Обраќање на сопругата на претседателот на националната конференција за ментално здравје „Напредок и понатамошни чекори“

3 мај 2023 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на националната конференција за ментално здравје „Напредок и понатамошни чекори“ што се одржа во организација на Канцеларијата на УНИЦЕФ во Скопје со цел да се изгради коалиција на партнери кои работат заедно меѓусекторски и пристап на целата заедница за подобрување на менталното здравје на децата и адолесцентите.

Поздравувајќи ја значајната студија изработена од УНИЦЕФ во соработка со Универзитетската клиника за психијатрија од Скопје со која се добива појасна слика за состојбата во земјата по ова критично прашање и насоки како да се надминат овие предизвици, сопругата на претседателот во своето обраќање истакна дека е неминовен заеднички ангажман на сите релевантни чинители, носители на одлуки, здравствени, образовни и социјални инстанци и навремен институционален одговор.

Според г-а Ѓоргиевска, во текот на изминатите неколку години, направени се чекори за подигнување на свеста за менталното здравје и разбивање на стигмата поврзана со него, при што сѐ повеќе луѓе зборуваат за нивните сопствени борби со менталното здравје, сѐ почесто се разговара за корелацијата меѓу менталното и физичкото здравје, но, очигледно имаме уште многу работа, и како индивидуи, и како колектив.

„Сериозноста на ситуацијата налага меѓусекторски одговор за доследна примена на националната стратегија, како што сугерираат и самите студии: преку повеќе инвестиции во услуги за менталното здравје и психосоцијална поддршка за сите деца, адолесценти и семејства, поддршка за семејствата преку програми кои промовираат позитивно родителство и грижа, промена на наративот за перцепцијата на негата на менталното здравје“, нагласи г-а Ѓоргиевска.

Сопругата на претседателот истакна дека е потребно да ги срушиме стереотипите и да создадеме амбиент во кој грижата за менталното здравје ќе биде општо прифатена, а не табу тема, додавајќи дека треба да се погрижиме нашите деца, партнери, колеги, пријатели да се чувствуваат безбедно и поддржано кога зборуваат за проблемите низ кои поминуваат, како би им подале рака да излезат од вртлогот на негативни емоции и мисли, неретко проследени со анксиозност или депресија.

На настанот воведно обраќање имаше Патриција ДиЏовани, претставничка на УНИЦЕФ, а на панел дискусијата „Менталното здравје на децата и адолесцентите – Потреба од меѓусекторско делување“ се обратија министерот за здравство, Фатмир Меџити,  заменик-министерот за образование и наука, Агим Нухиу, заменик-министерот за труд и социјална политика, Енвер Хусеин и  директорот на Универзитетската клиника за психијатрија, Стојан Бајрактаров.

На панел дискусијата „Осврт на искуства и научените лекции во областа на менталното здравје“ се обратија Маргарита Спасеновска, претставник на СЗО во Северна Македонија, училишниот психолог во СУГС Гимназија „Никола Карев“, Гордана Блажевска Спиридонова и клиничкиот психолог во Универзитетската клиника за психијатрија, Иво Куновски. Во рамки на настанот беа претставени резултатите од двете студии за ментално здравје за адолесценти и нивните старатели и жени во перинатален период, развиени во партнерство со Универзитетската клиника за психијатрија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, утре, 26 февруари 2024 година, понеделник, во 12:00 часот ќе положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од неговото загинување во авионската несреќа во Босна и...

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими ректорката на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје проф. д-р Билјана Ангелова и проректорот за финансии, инвестиции и развој проф. д-р Лазо Пендовски. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за...

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Во рамки на активноста Отворен кабинет денеска Кабинетот на претседателот го посетија ученици од основните училишта од Скопје: „Петар Поп Арсов“, „Димитар Поп Георгиев - Беровски“, „11 Октомври“, „Коле Неделковски“ и „Живко Брајковски“. [gallery...

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како и со неговиот тренер и менаџер, Игор Јакимовски и атлетичарот Жан...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“, предводени од Бехиџудин Шехапи, претседател на организацијата. Претставниците на организацијата го информираа претседателот Пендаровски за тековните активности на „Ел...