Обраќање на претседателот Пендаровски на заклетвата и на промоцијата на питомци на Воената академија

15 ноември 2019 | Обраќања

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на воената свеченост по повод промоција во офицерски чин на 19.класа и заклетва на 23. класа питомци на Воената академија.

Истакнувајќи дека огромната доверба на македонските граѓани во Армијата е резултат на професионалното, посветено и квалитетно извршување на поставените задачи, претседателот Пендаровски во своето обраќање подвлече дека тоа истовремено им задава обврска на политичарите и на носителите на одлуки во континуитет да го подобруваат животниот и професионалниот стандард на припадниците на Армијата.

Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски.

„Почитувани припадници на Армијата и на Министерството за одбрана,
Почитувани питомци, драги гости од регионот, претставници на медиумите,

Ми претставува особена чест и задоволство да се обратам на денешната свеченост по повод дадената заклетва на 23-та класа на питомци и слушатели од курсот за стручно оспособување и усовршување за офицери, како и промоцијата на 19-та класа на питомци во чин потпоручник во нашата Армија.

Пред нас, на ова плато се две генерации питомци на Армијата. Едната, која положи заклетва и започнува со военото школување и другата, која ја заврши Академијата и ја започнува офицерската кариера во Армијата на Република Северна Македонија. Со стекнатите вештини и способности во командувањето тие се иднината на Армијата.

Почитувани питомци и идни студенти,

Одбирајќи ја службата во Армијата и одбраната, вие одбирате благородна професија. За време на вашите студии на Воената академија „Генерал Михајло Апостолски“ не само што ќе имате можност да учите за современите концепти за одбраната, туку ќе ги потврдите вашите високи морални, етички и човечки вредности неопходни за секој лидер со интегритет и чест.

Вашата генерација ќе помине низ исклучителна програма која е целосно компатибилна со критериумите на НАТО за обука и образование на кадри. За квалитетот на студиите зборува и фактот дека во моментов меѓу вас има и питомци од Босна и Херцеговина, од Косово и од Црна Гора. Вложувајќи во квалитетно воено образование, ние инвестираме во солиден армиски кадар и НАТО Армија подготвена секогаш да одговори на задачите и обврските и да се справи со сите современи безбедносни предизвици.

Почитувани питомци и потпоручници,

Дозволете ми да ви честитам вам, на вашите професори, на вашите родители, на вашите најблиски кои денес сигурно се гордеат со вас. Да се има офицерски чин е голема чест, но уште поголема одговорност кон Армијата и татковината. Оваа ваша одговорност ќе треба да ја носите со достоинство како што и прилега на една армија на земја-членка на НАТО. Како ваш Врховен командант, од вас очекувам да внесете нова енергија и нови знаења во структурите на Армијата и сето она што научивте изминатите четири години да го пренесете во командите и единиците со цел да придонесете во зацврстување на борбената готовност и моралот на Армијата.

Во Армијата на Република Северна Македонија нема и не смее да има место за стереотипи и предрасуди од било кој тип. Така, мој аѓутант е полковник Билјана Блажеска. Сосема заслужено, 13 од 42-та потпоручници што денес ги промовираме се жени. Би сакал посебно да и честитам на потпоручник Бојана Јованова, која е прворангирана. Со среќа нека Ви е службата во Армијата.

Почитувани граѓани,

Уште од самиот почеток на македонската независност ние цврсто верувавме во нашата евроатлантска иднина. Но, за да се реализира посакуваната стратешка цел не е доволна само верба. Неопходна е и храброст да се направи првиот чекор и да се изоди целиот пат. Како граѓани, сите заедно успеавме да ги надминеме сите идеолошки, политички и етнички разлики и да преземеме генерациска одговорност, со цел, да ја осигуриме сопствената иднина.

На 15 ноември 1995 година, пред точно 24 години, нашата држава стана членка на Партнерство за мир, НАТО програма што требаше да не подготви за полноправно членство во Алијансата. Преку макотрпни реформи ја трансформиравме нашата Армија во современа, технички-опремена и борбено далеку поподготвена структура. Денес, 24 години подоцна, ние сме на прагот, на чекор на достигнување на најголемата стратешка цел зад која стои огромен број од нашите граѓани. Само уште две ратификации на протоколот за членство не делат од моментот кога ќе станеме 30-та земја-членка на најуспешниот воено-политички сојуз во историјата на човештвото – НАТО.

Како идна членка на НАТО ние ја преземаме обврската да придонесуваме во овој колективен систем на безбедноста, да бидеме дел од меѓународна организација каде што нашата војска ќе биде рамо до рамо со сојузничките армии, заедно придонесувајќи за глобалната безбедност. Се разбира, реформите во одбраната и безбедноста се постојан процес и ние ќе продолжиме со нив и по членството во НАТО.

Со членството ние и формално ќе станеме сојузници со три од нашите пет директни соседи. Тоа ќе придонесе за поголема безбедност и стабилност на целиот наш регион.

Почитувани сегашни и идни припадници на Армијата,

Македонските граѓани имаат огромна доверба во својата Армија што е стекната со професионално, посветено и квалитетно извршување на поставените задачи. Како што вие одговорно, посветено и професионално го исполнувате вашиот дел од обврските, така и ние политичарите и носителите на одлуки мора да ја исполниме нашата обврска кон вас. Бидете уверени дека како Врховен командант ќе инсистирам на континуирано подобрување на вашиот животен и професионален стандард.

На самиот крај, сакам уште еднаш да ви ја честитам заклетвата и промоцијата во потпоручници“.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...