Пендаровски на прес конференција со Пахор: Споделуваме заедничка сегашност како сојузници во НАТО, а ќе имаме и заедничка иднина како дел од ЕУ

25 септември 2020 | Соопштенија

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“, претседателот на Република Северна Македонија Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека претседателот на Република Словенија, Борут Пахор, со што започна неговата официјална дводневна посета на Република Северна Македонија.

Во рамки на посетата, покрај тет-а-тет средбата меѓу претседателот Пендаровски и претседателот Пахор, се одржа и пленарен состанок на македонската и словенечката официјална делегација, како и заедничка прес конференција.

Во продолжение e интегралниот текст од изјавата на претседателот Пендаровски, а во прилог превод на текстот на албански и на англиски јазик.

Почитуван претседателе Пахор,
Почитувани членови на државната делегација на Република Словенија,
Почитувани претставници на медиумите,

Ми претставува особена чест и задоволство што денеска сум домаќин на мојот почитуван колега, претседателот на Република Словенија Борут Пахор.

Посетата е значајна од повеќе аспекти. Претседателот на Словенија е прв државник кој ја посетува нашата држава во време на пандемија со корона-вирусот со што се докажува стратешкото пријателство и традиционалната блискост меѓу двете држави.

Во составот на државната делегација на пријателска Словенија се и двајцата заменици претседатели на владата и истовремено министри за одбрана и за економија. Со тоа се зајакнува билатералниот дијалог и се отвораат можности за нови форми на соработка во овие две важни, клучни области.

Словенија е наша сојузничка во НАТО, а помошта во спроведувањето на реформите во одбраната, како и соработката меѓу нашите две армии беше, и е, се разбира сеуште, од исклучително значење.

Во делот на економијата, Словенија е наш значаен трговски партнер и инвеститор со години. И покрај намалената трговска размена оваа година поради здравствената криза, трговијата се одликува со стабилен раст. Наша задача е да го зголемиме нашиот извоз во Словенија и да го надоместиме трговскиот дефицит.

Словенечката поддршка ја добивме и во справување со ширењето на корона-вирусот. Исто така, веќе подолг временски период словенечките полицајци работат заедно со нашите полициски службеници на јужната граница, во справување со повеќегодишната мигрантска и бегалска криза.

Нашите билатерални релации ги збогатуваат и нашите научници и уметници кои ги изучуваат и предаваат нашите јазици и култура и остваруваат интензивна културна размена, како и нашите граѓани, словенечките во Северна Македонија и македонските во Словенија, кои и тука и таму го градат своето образование, својата кариера, создаваат семејства и на тој начин формираат нераскинливи врски меѓу нашите две општества и култури.

Имаме позитивно минато како дел од поранешната држава, споделуваме заедничка сегашност како сојузници во НАТО, а јас сум длабоко уверен дека ќе имаме и заедничка иднина како дел од Европската Унија. Словенија безрезервно ја поддржа одлуката на Европскиот совет во март оваа година за почеток на преговорите за нашето членство во ЕУ, а сега не поддржува во намерата да ја одржиме првата меѓувладина конференција до крајот на оваа година.

Со претседателот Пахор разговаравме и за регионалната безбедност и соработка, како и за тековниот развој на политичките прилики во регионот. Заклучивме дека иднината на регионот е во целосна интеграција во Европската Унија и дека за таа стратешка ориентација не постои кредибилна алтернатива.

Почитуван колега, драг пријателе Борут,

Се надевам и очекувам успешната соработка меѓу нашите две држави да продолжи, а македонско-словенечкото пријателство да станува се поцврсто.

Ви благодарам уште еднаш што ни направивте чест со Вашата посета во време на пандемијата со КОВИД-19.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...