Проштална средба на претседателот Пендаровски со амбасадорката на Република Естонија, Кристи Карелсон

9 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими на проштална средба амбасадорката на Република Естонија за Република Северна Македонија, Кристи Карелсон.

На средбата беше изразено задоволството од одличните билатерални односи, што во континуитет ги негуваат двете пријателски држави, афирмирајќи го интересот за натамошно интензивирање на заедничката соработка, со фокус на економијата и трговската размена.

Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија придава посебно значење на развојот на пријателските односи со Република Естонија и во овој контекст, се заблагодари за досегашната континуирана поддршка за македонските евроинтеграции.

Соговорниците разговараа за руската агресија врз Украина и нејзиното влијание врз стабилноста и безбедноста на европскиот простор, како и влијанието врз економските состојби на контитнентот. Во таа насока беше потенцирано дека двете земји како членки на НАТО носат одлуки кои се во интерес на безбедноста на евро-атлантскиот простор. Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија дава поддршка, во рамки на своите можности на Украина. Дополнително, истакана тој земјава дава поддршка на европската интеграција на Украина, што неодамна и го нагласи претседателот Пендаровски упатувајќи писмо до претседателот Зеленски.

Претседателот Пендаровски се заблагодари на амбасадорката Карелсон за посветениот ангажман и досегашните дипломатски активности во градењето на одличните релации меѓу двете држави, посакувајќи и натамошен успех на личен и на професинален план.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...