Посета на сопругата на претседателот на детските клиники во Скопје и неформална средба со деца и млади во Млади Хаб

4 јануари 2024 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска беше во посета на ЈЗУ Универзитетската клиника за детски болести и ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле во Скопје, а во Канцеларијата на претседателот, Млади Хаб имаше неформална средба со деца и млади, претставници на Здружението на лица со Даунов синдром „Трисомија 21“ и Танцовото студио “Еурека“.

Во Одделот за гастроентерологија при ЈЗУ Универзитетската клиника за детски болести, Скопје, сопругата на претседателот придружувана од директорката д-р Валентина Цвејоска Чолаковска, посети неколку соби на хоспитализирани деца на кои им додели подароци и играчки, а со вработените имаше можност да поразговара за нивната работа насочена кон лечење на најмладите пациенти. Во ЈЗУ Институт за белодробни заболувања кај децата – Козле во Скопје заедно со економскиот директор м-р Тахир Таири, посети неколку соби на хоспитализирани деца. На најмладите пациенти им додели подароци и играчки и им посака побрзо да оздрават и да се вратат во своите семејства.

Во Канцеларијата на претседателот Млади Хаб, сопругата на претседателот се дружеше со деца и млади,  претставници на Здружението на лица со Даунов синдром „Трисомија 21“ и Танцовото студио “Еурека“ . На децата и младите им додели подароци и играчки, а низ забава и заедничка дружба, г-а Ѓоргиевска им посака многу безгрижно детство, многу здравје и среќа во Новата Година.

 

На денешните настани на кои присуствуваше сопругата на претседателот, таа беше придружувана од претставници на фабриката “Макпрогрес“ и нивниот бренд Винчини кои на децата им подарија играчки коишто се дел од хуманитарната донација од децата за децата.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Заедничка иницијатива за климатска акција  – искуства од  28. Самит за климатски промени

Заедничка иницијатива за климатска акција – искуства од 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и учествуваше во дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција  - искуства од  28. Самит за климатски...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40. Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и...

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...