Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Австрија во Република Северна Македонија

25 септември 2019 | Соопштенија, Средби

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма од страна на Георг Вуцас, новоименуван амбасадор на Република Австрија во Република Северна Македонија.

На церемонијата на предавање акредитиви, претседателот Пендаровски истакна дека Република Северна Македонија и Република Австрија годинава прославуваат 25 години од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу двете земји, период во кој континуирано градат пријателски и партнерски односи во повеќе сфери од заеднички интерес. Билатералните односи успешно се развиваат, рече претседателот Пендаровски, за што говорат и бројните инвестиции на Австрија во нашата земја.

„Република Австрија е еден од најважните економски и трговски партнери на Република Северна Македонија, како и прв странски инвеститор во нашата земја со вкупни инвестиции од над 550 милиони евра. Токму присуството на бројните австриски компании на пазарот на Северна Македонија и честите бизнис-контакти, како и активностите на Македонско-австриската бизнис-асоцијација, дополнително придонесуваат за зближување на нашите држави и народи“, рече претседателот Пендаровски.

Заблагодарувајќи се за континуираната поддршка од Австрија во процесот на нашето пристапување кон Европската унија, претседателот Пендаровски изрази надеж дека во периодот што следи, ќе бидеме сведоци на ново поглавје во односите на Република Северна Македонија со Европската Унија преку скорешно отпочнување на преговорите за наше полноправно членство.

„Тоа би било праведно и заслужено признание за досегашната улога на Северна Македонија, како во креирањето на добрососедската политика во Југоисточна Европа, така и во европските интегративни процеси  во кои несебично даваме и ќе продолжиме да даваме свој придонес за надградбата на нашиот заеднички дом, Европа“, рече Претседателот.

Амбасадорот Вуцас истакнa дека е почестен што е назначен како амбасадор во нашата земја и изрази уверување дека ќе го даде својот придонес кон континуираното развивање и продлабочување на билатералните односи меѓу двете земји. Посочувајќи дека Австрија е вистински пријател и ревносен поддржувач на членството на Северна Македонија во Европската унија, амбасадорот Вуцас изрази надеж дека во октомври Советот на министри за надворешни работи на ЕУ конечно ќе ја следи препораката на Европската комисија за отпочнување на пристапните преговори со Северна Македонија, како и со соседот Албанија.

Австрискиот амбасадор ја поздрави определбата и визијата на нашата Влада во изминатите години за воспоставување на добрососедски односи  на исток и на југ, како и  позитивниот развој на економијата преку цврстите напори за создавање на охрабрувачка деловна клима во Република Северна Македонија и изрази поддршка од Австрија за продолжување  на овој ветувачки пат на реформите.

Претседателот Пендаровски на новоименуваниот амбасадор му посака успех во извршувањето на одговорната дипломатска функција.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима и до...

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше и се обрати на панел дискусијата „Здравјето не е само физичко -Ти ја имаш силата“ што се одржа во организација на НЕОКОРТЕКС - Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација. Во своето...

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

 Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција од адолесцентна бременост“ што се одржа во Eвропска куќа, Скопје. ...

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...