Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на прилепскиот регион

2 октомври 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска при денешната посета на прилепскиот регион го посети ООУ “Кочо Рацин” во Прилеп, кадешто наставничкиот кадар ја запозна со тековните активности за учениците и работата на училиштето во чиј рамки функционира и детска стоматолошка ординација.

Во училиштето се сретна и со Гоце Бумбароски, наставник и магистер по менаџмент во образованието познат како наставник херој, омилен помеѓу своите ученици поради креативниот начин на предавање на лекциите и пренесувањето на знаењето. Неговите ученици споделија со сопругата на претседателот како ги поминуваат часовите со својот омилен наставник и какви активности им подготвува за да им биде поинтересна наставата.

Во рамки на посетата, Ѓоргиевска ги посети манастирите Свети Архангел Михаил во Варош и Свето Преображение во Зрзе. Во манастирот Свети Архангел Михаил монахињите ја информираа за дејностите со кои се занимаваат во насока на самоодржливост на нивната заедница. Меѓу највпечатливите нивни дејности е одгледувањето на лаванда од која подготвуваат разновидни производи меѓу кои се издвојува есенцијалното масло.

Во манастирот Свето Преображение, сопругата на претседателот ги посети ателјеата за изработка на икони и ракотворби  за кои најчесто користат природни ресурси од нивната околина. Монасите од овој манастир ја информираа дека произведуваат своја храна посветувајќи големо внимание на одгледувањето на зеленчук, овошје и билки кои ги сушат и користат како чаеви.

Со своите дејности и начинот на организирање, монасите и монахињите од овие два манастири се одличен пример за успешно организирање и функционирање на мали самоодржливи заедници врз принципот на солидарност и заедништо.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...