Обраќање на г-а Ѓоргиевска на финалната конференција од проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19“

17 јули 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на финалната конференција од проектот „Мерки за зајакнување на женски бизниси по Ковид-19“ што се одржа во Охрид под нејзино покровителство. Во своето обраќање пред присутните, сопругата на претседателот истакна дека верува дека со овој настан ќе се постигнат две цели: придонес кон поголема препознатливост и вмрежување на женските бизниси и пренесување на пораката дека родовата еднаквост и економското учество на жените се еден од клучните предуслови за одржлив и инклузивен развој на македонското општество и економија.

„Економското зајакнување на жената е истовремено индикатор за нивото на демократизација на општеството, но и патоказ кон поправеден економски развој во кој ќе има место за секого. Економското зајакнување на жената е зајакнување на општеството во целост и претставува инвестиција во иднината и гаранција за просперитетот на државата“, нагласи Ѓоргиевска.

Говорејќи дека жените во Северна Македонија во континуитет се посветени кон позитивните општествени промени за што сведочат успесите на жените претприемачки, Ѓоргиевска истакна дека останува уште многу да се направи за што е потребен заеднички ангажман за  отстранување на бариерите што го попречуваат целосното и праведно вклучување на жените во секоја сфера од развојот на државата, како нераскинлив дел од економската стабилност, социјалниот напредок и демократските вредности.

„Во оваа насока, неопходни се мерки и активности за поттикнување на женското претприемништво и создавање на поволна деловна клима за економско зајакнување на бизнисите предводени од жени“, истакна Ѓоргиевска и додаде дека од особена важност во насока на поттик и развој на женското претприемништво е организирањето на ваков вид на настани кои овозможуваат промовирање на позитивни бизнис приказни и практики на жените, развивање на професионален пристап на жените кои сакаат да отворат свои бизниси, да се мотивираат и да се поттикнат жените да влезат во бизнис светот и да ги остварат своите потенцијали.

На конференцијата се обратија и Неда Малеска-Сачмароска, извршна директорка на Центарот за управување со промени, Џејмс Стајн, претставник на канцеларијата на УСАИД во земјава и Кирил Пецаков, градоначалник на Општина Охрид. Настанот е во организација на Центарот за управување со промени поддржан од БТД и УСАИД.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго, како почесен гостин, присуствуваше и се обрати на донаторска вечера „Патишта кон просперитет“ во...

Порака од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Јом Кипур

Порака од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Јом Кипур

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Јом Кипур, упати порака до претседателот на Еврејската заедница во Република Северна Македонија, Пепо Леви и до сите припадници на еврејската заедница во Република Северна Македонија....

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на генералниот...

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Сопругата на претседателот г-а Елизабета Ѓоргиевска, која престојуваше во Њујорк во придружба на претседателот при неговото учество на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации, оствари повеќе средби и активности. Г-а Ѓоргиевска оствари средба со Диен...

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик, изјави дека од Русија зависи дали ќе има примирје во Украина. Тој посочи дека руската делегација се оглушува на сите барања на цивилизираниот и демократскиот свет.  ...