Проштална средба на претседателот Пендаровски со амбасадорката на Република Естонија, Кристи Карелсон

9 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими на проштална средба амбасадорката на Република Естонија за Република Северна Македонија, Кристи Карелсон.

На средбата беше изразено задоволството од одличните билатерални односи, што во континуитет ги негуваат двете пријателски држави, афирмирајќи го интересот за натамошно интензивирање на заедничката соработка, со фокус на економијата и трговската размена.

Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија придава посебно значење на развојот на пријателските односи со Република Естонија и во овој контекст, се заблагодари за досегашната континуирана поддршка за македонските евроинтеграции.

Соговорниците разговараа за руската агресија врз Украина и нејзиното влијание врз стабилноста и безбедноста на европскиот простор, како и влијанието врз економските состојби на контитнентот. Во таа насока беше потенцирано дека двете земји како членки на НАТО носат одлуки кои се во интерес на безбедноста на евро-атлантскиот простор. Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија дава поддршка, во рамки на своите можности на Украина. Дополнително, истакана тој земјава дава поддршка на европската интеграција на Украина, што неодамна и го нагласи претседателот Пендаровски упатувајќи писмо до претседателот Зеленски.

Претседателот Пендаровски се заблагодари на амбасадорката Карелсон за посветениот ангажман и досегашните дипломатски активности во градењето на одличните релации меѓу двете држави, посакувајќи и натамошен успех на личен и на професинален план.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...