Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на преспанскиот регион

7 октомври 2022 | Aктивности, Соопштенија

Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден на руралната жена, во организација на Центарот за управување со промени и во соработка со Националната федерација на фармери, сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска  беше во посета на преспанскиот регион.

Запознавајќи се со активностите на Националната федерација на фармери и информирајќи се за производството на јаболка во преспанскиот регион, на фармата на семејното земјоделско стопанство Ѓоргиевски во село Болно, Ресен, сопругата на претседателот имаше можност одблиску да го види начинот на производство и складирање јаболка, при што учествуваше во берба на јаболка. Истовремено, таа се запозна со десетина земјоделки со кои разговараше за предизвиците со кои се соочуваат и со идните планови за унапредување на нивната работа.

Ѓоргиевска се сретна и со членовите на семејното земјоделско стопанство Транталовски кои се и регистрирани оператори на храна, при што тие ја претставија својата производна линија „Преспино“. Тие истакнаа дека сите нивни производи се од домашно производство и дека со нив сакаат да влијаат на домашниот пазар за јакнење на свеста за купување и вреднување на домашното производство.

Во рамки на посетата на преспанскиот регион, сопругата на претседателот во Ресен се сретна со Васил Јанкула, лице со церебрална парализа кој потекнува од Мала Преспа, Албанија. Со Васил, којшто помага во организирање на спортски активности за лицата со попреченост, Ѓоргиевска разговараше за неговите предизвици и инклузијата на лицата со попреченост кај нас.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети 60-годишниот Ристо Донев, лице со церебрална парализа, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах. Тој го запозна претседателот Пендаровски со неговите шаховски...

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 - Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка...

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Државното средно училиште за образование и рехабилитација „Искра“ во  Штип кадешто присуствуваше на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост. [gallery...

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...