Претседателот Пендаровски прими делегација на Сојузот на филателисти на Македонија

8 ноември 2022 | Средби

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Сојузот на филателисти на Македонија.

На средбата, претставниците од Сојузот на филателисти на Македонија го запознаа претседателот Пендаровски за состојбите со филателијата во државата, за нивните тековни активности и соработката со македонските институции, како и за предизвиците со коишто се соочуваат. Тие информираа и за нивните меѓународни успеси и настапот на Европската филателистичка изложба „Либерец 2022“, одржана минатиот месец во Чешката Република.

Сојузот на филателистите на Македонија, кој постои повеќе од 70 години, настојува значајните датуми од нашата историја и од општествениот живот да ги проследи со соодветна филателистичка активност, како традиција која трае со години.

Делегацијата на Сојузот на филателисти на Македонија, што присуствуваше на средбата беше предводена од претседателот Синиша Павлески, секретарот Виктор Габер, претседателот на Управниот одбор, Митко Белчев, Бранислав Сретеновиќ и Климе Поповски.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази, обидувајќи се да го дискредитира претседателот Пендаровски и неговиот кредибилитет. Со ваквата политичка комуникација ВМРО-ДПМНЕ нема да постигне...