Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 25 годишнината од Хелсиншкиот комитет за човекови права

28 ноември 2019 | Обраќања, Соопштенија

Почитувани претставници на медиумите,
Драги гости,

Благодарам за поканата, чест ми е да се обратам денес по повод четврт век постоење на Хелсиншкиот Комитет за човекови права во нашата земја, организација, неспорен ветеран во заштитата и унапредување на човековите права.

Безмалку трите децении независност на нашата држава и долгата и мачна транзиција беа исполнети со политички кризи, социјална неправда, кревки меѓуетнички односи, политичка недоверба и нетрпеливост кон различните.

Во такви услови, веќе 25 години, Хелсиншкиот комитет за човекови права е конструктивен критичар на државата кој алармира за социјалните неправди, правните пропусти, политичките злоупотреби и другите општествени девијации. Вие активно се борите против предрасудите, против стереотипите, против дискриминацијата, корупцијата, омразата и против насилството во нашето општество.

Преку вашите механизми како бесплатната правна помош својата правда можеа да ја добијат семејства на лица со попреченост, самохрани мајки, жртви на семејно насилство, социјално обесправени граѓани. Вашата сигурна куќа им помага на членовите на ЛГБТИ заедницата кои се жртви на насилство. Со вашата гласност, посетите на затворите во земјата, извештаите за состојбата со човековите права, борбата против дискриминацијата, заштитата на бегалците и барателите на азил, што е само дел од вашата работа, вие ги направивте видливи граѓаните кои беа невидливи за институциите, секогаш ставајќи се на страната на послабите.

Работничките права, еднаквите можности на мажите и жените, родовата еднаквост, инклузијата на лицата со попреченост, правата и заштитата на ЛГБТИ заедницата, еднаквото право на социјална и здравствена заштита, образование, правично судење, говорот на омраза и делата направени од омраза – сите овие теми ќе беа на маргините на јавниот дискурс ако вие не алармиравте и ако упорно не барате почитување на човековите права и слободи за сите.

Драги пријатели,

Вие подобро од мене знаете дека работата е далеку од завршена. Човековите права и слободи се во опасност секогаш кога се земаат здраво за готово, како да се еднаш за секогаш стекнати и гарантирани. Секоја генерација мора одново и одново да ги потврдува за да може да ги ужива овие права. Речиси и да нема ден, а, да не дознаеме за прекршување на некое човеково право и ограничување на некоја човекова слобода. Семејното насилство, експлоатацијата на работниците, етикетирање на различните според нивната етничка, религиска припадност, сексуална ориентација или родов идентитет, жигосувањето на зависниците, за жал, се дел од нашето секојдневие. Ние не можеме да си дозволиме да бидеме рамнодушни на кршењето на човековите права и правото на човечко достоинство.

Почитувани присутни,

Битката за човековите права мора да продолжи, затоа што ниту едно човеково право не е право само за еден човек или само за една заедница. Слободата што ја имаме треба да ја користиме за да ја унапредуваме слободата на другите. Вистински слободно општество е она во кое правата на најмалата заедница се исто толку почитувани колку и правата на најголемата заедница.

Треба да бидеме активни! Борбата за човековите права и слободи не смее да биде ангажман на неколкумина интелектуалци и активисти, туку повик и должност на секој граѓанин, на секој човек.

Сите луѓе се раѓаме слободни и еднакви и затоа не треба да дозволиме посилните да имаат права над послабите. Да работиме заеднички за да го најдеме балансот меѓу јавната безбедност и индивидуалната слобода, да се запази универзалноста на човековите права без да се наруши различноста.

Постојано да ги препрочитуваме и да ги објаснуваме Универзалната декларација за човекови права, Меѓународната повелба за економски, социјални и културни права, Меѓународната повелба за граѓански и политички права и Европската конвенција за човекови права. Напредно европско општество е само она во кое се почитува и промовира богатството на различноста.

На таков начин, ќе направиме прогрес во два меѓусебно поврзани процеси: Првиот е граѓанското помирување кога сите кои живеат во оваа земја ќе се почитуваат меѓу себе и ќе бидат почитувани од институциите, не само на хартија, туку и во пракса. Наша клучна цел мора да биде општество ослободено од предрасуди во кое ќе има место за секого.

Вториот е европската интеграција. Во фундаментите на Европската Унија и на тн. европски начин на живот се заштитата на човековите права, демократијата и владеењето на правото.

Почитувани пријатели,

Вие во Хелсиншкиот комитет цели 25 години истрајувате во борбата за човековите права и слободи водени од увереноста во вредноста и неотуѓивото достоинство на секое човечко суштество. На тој пат јас сум со вас, без остаток.

Посакувам до следниот јубилеј да изградиме европско општество и европска држава на политички дијалог, на социјална правда, солидарност кон луѓето и заедниците на маргините, грижа за животната средина, каде што правилата важат за сите.

Ви честитам и ви благодарам!

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...