Порака на претседателот Пендаровски по повод Светскиот ден на бегалците

20 јуни 2023 | Соопштенија

Војните, тероризмот, социо-економската и финансиската нестабилност ги загрозуваат човековите права и слободи, предизвикувајќи хуманитарни катастрофи. Милиони луѓе ширум светот се приморани да ги напуштат своите домови за да преживеат и во потрага по безбедност, подобар живот за нив, нивните семејства и заедници.

Нашата држава е потписничка на Конвенцијата од 1951 година и преку својата долгогодишна соработка со УНХЦР покажа солидарност со бегалците од многу конфликти во поновата историја. Од почетокот на војната во Украина прифативме бегалци при што на децата бегалци им се овозможува соодветна интеграција во образовниот систем, како и соодветна здравствена и социјална помош за ранливите категории, за лицата со попреченост, како и за студентите и новинарите.

Светскиот ден на бегалците нè потсетува дека тие имаат потреба да бидат заштитени, да ја имаат нашата поддршка и солидарност за да ги обноват своите животи. Во таа насока, би сакал да ја реафирмирам нашата цврста определба како држава да ги исполниме обврските од Глобалниот договор за бегалците, подготвен под покровителство на Обединетите нации, а кој обезбедува рамка за подобрување на светскиот одговор на потребите на бегалците. Добрата координација и соработката меѓу државите, заедничката одговорност и покажана хуманост, можат многу да помогнат во решавање на проблемот со бегалците. Северна Македонија, како и во сите досегашни кризи безрезервно ќе помага и ќе биде кредибилен и одговорен партнер.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...