Сопругата на претседателот во посета на Битола

29 март 2024 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска денеска беше во посета на Битола при што ја посети Приватната установата за социјална заштита на стари лица Дом Софија и оствари средби со претставници на Центарот за психосоцијална поддршка и истражувања „Одраз“ и со младата историчарка Ивана Хаџиевска.

Во Установата за социјална заштита на стари лица Дом Софија, сопругата на претседателот имаше можност да ги посети и да поразговара со лицата кои овде престојуваат, а се запозна и со условите и нејзиното функционирање, како и со разновидните активности што се преземаат во насока на следење на состојбата и здравствените потреби на оваа категорија на граѓани.

На средбата со група за поддршка на жени со разни типови канцер  од Центарот за психосоцијална поддршка и истражувања „Одраз“, г-а Ѓоргиевска се запозна со нивните активности коишто имаат за цел пружање на секаков вид на психоцијална поддршка во секојдневната битка на жените заболени од канцер. На средбата беа присутни и претставнички на Здружението на дијабетичари на општина Битола со кои разговараше за нивните тековни предизвици и нивните потреби.

Во рамки на средбата со младата и меѓународно призната историчарка и истражувачка Ивана Хаџиевска којашто ја проучува женската современа историја на 20 век и денес, се разговараше за нејзините последни истражувања „Македонка“ и „Архиви на невидливите“, кои се резултат на заеднички истражувачки процес со тим на антрополози и културолози. На средбата се разви дискусија за историските, културолошките и антрополошките сознанија за позицијата жената денес, и за важноста на институционалната поддршка на ваквите истражувања кои можат да помогнат во понатамошната заложба за родовата еднаквост.

 

 

 

 

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...