Концертот „Звуци на сегашноста – современа македонска музика“ во Кабинетот на претседателот

30 септември 2022 | Соопштенија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, вечерва се одржа концерт на тема „Звуци на сегашноста – современа македонска музика“, на кој со свои композиторски дела и изведувачки настапи се претставија дел од домашните артисти што имаат важен придонес во афирмацијата на македонската музичка култура.

Претставувајќи ги различните правци во современата музика, на концертот настапија „Алембик“, чии членови се Ива Дамјановски и Виктор Танасковски, „Марија Каева трио“, во чиј состав се Марија Каева, Владан Дробицки и Дино Милосављевиќ, и „Galatheia“, зад чиј псевдоним стои Теа Шалдева.

„Звуците на сегашноста – современа македонска музика“ се реализира во насока на промоција и поттикнување на креативноста на современата уметничка и авторска сцена, како и во негувањето на урбаната култура.

Со вечерашниот концерт Кабинетот на претседателот го заокружува одбележувањето на месецот на независна македонска држава.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска во Старата чаршија во Скопје остварија средба со Алумни членови на Претседателскиот центар за политичко образование и стипендисти на партнерските...

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска ја посетија Старата скопска чаршија, како културно-историски дел од Скопје и симбол на македонското мултиетничко општество. [gallery...

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

По повод официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмајер, беше приредена државна вечера, на која беа поканети претставници од државниот врв, пратеници, претставници од политичките партии, како и стопанственици од бизнис...