забрзување на...