Претседателот Пендаровски на средба со делегација на Управувачката група за демократски развој при шведскиот Парламент

22 февруари 2022 | Соопштенија, Средби

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Управувачката група за демократски развој при Парламентот на Кралството Шведска (Риксдаг), која престојува во работна посета на Република Северна Македонија, во рамки на билатералната соработка меѓу парламентите.

На средбата се констатираше дека Северна Македонија и Шведска развиваат динамични и пријателски односи и беа разгледани прашања поврзани со искористување на потенцијалот за збогатување на меѓусебната соработка во повеќе сфери.

Соговорниците изразија задоволство од парламентарната соработка, при што претседателот Пендаровски оцени дека Управувачката група за демократски развој помеѓу парламентите на двете држави е значајна, како за парламентарната, така и за билатералната соработка.

Претседателот Пендаровски упати благодарност за шведската принципиелна поддршка, за континуираната посветеност на процесот на проширување на ЕУ и заложбите за надминување на предизвиците во македонското досие. Тој порача дека отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија е клучно за поттикнување напредок и создавање поволни околности за другите отворени досиеја и за стабилност и просперитет на целиот регион.

Претседателот изрази благодарност и за континуираната развојна поддршка од Шведска во споделување искуства и зајакнување на капацитетите на институциите во земјава, особено на полето на демократијата, владеењето на правото, човековите права, родовата еднаквост, климатските промени, заштитата на еко-системите и инклузивниот економски развој.

На средбата стана збор и за политичките и безбедносните случувања во регионот и пошироко.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Средба со преставници на Лајонс дистрикт 132 – Северна Македонија и меѓународниот претседател  на организацијата, Брајан Шихан

Средба со преставници на Лајонс дистрикт 132 – Северна Македонија и меѓународниот претседател на организацијата, Брајан Шихан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Брајан Шихан, претседател на Меѓународната асоцијација на Лајонс клубови и претставници на Лајонс дистрикт 132 Северна Македонија, по повод 25-годишнината од нивната работа во нашата држава. [gallery...

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Азербејџан, Камил Касијев

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Азербејџан, Камил Касијев

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Азербејџан за Република Северна Македонија, со седиште во Белград, Камил Касијев. На свечената церемонија на предавање...

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Ученици од ООУ„7 Марси“ од Липково и од ООУ „Љубен Лапе" од Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска се сретнаа и поразговараа со претседателот Пендаровски за неговата работа, за претседателските надлежности и активности. [gallery...

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на завршната регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“. Конференцијата е во...

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со Дорис Шмидауер, сопруга на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван Дер Белен коишто престојуваат во официјална посета на Република Северна Македонија, денеска во Канцеларијата на...