Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Приоритети за унапредување на интеграцијата на Ромите во Северна Македонија“

6 април 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски на покана на граѓанското движење АВАЈА присуствуваше на приемот и на дипломатската вечера по повод 8 Април – Меѓународниот ден на Ромите.

За време на дипломатската вечера се одвиваше дискусија насловена „Приоритети за унапредување на интеграцијата на Ромите во Северна Македонија“. Во текот на дискусијата се презентираа досегашните резултати и работата на ова движење и се разгледаа можностите за унапредување на интеграцијата на Ромите во земјава. Дискусијата се одвиваше на три теми: правична застапеност во државната и јавната администрација, попис и новата Стратегија за Роми.

Претседателот Пендаровски честитајќи го Меѓународниот ден на Ромите истакна дека ромската заедница е нераскинлив дел од мултикултурниот мозаик во земјава и со години придонесува во неговото градење.  Претседателот Пендаровски нагласи и дека новата Стратегија за Роми е чекор нанапред кон остварување на конкретни резултати во насока на унапредување на интеграцијата на Ромите за што е потребен заеднички ангажман од сите чинители во земјава.

На настанот присуствуваа и премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, првиот заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби и претставници на дипломатскиот кор во земјава.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ја упати следната порака: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинешни носители на наградата се актерката Изабела...

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...