Сопругата на претседателот во посета на општина Шуто Оризари

1 јуни 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска во Шуто Оризари ја посети градинката ЈОУДГ „8 Април“ и оствари средба со Здружението Иницијатива на правата на жените Ромки од Шуто Оризари.

По повод 1 Јуни – Денот на детето, на група деца кои ја посетуваат градинката ЈОУДГ „8 Април“, сопругата на претседателот заедно со колешки од Стоматолошкиот факултет, им одржа предавање на тема „Орална хигиена“.

При посетата на градинката, Ѓоргиевска беше запознаена со условите и функционирањето на градинката изградена според највисоки стандарди за предучилишна установа, во чии рамки се и високите стандарди за енергетска ефикасност и за пристапност вклучувајќи инклузивна опрема за игралишта со цел да им се обезбедат на децата со попреченост еднакви можности со нивните врсници.

Во рамки на средбата со Здружението Иницијатива на правата на жените Ромки од Шуто Оризари, Ѓоргиевска се запозна со резултатите од нивните досегашни активности во областа на дискриминацијата, социјалната и здравствената заштита за чиешто остварување делуваат како параправнички и теренски работнички.

Здружението Иницијатива на правата на жените Ромки од Шуто Оризари својата примарна цел девојките и жените Ромки да ги остварат своите социјални, економски и здравствени права на еднаква основа со другите жени, ја реализира преку активности за едуцирање, застапување и зајакнување.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети 60-годишниот Ристо Донев, лице со церебрална парализа, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах. Тој го запозна претседателот Пендаровски со неговите шаховски...

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 - Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка...

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Државното средно училиште за образование и рехабилитација „Искра“ во  Штип кадешто присуствуваше на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост. [gallery...

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...