Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ – учесници на олимпијадата World Scolar Cup во Лондон

5 септември 2023 | Соопштенија

Во рамки на „Отворен Кабинет“, Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски денеска го посетија ученици од ООУ „Јохан Хајнрих Песталоци“ од Скопје, кои учествуваа на неодамнешната олимпијадата World Scolar Cup, на Универзитетот во Лондон и на Лондонската школа за економија (LSE).

Учениците пред претседателот Пендаровски ги споделија своите импресии од натпреварите, сочинети од повеќе дисциплини, во кои освоија 44 медали. Покрај индивидуалните и групни златни и сребрени медали, 6-те ученици како тим, се пласираа на 26. место во конкуренција од 300 тимови и 1200 учесници.

Упатувајќи честитки за постигнатите забележителни резултати, претседателот Пендаровски им посака натамошни лични успеси, а својот ум, креативност и посветеност да ги насочат кон развојот на пошироката заедница.

Претходно, учениците имаа можност да ги посетат просториите во коишто се реализираат официјалните и работните средби, како и салите за свечености, состаноци, настани и прес-конференции.

Во Мозаик салата го разгледаа и впечатливиот диптих „Македонија – светла земја“ и „Македонија памети“ на авторот – академик Глигор Чемерски.

Во рамки на „Отворен Кабинет“ досега Кабинетот го посетија граѓани од различни возрасти и занимања, студенти од земјава и од странство, како и ученици од основни и средни училишта од земјава.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...