Обраќање на сопругата на претседателот на Третиот самит на првите дами и господа

7 септември 2023 | Aктивности, Соопштенија

На покана на сопругата на претседателот на Украина, Олена Зеленска, сопругата на претседателот на Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, преку видео порака се обрати на Самитот на првите дами и господа, кој по трет пат се одржа на 6 септември во Киев.

Во продолжение е интегралното обраќањето на Елизабета Ѓоргиевска.

Почитувана г-а Зеленска, почитувани први дами и господа, ценети гости,

Ги упатувам моите срдечни поздрави до сите вас на Третиот самит на први дами и господа. Го пренесувам моето длабоко жалење што не можам да бидам лично со вас денес во Киев, но навистина ми е чест што имам можност да се обратам на овој значаен панел, посветен на генерацијата што ќе го обликува нашиот свет.

Темата која ја разгледуваме денес, насловена „Генерацијата која ќе владее со светот, каква ли ќе биде?“ ја допира самата суштина на нашата заедничка одговорност да ги изградиме идните архитекти на нашиот свет – нашите деца. Тоа е прашање што ги надминува границите, политиката и културите бидејќи се однесува на колективното наследство на секоја нација, секое дете и секоја генерација што доаѓа.

Додека разговараме за идните лидери, најпрво мора да ги препознаеме предизвиците со кои тие се соочуваат денес. Нашите деца, архитектите на иднината, ја носат тежината на светот кој постојано се развива, со несмалено темпо, постојани барања и сеприсутни притисоци. Токму во рамките на ова се создава нивната ментална благосостојба.

Алармантната статистика дава живописна слика – секој петти млад човек ширум светот се бори со проблеми со менталното здравје. Тоа е криза која не познава граници, влијае на животите на милиони луѓе, без разлика на националноста или социо-економскиот статус. Оваа статистика не е само бројка; напротив, ја претставува болката, борбата и одложените соништа на безброј млади души. Го претставува неискористениот потенцијал што останува неактивиран во нашите идни лидери. Не можеме, не смееме, да замижеме пред оваа криза.

За да ја сфатиме тежината на ова прашање, мораме да истражуваме во длабочините на нашата емпатија. Мора да се ставиме во кожата на еден млад човек кој се бори со анксиозност, депресија или изолација. Замислете го влијанието врз нивните соништа, нивната способност за учење и нивниот капацитет да придонесат позитивно за општеството. Не можеме да дозволиме нивниот потенцијал да биде еродиран од тежината на нерешените предизвици за менталното здравје.

Мора да се посветиме на иднината во која лидерите на нашиот свет ќе се дефинираат со нивната сила на карактерот, нивната длабочина на емпатија и нивната непоколеблива посветеност на благосостојбата на сите. Мора да ја скршиме стигмата за менталното здравје, притоа потврдувајќи дека нашата младина не се срами да побара помош и поддршка.

Да застанеме обединети во нашата посветеност да ги обезбедиме потребните ресурси и да негуваме средини во кои нашите млади умови ќе процветаат. Да се заложиме да создадеме свет во кој емоционалната интелигенција е исто толку ценета колку и академските достигнувања и каде што менталното здравје е приоритетно исто како и физичкото здравје.

На крајот, би сакала да се заблагодарам на секој од вас за посветеноста на оваа важна кауза. Да го завршиме овој Самит не само со зборови, туку со посветеност на акција. Да се обврземе да создадеме свет во кој генерацијата што ќе владее со светот е дефинирана со нивната сила, нивната емпатија и нивната издржливост наспроти предизвиците по менталното здравје.

Статистиката можеби е застрашувачка, но заедно можеме да го промениме наративот.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...