Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата „Односите на Соединетите Американски Држави и Северна Македонија во ера на геополитички превирања“

22 јуни 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на конференцијата „Односите на Соединетите Американски Држави и Северна Македонија во ера на геополитички превирања“ во организација на Претседателскиот центар за политичко образование. На конференцијата се обрати и Анџела Прајс Агелер, амбасадорка на Соединетите американски држави во Република Северна Македонија.

Осврнувајќи се на меѓусебните односи претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија во САД секогаш гледа како на стратешки партнер. Земјава, како што истакна претседателот Пендаровски е една од неколкуте држави којашто со САД има потпишано Договор за стратешко партнерство. Во таа насока, додаде претседателот Пендаровски, националниот интерес на САД е Северна Македонија да остане во овие граници, да биде демократска и функционална, мултиетничка држава.

„Нашето партнерство со САД е засновано на јасни премиси, јасни вредности кои ги споделуваме. Нашите граѓани во огромен број, и Македонците и Албанците, бидејќи тука има разлика во перцепции, сепак не гледаат друг геополитички актер кој би требало да ја замени улогата кои сами ја имаат како модел на демократија на која се угледуваме“, истакна претседателот Пендаровски во своето обраќање.

Говорејќи за влијанието на трети земји во државата, но и воопшто во регионот, претседателот Пендаровски подвлече дека истите не се закана за разнишување на партнерството на САД со Северна Македонија.

„Македонско-американското пријателство, стратешко пријателство е на добра основа и тука нема елементи кои можат да го загрозат до степен некој да размислува, следна Влада, следен Парламент, да размислуваат за фундаментална промена на стратешкиот курс на Македонија“, заклучи претседателот Пендаровски.

Според амбасадорката Агелер, нашата земја е несомнено побезбедна како членка на НАТО, има безбедносна гаранција од САД и од другите меѓународни партнери. Придонесот на Северна Македонија од приклучувањето во Алијансата, како што посочи амбасадорката Агелер е извонреден.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...