Порака од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот

27 јануари 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски упати порака по повод Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот во која истакна дека во време кога светот се соочува со пандемијата на Ковид-19, ние се потсетуваме на една друга пандемија, предизвикана од еден различен вирус, а тоа е антисемитизмот.

„ Антисемитизмот ја негира вистината дека сите ние сме луѓе со еднакво, неотуѓиво и вродено човечко достоинство, дека човечкиот живот е бесценет бидејќи е уникатен и неповторлив. Наместо тоа, антисемитизмот, расизмот и нацизмот ги делеа луѓето и народите на повеќе и помалку вредни, и со тоа го отворија патот за нивна дехуманизација и уништување. Овој вирус што низ вековите предизвикуваше прогони и погроми против Евриете, на крајот кулминираше со холокаустот како пандемија на злото. “, се вели во пораката на претседателот Пендаровски.

Претседателот Пендаровски истакна дека Евреите како жртви на системска неправда и дискриминација биле најпрво лишувани од нивните граѓански и политички права, а потоа и од нивната сопственост и слобода, по што биле депортирани во нацистичките логори каде личните имиња им биле заменувани со безлични броеви и каде биле целосно обесчовечени.

„Над шест милиони мажи, жени и деца биле систематски убиени во логорите на смртта само затоа што биле Евреи. Меѓу нив биле и 7.144 македонски Евреи кои претставуваа дури 98% од нашата севкупна еврејска популација. Но, целта на нацистите не била само физички да ги уништат Евреите, туку и целосно да го избришат споменот за нивното постоење“, истакна претседателот Пендаровски.

Антисемитизмот продолжи да мутира како негација на холокаустот, рече претседателот Пендаровски порачувајќи дека морална обврска на нашата генерација е да го почитуваме достоинството на секој човек, да бидеме солидарни кон ранливите и обесправените и да се сеќаваме на холокаустот, за никогаш да не се повтори.

„Истовремено, на овој ден сме благодарни за преживеаните кои обновија многу еврејски заедници во Европа, вклучително и Еврејската заедница во Република Северна Македонија. На овој ден го негуваме и споменот за праведниците меѓу народите, за оние храбри мажи и жени кои ги ризикувале своите животи за да ги спасат прогонетите Евреи, а со тоа и нашата надеж во човечноста, солидарноста и добрината “, се вели во пораката на претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден за сеќавање на холокаустот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...