Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Ерменија, Армен Једигариан

15 септември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Ерменија во Република Северна Македонија, со седиште во Софија, Армен Једигариан.

Претседателот Пендаровски на церемонијата на предавање на акредитивни писма истакна дека по воспоставувањето дипломатски односи меѓу Ерменија и Северна Македонија во 2019 година, потенцијалот да се развиваат и унапредуваат билатералните односи е значително зголемен.

Тој потенцираше дека именувањето на амбасадорот Једигариан на оваа одговорна должност се гледа како израз на заложбата на Република Ерменија за унапредување на билатералните односи во периодот што претстои. Претседателот Пендаровски изрази надеж дека амбасадорот со неговиот ангажман и професионално искуство ќе даде придонес во изнаоѓањето нови форми за содржинско збогатување на односите, особено во доменот на економијата, јакнењето на трговската размена, културата, образованието, науката, туризмот, технологијата, како и во сите други сфери од заеднички интерес.

Нагласувајќи дека му претставува особена чест и задоволство што е првиот амбасадор на Ерменија во Северна Македонија, амбасадорот Једигариан оддаде признание за улогата на малата, но динамична ерменска заедница во Северна Македонија, во зближувањето на двете држави и народи.

Претседателот Пендаровски на амбасадорот Армен Једигариан му посака успешно извршување на значајната дипломатска мисија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Топ тема“ на телевизија Телма говори за актуелната енергетска криза, напорите за обезбедување на стабилно снабдување со енергенси и неодамнешната работа посета на Република Бугарија, во тој контекст. Во интервјуто...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението Клуб на генерали

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Здружението Клуб на генерали

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Здружението Клуб на генерали – Скопје. На средбата се разговараше за тековните активности на здружението, како и за идните планови. Упатувајќи честитки по повод 10 годишнината од постоењето, претседателот...

Заедничка изјава на претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии

Заедничка изјава на претседателите на НАТО земји-членки од Централна и Источна Европа во врска со одлуката на Русија за нелегално анектирање на украински територии

Ние, претседателите од Централна и Источна Европа, од земји чиишто лидери го посетуваа Киев за време на војната и лично беа сведоци на последиците од руската агресија, не можеме да молчиме пред фрапантното прекршување на меѓународното право од страна на Руската...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на прилепскиот регион

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на прилепскиот регион

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска при денешната посета на прилепскиот регион го посети ООУ "Кочо Рацин" во Прилеп, кадешто наставничкиот кадар ја запозна со тековните активности за учениците и работата на училиштето во чиј рамки функционира и детска...

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Средба на претседателот Пендаровски со бугарскиот претседател Радев

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Софија оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев. На средбата беше разговарано за можностите за натамошно унапредување на политичките и економските односи меѓу...