Втор модул на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование

26 јуни 2021 | Соопштенија

Викендов се одржува вториот модул на Школата за политики при Претседателскиот центар за политичко образование со поддршка од партнерската фондација „Фридрих Еберт“ – Скопје.

Учесниците на Школата за политики во рамки на вториот модул имаат можност да ги унапредат своите знаења на социо-економски теми поврзани со дигитализација и иновации во бизнисот, јавниот сектор и образованието, современи социјалдемократски и конзервативни социоекономски политики, вклученост и застапеност на лицата со попреченост во јавниот и политичкиот живот, родова еднаквост од економска и политичка перспектива и слично.

 

На вториот модул на Школата за политики се обрати проф. д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование, а воедно и советник на претседателот за надворешна политика, внатрешна политика и уставни прашања, при што порача дека на вториот модул на Школата за политики ќе се даде критички осврт на економските модели и политики и ќе се овозможи дебата за клучни прашања од различни општествени сфери со особен нагласок на зелената економија, иновациите и процесот на дигитализација во економијата, но и промоцијата на правата на маргинализираните групи и нивната инклузија во општествените процеси.

 

Вториот модул се реализира со учество на еминентни предавачи и обучувачи од земјата и од странство, меѓу кои се и универзитетските професори д-р Ванчо Узунов и д-р Трајко Славески, членот на националната политичка платформа “Možemo” од Загреб, Теодор Целакоски, поранешната амбасадорка на Република Северна Македонија во Кралството Шведска, проф. д-р Александра Наќева-Ружин, главниот извршен директор на фондацијата „МК2025“ и член на Програмскиот совет на Претседателскиот центар, Никица Мојсоска-Блажевски и др.

 

Школата за политики е централна активност на Претседателскиот центар за политичко образование којшто е под покровителство на претседателот Стево Пендаровски. Во Школата за политики учествуваат 43 млади професионалци на возраст од 25-35 години, со различно професионално искуство, кои веќе се или имаат интерес да бидат активни учесници во општествениот и политичкиот живот во државата. Целта на Школата е да се поврзат учесници од различно потекло коишто имаат желба со стекнатите знаења и вештини да придонесат за позитивен развој на општеството.

 

Претседателскиот центар за политичко образование е основан од претседателот Пендаровски во партнерство со фондацијата „Фридрих Еберт“, Меѓународниот републикански институт (ИРИ), фондацијата „Конрад Аденауер“, фондацијата „МК2025“, Националниот демократски институт (НДИ) и Фондацијата за демократија на Вестминстер. Активностите на Претседателскиот центар се насочени кон промоција на културата на дијалог во духот на демократските вредности и придонесуваат за сеопфатно вклучување на политичкото образование во формалниот и неформалниот образовен систем.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Ѓоргиевска: Со поврзување на жените и девојките научнички во општеството, политиката и науката, до синергија и нивна поголема застапеност

Ѓоргиевска: Со поврзување на жените и девојките научнички во општеството, политиката и науката, до синергија и нивна поголема застапеност

На иницијатива на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, а по повод Меѓународниот ден на жените и девојките научнички, денеска се одржа панел дискусија во просториите на Центарот за трансфер на технологии и иновации – ИНОФЕИТ во рамки на Факултетот за...

Средба на претседателот Пендаровски со Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република

Средба на претседателот Пендаровски со Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата беа разменети мислења за севкупните односи...

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Пендаровски го прими Стефан Дион, специјален пратеник на Канада за ЕУ и Европа

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Стефан Дион, специјалниот пратеник на Канада за Европската Унија и Европа. На средбата беа потврдени пријателството и добрите билатерални врски меѓу Северна Македонија и Канада. ...

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Пендаровски и претседателката Новак во посета на МладиХаб

Претседателот Стево Пендаровски и претседателката на Унгарија, Каталин Новак, којашто престојува во официјална посета на Република Северна Македонија, ја посетија канцеларијата на Претседателот МладиХаб, каде остварија средба со претставници на Здружението на студенти...

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, учествуваше на панел дискусијата "Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето на 4-ти февруари, Светски ден на борба против ракот, што се одржа во Europe House, Скопје. Панел дискусијата...