Работен состанок на претседателот Пендаровски со шефовите на ДКП на Република Северна Македонија во земјите членки на ЕУ и постојаните мисии во ЕУ и НАТО

27 март 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари работен состанок со шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва на Република Северна Македонија во земјите членки на ЕУ и постојаните мисии во ЕУ и во НАТО.

Во фокусот на состанокот беа ЕУ интеграциите на земјата во пресрет на Советот на ЕУ во јуни 2021 година, ситуацијата во регионот на Западен Балкан, пандемијата со Ковид 19, како и годишнината од зачленувањето на Северна Македонија во НАТО.

Претседателот Пендаровски на состанокот зборуваше за можностите за исчекор на државата во евроинтеграциите, во контекст на новата методологија за водење на пристапниот процес, како и билатералните прашања врзани со добрососедските односи.

Од нашите дипломати, претседателот Пендаровски побара активен ангажман во претстојниот период, укажувајќи на потребата од константно детектирање на можностите за унапредување на билатералната соработка со државите во коишто се акредитирани.

Во однос на годишнината од зачленувањето во НАТО, претседателот Пендаровски истакна дека државата ќе го продолжи процесот на доопремување и модернизација на Армијата и безбедносните структури. Претседателот Пендаровски на состанокот се осврна и на нашето учество во мировни мисии и иницијативи кои сега се на листата на интерес на Алијансата.

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Малта, Мери Шиклуна

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Малта, Мери Шиклуна

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари разговор преку видео-врска со новоименуваната амбасадорка на Република Малта во Република Северна Македонија, Мери Шиклуна, по повод предавањето на акредитивните писма кои, поради пандемијата на Ковид-19, ги достави по...

Претседателот Пендаровски го посети Модуларниот ковид центар на Општата Болница во Кавадарци и оствари средба со иницијаторот на хуманитарната акција „Донирај компјутер“

Претседателот Пендаровски го посети Модуларниот ковид центар на Општата Болница во Кавадарци и оствари средба со иницијаторот на хуманитарната акција „Донирај компјутер“

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Кавадарци го посети Модуларниот ковид центар на ЈЗУ Општа Болница со проширена дејност и оствари средба со Борче Стаменов, иницијатор на хуманитарната акција „Донирај компјутер“. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со австрискиот амбасадор Вуцас

Средба на претседателот Пендаровски со австрискиот амбасадор Вуцас

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими амбасадорот на Република Австрија, Георг Вуцас. На средбата се разговараше за актуелните состојби во двете држави. Претседателот Пендаровски оцени дека Северна Македонија и Австрија во...

Средба на претседателот Пендаровски со Началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Романија, генерал-потполковник Даниел Петреску

Средба на претседателот Пендаровски со Началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Романија, генерал-потполковник Даниел Петреску

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Началникот на Генералштабот на Вооружените сили на Романија, генерал-потполковник Даниел Петреску, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија. ...