Интервју на претседателот Пендаровски за францускиот весник Ле Монд (Le Monde)

14 ноември 2019 | Интервјуа

За време на посетата на Париз и учеството на Парискиот мировен форум, претседателот Стево Пендаровски имаше разговор со Ле Монд за актуелните прашања за европската интеграција на Северна Македонија. 

Во Париз, претседателот на Северна Македонија очекува гест од Макрон за влез во ЕУ

Нешто помалку од еден месец откако Емануел Макрон стави вето за отпочнување на пристапните преговори помеѓу ЕУ и неговата земја, Стево Пендаровски вели дека е подготвен за „вистински промени“.

Сèуште исполнет со надеж дека Европската Унија (ЕУ) сепак ќе ѝ подаде рака на неговата мала земја, убеден дека има цврсти аргументи, Стево Пендаровски ја тргна настрана разочараноста и ја прифати „честа“ што му ја укажа Франција преку испратената покана. Денес, на 11 ноември, нешто помалку од еден месец откако Емануел Макрон предизвика вчудовиденост со ставањето вето за отворање на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија (како и со Албанија), социјалдемократскиот претседател на оваа мала балканска земја треба да се сретне со шефот на француската држава на вечера, а утре и на директна средба на маргините на Мировниот форум.

„Навистина се чувствува горчина кај населението. Но, тоа не беше одлука на Емануел Макрон, туку на на Европскиот совет“ вели Пендаровски во интервјуто за весникот Ле Монд (Le Monde).

Избран во мај, 56-годишниот шеф на државата признава дека веста предизвикала „шок“ во земјата. За да добие влез и да стави крај на дваесет и седумгодишниот спор со грчкиот сосед, државата дури прифати и да го промени името и да не биде повеќе нарекувана Поранешна Југословенска Република Македонија (ПЈРМ). „Сите беа уверени дека ќе имаме привилегирани преговори. Ние направивме нешто што никој друг не го сторил во историјата на модерната дипломатија. Но, дури ни тоа не беше доволно“, жали претседателот.

Неразбирање и лутина

Премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, го нарече „историска грешка“ француското „не“ што воедно беше поддржано од Холандија и Данска. Истото предизвика многу емоции особено поради тоа што според Северна Македонија, но и други земји членки, земјата што брои 2 милиони жители, ги исполни сите потребни критериуми.

Но, се чини дека на местото на неразбирањето помешано со лутина, сега настапува прагматизмот. Пендаровски смета дека одлуката на францускиот претседател далеку од тоа да претставува навреда за неговата земја, таа е пред сè, критика за функционирањето на Европа и за процесот за интеграција на нови земји членки што се смета за многу строг и бирократски. „Г. Макрон ја критикуваше оваа методологија и тој е потполно во право“, вели шефот на државата.

Франција повторува дека e потребно продлабочување на ЕУ пред да се прејде на проширување. Во таа смисла, Франција се залага за воведување на принцип на реверзибилност при што кандидатите би биле обврзани повторно да работат на реформите што не биле задоволителни. „Ние ја поддржуваме таа идеја“, уверува Пендаровски наведувајќи дека процесот на пристапување „навистина го трансформира општеството“ за приближување кон стандардите на земјите основачи. „Ние не ги вложуваме сите овие напори за да им се допаднеме на бирократите во Брисел, туку за доброто на нашиот народ“, потсетува тој. „Јас имам 56 години и половина од животот го поминав во авторитарна држава, во поранешна Југославија. Во периодот од 2006 до 2016 година, повторно бевме потчинети на авторитарен режим, во Владата на Груевски“, продолжува тој спомнувајќи го поранешниот премиер Никола Груевски кој е осуден на две години затворска казна поради злоупотреба на службената должност и кој денес е во бегство во Унгарија.

„Да се водат двата процеса паралелно“

„Јас не сакам мојата земја повторно да поминува низ истото. Токму затоа и ние сакаме вистински, а не козметички промени“, вели тој. Посочува и дека „историјата ни покажува дека најфундаменталните реформи се воделе секогаш под надзор на Европската Унија. Пред 1991 година, ние не бевме демократија. За нас е исклучително важно да имаме надворешен оценувач за темите како, слобода на печатот, демократските вредности…“

Сепак, времето минува, а Пендаровски знае дека внатрешната реформа на ЕУ ќе трае повеќе години. Исто како и процесот на пристапување на Северна Македонија. „Ние можеме да ги водиме двата процеса паралелно“, предлага тој. „Ние не бараме итно започнување на пристапните преговори“ вели тој. Меѓутоа, тој очекува некаков гест во пресрет на предвремените избори, свикани за април 2020 година. „Сакам да зборувам за агенда со г. Макрон.“ „Балканот е простор на геополитички игри“, заклучува тој истакнувајќи дека во отсуство на перспектива за пристапување во НАТО и во ЕУ, други сили би можеле да бидат заинтересирани за „пополнување на празнината“ во регионот.

Текстот во оригинал на француски јазик е достапен на 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Ученици од ООУ„7 Марси“ од Липково и од ООУ „Љубен Лапе" од Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска се сретнаа и поразговараа со претседателот Пендаровски за неговата работа, за претседателските надлежности и активности. [gallery...

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на завршната регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“. Конференцијата е во...

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со Дорис Шмидауер, сопруга на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван Дер Белен коишто престојуваат во официјална посета на Република Северна Македонија, денеска во Канцеларијата на...

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен, во рамки на официјалната посета на австрискиот претседател на Република Северна Македонија, денеска се обратија на Македонско-австрискиот економски форум „Зајакнување на деловните односи меѓу...

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на сојузниот претседател на Република Австрија на Република Северна Македонија, претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св....