Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Црна Гора, Марија Петровиќ

21 јуни 2019 | Соопштенија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на Марија Петровиќ, новоименувана вонредна и ополномоштена амбасадорка на Црна Гора во Република Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски упати честитки по повод нејзиното именување и изрази интерес и подготвеност за натамошно зајакнување и продлабочување на билатералните односи меѓу двете земји. Претседателот истакна дека силната и безрезервна поддршка од Црна Гора за реализација на европската и атлантската перспектива на Република Северна Македонија секогаш имала особена важност за нас.

Во тој контекст, претседателот Пендаровски изрази благодарност за ратификацијата на Протоколот за пристапување на Република Северна Македонија во НАТО од страна на Собранието на Црна Гора.

„Во оваа пригода, би сакал да нагласам дека Црна Гора е наш докажан пријател, а нашите билатерални односи се карактеризираат со искрен и отворен дијалог, потврден низ соработка на сите полиња од заеднички интерес, како и низ редовни средби на највисоко ниво“, рече претседателот Пендаровски, оценувајќи дека конструктивниот дијалог е резултат на заедничката волја на двете земји да го одржат позитивниот тренд во билатералната соработка, да дадат свој придонес за стабилноста и безбедноста на нашиот регион, но и за заедничката европска иднина.

„Убеден сум дека и во периодот што следи, ќе продолжиме со напорите за интензивирање на соработката во сите области од заемен интерес, како на билатерален, така и на регионален и меѓународен план. Очекувам одличната соработка и взаемната поддршка на регионално ниво, посебно во рамките на Брдо Бриони Процесот, како и на мултилатерален план, да продолжи и да се интензивира“, истакна Претседателот.

Новоименуваната амбасадорка на Црна Гора во Република Северна Македонија, Марија Петровиќ изрази уверување дека нејзиниот мандат ќе биде во функција на одличните билатерални односи и пријателските врски меѓу двете држави.

„Поддршката за Република Северна Македонија да стане дел од НАТО беше и е високо на агендата на црногорската надворешна политика, на тоа не обврзува традиционалната блискост и пријателство на нашите народи, но и евро-атлантското партнерство и вредности на кои тоа се заснова“, рече амбасадорката Петровиќ.

Амбасадорката изрази надеж дека и нашата европска приказна ќе биде исто толку успешна и дека Република Северна Македонија во најбрз рок заслужено ќе ги отвори преговорите.

„Членството во Алијансата за современа Северна Македонија, токму како и за Црна Гора, е стратешки и вредносен избор, цивилизациски исчекор кој ги надминува рамките на дневната политика. Истото важи и за членството во Европската унија“, нагласи црногорската амбасадорка Петровиќ.

Претседателот Пендаровски на амбасадорката Петровиќ и посака многу успех во извршувањето на амбасадорската функција.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...