Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на отворањето на изложбата „Розеви тигри и златни гуштери и што уште не”

10 март 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со амбасадорот Дејвид Гир, шеф на Делегацијата на Европската Унија во Република Северна Македонија, ја отворија изложбата „Розеви тигри и златни гуштери и што уште не” што се одржа во ЕУ Резиденцијата во Скопје.

Главна тема на изложбата е спречување на колапсот на биодиверзитетот, а уметниците инспирирани од Европскиот зелен договор имаа можност да ги изразат своите грижи поврзани со животната средина. Изложбата којашто ќе биде отворена за јавноста до 20 мај годинава, е дел од кампањата за Зелениот договор што Делегацијата на ЕУ ја започна во ноември минатата година со која повика на силна политичка посветеност и итна акција на сите нивоа во справувањето со климатските промени.

Во своето обраќање, Ѓоргиевска истакна дека денешната изложба е уште една потврда дека уметниците и нивните дела не постојат одделено од сликите на времето во коешто дејствуваат и се обликуваат, туку тие се преиспитување и во критичка рефлексија со вистините што ги нуди контекстот во којшто постојат.

Говорејќи за одговорноста на уметникот, Ѓоргиевска нагласи дека уметниците може да станат централни фигури околу коишто се гради идентитетот на едно време, а со тоа и да влијаат на процесите кои ќе придонесат за сензибилизација и за еманципација во однос на најгорливите прашања, но и за нашата одговорност за грижа за заедничките добра преку поголема солидарност и поголема емпатија за човештвото и за планетата Земја.

„Токму низ оваа изложба, низ оваа творечка реакција на којашто присуствуваме денес, согледуваме како уметниците со своите дела ја проникнуваат застрашувачката слика којашто ја живееме – еколошката смрт, ресурсната неодговорност, човековото понижување – интервенирајќи во понатамошните текови и во промените поврзани со општественото тело“, истакна Ѓоргиевска додавајќи дека културата и етимолошки упатува на негување, култивирање, создавање модели кои ќе ја облагородат планетата, а со тоа ќе придонесат и за грижливо и балансирано развивање на биодиверзитетот и затоа уметничкото творештво треба да се смета за интегрален агенс на зелените политики.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...