Обраќање на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на одбележувањето на 30 Мај – Светскиот ден на мултипла склероза

30 мај 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска се обрати на одбележувањето на 30 Мај – Светскиот ден на мултипла склероза што се одржа во организација на Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза.

Говорејќи за постојаната борба и неизвесност на пациентите со мултипла склероза, сопругата на претседателот истакна дека благодарение на усовршената терапија кај пациентите постои значително подобрување, но предизвиците и промените се постојано присутни и затоа покрај медицинскиот третман суштинска е и психолошката поддршка.

„Како општество, институционално, но и како индивидуи да придонесеме за благосостојбата на лицата со мултипла склероза.  Да ја потврдиме поддршката за унапредување на нивната здравствена состојба и секако подобрувањето на квалитетот на животот. Да ги охрабриме да истраат во секојдневната борба и да им се најдеме кога е најпотребно“, нагласи Ѓоргиевска.

Ѓоргиевска истакна дека им се восхитува на истрајноста, упорноста и оптимизмот на лицата со мултипла склероза бидејќи тие, и покрај болеста, ги извршуваат своите семејни и професионални обврски давајќи го најдоброто од себе.

„Да се инспирираме од нивниот пример и да го сакаме животот и да ги цениме работите што ги имаме. Со заеднички сили можеме да ги намалиме последиците и да создадеме пријателска средина за сите засегнати. Да делуваме системски, темелно, без импровизации и стихијни акции. Убедена сум дека солидарноста и заедничката надеж нема да траат само на светскиот ден ниту само во текот на месец мај, туку преку целата година“, порача сопругата на претседателот.

На настанот се обратија Ана Карајанова Димитрушева, претседател на Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза, заменик министерот за здравство, Владимир Рендевски, директорката на секторот фармација во Фондот за здравствено осигурување, Кристина Христова и директорот на ЈЗУ Универзитетска клиника за неврологија, Иван Барбов.

Денешниот настан којшто се одвива под името „МС поврзувања“, е дел од глобалната кампања за подигање на свеста за мултипла склероза за да се обезбеди навремена и точна дијагноза, подобра терапија и подобар квалитет на живот за пациентите со мултипла склероза.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен

Ве известуваме дека на 28 и 29 март 2023 година во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува сојузниот претседател на Република Австрија, Н.Е. д-р Александер Ван дер Белен, во придружба на неговата сопруга, г-а Дорис Шмидауер. Заинтересираните...

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

Претседателот Пендаровски се обрати на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов“ во УНЕСКО во Париз

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во рамки на чествувањето на јубилејот „Сто години од раѓањето на Ацо Шопов (1923 – 1982)“, што се одржува под негово покровителство во соработка со УНЕСКО. Воедно,...

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Средба на претседателот Пендаровски со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз оствари средба со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле. На средбата се разговараше за севкупната соработка на Република Северна Македонија со УНЕСКО, во контекст на 30-годишнината од нашето членство во...

Претседателот Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз

Претседателот Пендаровски го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО во Париз

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Париз го посети Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со Жан-Франсоа Хуше, претседател на ИНАЛКО и средба со Фроса Пејоска-Бушеро, шеф на Катедрата за македонски студии при...

Конференција „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија“ во организација на ПЦПО

Конференција „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна – Вестфалија“ во организација на ПЦПО

Во организација на Претседателскиот центар за политичко образование денеска во Скопје се одржа конференција на тема „30 години македонско-германски дипломатски односи: Билатерална соработка и развојна поддршка со Северна Рајна - Вестфалија“. На отворањето на...