Конференција: Стратегија за Роми, тек и следни чекори

28 март 2023 | Соопштенија

Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, на 6 април 2023 година, 11:00 часот, во Double Tree by Hilton Skopje ќе организира конференција со наслов „Стратегија за Роми, тек и следни чекори“

ПРОГРАМА

 • Воведно обраќање на претседател на Република Северна Македонија, г-дин Стево Пендаровски;
 • Воведно обраќање на г-дин Дејвид Гир, амбасадор на Европската Унија во Република Северна Македонија

Панел дискусија 1

Тема: „Стратегија за Роми, тек и следни чекори“

Модераторка: Фикрија Таир-Селмани, Кабинет на претседател на Република Северна Македонија

ПАНЕЛИСТИ

 • г-а Јованка Тренчевска, министерка за труд и социјална политика;
 • д-р Фатмир Меџити, министер за здравство;
 • доц. др. Јетон Шаќири, министер за образование и наука;
 • г-а Бисера Костадиновска-Стојчевска, министерка за култура;
 • г-дин Благој Бочварски, министер за транспорт и врски;

Панел дискусија 2

Тема: Како институционалната поставеност во државата одговара на текот и следните чекори на „Стратегија за инклузија на Ромите 2022-2030“

Модератор: г-дин Себихан Демировски, НВО Ромски Ресурсен Центар

ПАНЕЛИСТИ

 • г-дин  Елвис Мемети, советник на премиер на Република Северна Македонија, национална контакт точка за спроведување на Стратегијата за Роми 2022-2030;
 • г-а Мабера Камбери, раководителка на сектор за координација и техничка помош на министерот во Министерство за труд и социјална политика,  Одделение за имплементација на стратегијата за Роми;
 • г-дин  Надир Реџепи, претседател на Иницијатива за социјални промени-ИНСОК ;
 • г-дин Лимко Бејзароски – Член на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација;
 • м-р Марија Сулејманова, програмска менаџерка во Институт за истражување и анализи РОМАЛИТИКО.
Заинтересираните можат да го пријават своето присуство/следење на настанот најдоцна до 29 март 2023 година (среда) до 12:00 часот на следната контакт форма

Пријава за конференцијата: „Стратегија за Роми, тек и следни чекори“

2 + 12 =

Лице за контакт: Фикрија Таир-Селмани, [email protected]

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Доделено признанието „Инженерски прстен 2023“ на 12 најуспешни дипломирани инженери

Доделено признанието „Инженерски прстен 2023“ на 12 најуспешни дипломирани инженери

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги врачи инженерските прстени на 12 најуспешни дипломирани студенти од македонските факултети што негуваат инженерски дисциплини. Манифестацијата „Инженерски прстен“, која традиционално е под покровителство на претседателот на...

Отворен кабинет со ученици од САД на размена во земјава во рамки на програмата Yes abroad

Отворен кабинет со ученици од САД на размена во земјава во рамки на програмата Yes abroad

Во рамки на активноста Отворен кабинет денеска Кабинетот на претседателот го посетија ученици од САД кои се на размена во земјава како дел од програмата Yes abroad на Американски совети за меѓународно образование – Северна Македонија. [gallery...

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Радио Слободна Европа

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Радио Слободна Европа

Понижувачки е да се слушаат критиките кои доаѓаат од САД и ЕУ, но тие претходно направија стратешка грешка и го заборавија Западниот Балкан и овие директни критики доаѓаат дури сега, вели во интервју за Радио Слободна Европа, претседателот Стево Пендаровски. Тој...

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска, 3 јуни 2023 година, на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи му го новиот...

Отворен кабинет со посетители од Републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“

Отворен кабинет со посетители од Републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“

Во рамки на активноста Отворен кабинет, денеска Кабинетот на претседателот го посетија едукатори и корисници на Дневните центри на Републичкиот центар за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“. На...