Обраќање на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

24 јануари 2020 | Обраќања, Соопштенија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски на заедничката прес-конференција му се заблагодари на претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, бидејќи уште на почетокот на неговиот мандат јавно изразил поддршка за отпочнување на претпристапни преговори за Северна Македонија, а неговата посета не уверува дека во него имаме силен поддржувач на проширувањето на ЕУ.

Во продолжение e интегралниот текст од обраќањето.

Почитувани граѓани,
Почитувани претставници на медиумите,
Почитуван господин Шарл Мишел, претседател на Европскиот совет,

Ми претставува задоволство да Ви бидам домаќин на Вашата прва посета на Република Северна Македонија.

Истовремено, Ви честитам за преземањето на функцијата претседател на Европскиот совет и Ви посакувам успех во Вашата многу одговорна работа во годините што следат. Се надевам дека ќе имаме одлична соработка и во време на Вашиот мандат ќе имаме позитивен напредок во нашата европска интеграција.

Денес имавме можност да разговараме за претстојниот важен период во процесот на нашето пристапување кон Европската унија.

Ја користам оваа прилика да Ви се заблагодарам затоа што уште на почетокот на Вашиот мандат јавно се произнесовте со поддршка за отпочнување на пристапните преговори, а Вашата посета не уверува дека во Вас имаме силен поддржувач на проширувањето на ЕУ.

Минатиот октомври, и покрај нашите високи очекувања базирани врз недвосмислените изјави и ветувања од страна на институциите на ЕУ и од страна на голем број од државите членки, добивме непријатни вести за нашата европска интеграција.

Но, членството во ЕУ, без никакви резерви, е наша основна стратешка цел и продолжуваме да работиме за нејзино исполнување.

Се надеваме дека, многу скоро, уште во март оваа година, ќе биде усвоена новата методологија за водење на претпристапните преговори и дека наскоро ќе има позитивни вести за нашата европска интеграција. Очекуваме дека со новата методологија ќе се зајакне процесот на пристапните преговори, како политички така и во однос на кредибилитетот и одржливоста. Како што Ви истакнав и на нашата средба, ние сме подготвени да ја прифатиме новата методологија затоа што тоа е во наш интерес, процесот да биде одржлив и кредибилен. Процесот за пристапување на Унијата да биде одржлив и кредибилен.

Како што истакнав, членството во Европската унија е наша стратешка цел скоро три децении, цел која е поддржана со широк национален консензус, како и со висока поддршка од граѓаните.

Затоа, од сите политичари, ние што сме на чело на институциите на државата, но и оние кои се во опозиција, се очекува да продолжиме со работа на реформската агенда на земјата, така интензивно како што работевме и во решавање на прашањата со соседите и унапредување на добрососедските односи.

Потребна е целосна посветеност на спроведување на клучните реформи, како и организирање на демократски, слободни и фер избори.

Почитуван господин Мишел,

Европската интеграција не е значајна само за нас. Проширувањето на ЕУ е значајно за целиот регион. Процесот на пристапување кон ЕУ се покажа како значаен механизам за зајакнување на стабилноста, демократизацијата и економскиот просперитет за земјите кои се приклучија на Унијата.

Наскоро стануваме полноправна членка на НАТО, со што го заокружуваме исполнувањето на едната од нашите две стратешки цели на кои работиме со децении. Се надевам дека оваа пролет ќе ни донесе позитивни вести и за нашата втора стратешка цел – членството во ЕУ.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше и се обрати на панел дискусијата „Здравјето не е само физичко -Ти ја имаш силата“ што се одржа во организација на НЕОКОРТЕКС - Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација. Во своето...

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

 Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција од адолесцентна бременост“ што се одржа во Eвропска куќа, Скопје. ...

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на приемот, што по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Француската Република, се одржа вчеравечер во Скопје. Претседателот Пендаровски оцени дека...