Сопругата на претседателот со видео порака до присутните на панелот „Ромската жена во 21 век – можности, придонеси и предизвици”

8 март 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска со видео порака се обрати до присутните на панелот „Ромската жена во 21 век – можности, придонеси и предизвици”, организиран од страна на коалицијата на Ромски граѓански организации „Khetane” по повод 8 март – Меѓународниот ден на жената.

Во своето обраќање Ѓоргиевска ја потврди својата силна поддршка за унапредување на положбата на Ромките во македонското општество потенцирајќи дека жените во нашето општество сè уште наидуваат на многу пречки и мораат да се соочат со разни предизвици и, за жал, ова е особено изразено кај припадничките на ромската заедница.

Ѓоргиевска истакна дека не смееме секоја година само да ги констатираме проблемите и минималниот напредок и дека мораме работите да ги промениме од корен.

„Покрај борбата со системските бариери, пасивноста на институциите, стереотипите и предрасудите, да придонесеме и со личен активизам и индивидуален ангажман секој во рамките на своите можности. При тоа суштинска е улогата на Ромките лидерки во својата заедница кои се активистки, професионалки и носителки на промени“, нагласи Ѓоргиевска.

Таа ги охрабри присутните да се изборат за правата на сите обесправени жени, и Ромки и припадници на другите заедници.

„Да се избориме за место под сонцето за секого и да донесеме трајни промени во нашето општество, во нашите заедници, да го промениме менталитетот и ретроградниот светоглед кој спречува напредок и просперитет“, порача Ѓоргиевска.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на генералниот...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции...

Обраќање на претседателот Пендаровски на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации

Обраќање на претседателот Пендаровски на Генералната дебата на 78. Генерално собрание на Обединетите нации

Почитуван Претседател на Генералното собрание, Почитувани шефови на држави и на влади, Почитуван Генерален секретар, Дами и господа, Ми причинува особена чест и големо задоволство, во име на граѓаните на Република Северна Македонија, да се обратам од говорницата на...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Стево Пендаровски вчера во Њујорк оствари билатерална средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол. На средбата, која е прва средба на ниво на претседатели на држави, беше изразен интерес и подготвеност за истражување на правците за...

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера го посети Њу Џерси. Во придружба на сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, претседателот Пендаровски го...