Обраќање на сопругата на претседателот на одбележувањето на 9 Март – Светскиот ден на бубрегот

9 март 2023 | Aктивности, Соопштенија

 

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на настанот „Здрави бубрези за сите – да се подготвиме за неочекуваното, да ги заштитиме најранливите” во организација на ЈЗУ Универзитетска клиника за нефрологија, а по повод 9 Март – Светскиот ден на бубрегот.

Во своето обраќање г-а Ѓоргиевска истакна дека е неопходно навремено информирање, превенција и рана дијагностика, а потоа и соодветен третман на заболувањата на бубрезите. Таа истакна дека незаразните болести кои вклучуваат кардиоваскуларни болести, дијабетес, рак, хипертензија, хронични белодробни заболувања и хронични бубрежни заболувања се познати како водечки причини за смрт ширум светот, особено кај земјите во развој. Во таа насока, потребно е покрај грижата која ја пружаат здравствените работници и ние сите како граѓани со грижа и внимание за своето здравје да им помогнеме со практикувањето на здрави животни стилови, како и со навремени проверки и контроли да ја намалиме потребата од лекување и интервенции.

„Со заеднички напори, со споделување на знаењата и искуствата да дадеме сѐ од себе синтагмата здрави бубрези да не биде само желба, туку реалност“, порача г-а Ѓоргиевска.

На настанот се обратија и проф. д-р Гоце Спасовски – претседател на Македонското здружение за нефрологија, дијализа и трансплантација, д-р Ирфан Ахмети – претседател на Национална комисија за дијабетес и Душко Георгиевски, претседател на Здружението на бубрежно болни пациенти „Нефрон”, а тематски предавања имаа ас. д-р Милена Стевановиќ, доц. д-р Мaја Мојсова Мијовска и ас. д-р Никола Ѓоргиевски.

Одбележувањето на овој ден е насочено кон подигнување на свеста кај граѓаните за  важноста на бубрежните заболувања, можноста за превенција и навремено откривање, начините на лекување и адекватен третман на бубрежно болните лица и негова достапност секаде и за секого.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго, како почесен гостин, присуствуваше и се обрати на донаторска вечера „Патишта кон просперитет“ во...

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на генералниот...

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Сопругата на претседателот г-а Елизабета Ѓоргиевска, која престојуваше во Њујорк во придружба на претседателот при неговото учество на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации, оствари повеќе средби и активности. Г-а Ѓоргиевска оствари средба со Диен...

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик, изјави дека од Русија зависи дали ќе има примирје во Украина. Тој посочи дека руската делегација се оглушува на сите барања на цивилизираниот и демократскиот свет.  ...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции...