Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, се обрати на настанот „Едно семејство“ на СОС Детско село – Македонија

20 декември 2019 | Соопштенија

Сопругата на Претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, се обрати на настанот „Едно семејство“, што се одржа под нејзино покровителство, а во организација на СОС Детско село – Македонија. Со настанот „Едно семејство“ СОС Детско село ‒ Македонија им оддава признание на пријателите, донаторите и на поддржувачите на оваа организација.

Ѓоргиевска оцени дека во 18-годишното постоење, СОС Детско село – Македонија има постигнато солидни резултати во грижата за децата во ризик. Лично се заблагодари до сите што несебично одвојуваат средства, време, енергија и придонесуваат кон остварувањето на мисијата на СОС Детското село – Македонија.

Во продолжение e интегралниот текст на обраќањето.

Почитувани членови на СОС Детско село ‒ Македонија,
Почитувани гости,
Дами и господа,

Најпрво би сакала да се благодарам за честа да бидам покровител на годинешниов настан „Едно семејство“ на СОС Детско село. На него ќе се оддаде признание на пријателите, донаторите и на поддржувачите на оваа организација. Симболиката е дотолку помолема затоа што церемонијата се одвива на 20 Декември ‒ Меѓународниот ден на солидарноста. Токму благодарение на солидарноста и помагањето на институциите, компаниите и поединците, СОС Детското село може да ја врши својата основна функција за грижа и поддршка на деца во ризик. Меѓутоа, покрај семејниот модел за алтернативна грижа за деца, СОС Детското село реализира програма за социјална превенција ‒ зајакнување на семејствата, програма за грижа за млади луѓе, застапување и градење на капацитетите на системот за социјална заштита. Сето ова, СОС Детското село во нашата земја го прави успешно 18 години. Навистина треба да бидеме горди што и во Република Северна Македонија, како и во сто и триесетина земји во светот, егзистира најголемата невладина организација која се фокусира на поддршка на деца без родителска грижа, како и помагање на фамилии во ризик. Кога веќе ја споменав меѓународната мрежа на СОС Детско село, би сакала да го честитам и големиот јубилеј, а тоа е седумдесет години од отворањето на првото СОС Детско село во Тирол, Австрија. Идејата на Херман Гмајнер, започната со реализација пред седумдесет години, и до ден денес не изгубила од својата актуелност и претставува пример за социјална грижа и заштита со фокус на алтернативната семејна средина во случаи кога децата немаат можност да живеат со своите родители.

Почитувани пријатели,

Секое дете заслужува да расте во топол дом опкружено со љубов, опкружено со внимание, односно ниту едно дете не треба да расне само, како што е истакнато во мисијата на СОС Детското село. За ова да биде остварено, секој од нас може да придонесе на различен начин. Токму и денеска сме собрани да им оддадеме признание на оние којшто несебично одвојуваат средства, време, енергија и придонесуваат кон остварувањето на мисијата на СОС Детското село. Би сакала, како покровител на оваа манифестација, лично да се заблагодарам и да ги охрабрам и понатаму несебично и безрезервно да помагаат, да бидат солидарни и великодушни. Со грижата за најмладите се грижиме и за нашата иднина, се грижиме за напредокот и за просперитетот на целата заедница. Сите ние сме едно семејство и секој член на нашето семејство заслужува да биде исполнет со радост и среќа.

Дозволете на крајот на моево обраќање на сите штитеници на СОС Детско село ‒ Македонија, на сите вработени, и на сите поддржувачи да им посакам пред сè многу љубов, здравје, среќа и успех.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...