Претседателот Пендаровски со поддршка на иницијативата за креирање на сеопфатна национална програма „Поддршка на талентирани деца и млади“

29 јуни 2023 | Соопштенија, Средби

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со млади талентирани математичари и физичари и со претставници на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони.

На средбата се разговараше за текот на иницијативата „Поддршка на научно-технолошката извонредност кај ученици и млади“ чија цел е создавање на платформа преку која државните институции, приватниот сектор, меѓународните организации и општествено одговорните компании, заедно ќе придонесуваат во унапредување на можностите младите да го остварат својот потенцијал. Исто така, на средбата, беше истакнато дека ќе се креира фонд кој ќе ги стимулира и финансира талентираните деца и млади со фокус на науката, технологијата и иновациите.

Во таа насока, претставниците на ТИРЗ истакнаа дека веќе се обезбеди и првата поддршка за тимот средношколци составен од математичари и физичари за нивно учество на Светската олимпијада по математика и физика во Јапонија.

Претседателот Пендаровски ја изрази својата поддршка кон оваа иницијатива истакнувајќи дека истата е за поздравување бидејќи ќе овозможи модел на соработка меѓу сите релевантни чинители во државата коишто преку инвестирање и поддршка на талентираните деца и млади ќе им овозможат потребни услови и ресурси за развој на нивните способности.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...