Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „ Политичкиот дијалог за дебелина во земјите на Западен Балкан“

19 мај 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на настанот „Политичкиот дијалог за дебелина во земјите на Западен Балкан“ што се одржа во Скопје, во организација на Регионалната канцеларија на СЗО за Европа.

Во своето обраќање пред присутните, сопругата на претседателот истакна дека справувањето со зголемената телесна тежина денес е прашањe за скоро секоја земја, а кога ја третираме оваа тема потребно е да се фокусираме дали доволно зборуваме и ја подигаме јавната свест за навиките на потрошувачите и начинот на живот, пристапот до здравствена заштита, нивото на образование, моделите на производство на храна.

„Притоа, потребно е да преземеме одговорноста за тоа колку вложуваме во идните генерации, колку работиме со децата и младите да имаат здрави навики за исхрана, да спортуваат, да волонтираат, да бидат солидарни и да се дружат и конечно, колку како општество им даваме шанса да практикуваат животни стилови кои промовираат здравје“, рече Ѓоргиевска.

Поздравувајќи ја иницијативата на Светската здравствена организација за политички дијалог на клучните чинители од здравствениот сектор во Западен Балкан, Ѓоргиевска посочи дека истата претставува добра можност за создавање заеднички пристап со меѓусекторска соработка со вклучување на здравствените власти, за подигање на јавната свест,  градење на стратегија и партнерство меѓу државата, родителите, образовниот и граѓанскиот сектор и додаде дека истата ќе придонесе да се промовира здрав начин на живот, здрава и умерена исхрана за децата и што повеќе време надвор, а што помалку со телевизорите, компјутерите, таблетите, и смартфоните.

„Само на таков начин ќе градиме здрави генерации коишто се клучни за одржлива иднина“, порача сопругата на претседателот.

На настанот се обратија министерот за здравство, Беким Сали, како и претставници од Светската здравствена организација.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...