Сопругата на претседателот со најмладите во рамки на фестивалот „Литера“

26 мај 2023 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на Меѓународниот фестивал за литература и илустрација за деца „Литера 2023“ што се одржува во Музејот на град Скопје.

Во рамки на настанот, г-ѓа Ѓоргиевска на присутните деца од училишна возраст им ја прочита сликовницата „Облакот во жолто палто“ на хрватската авторка и мултимедијална уметница Николина Манојловиќ Врачар. Сопругата на претседателот имаше можност да поразговара со авторката на сликовницата којашто заедно со илустраторите и креативните уметници Доминик Вуковиќ и Бранка Холингсворт-Нара како гости од Хрватска учествуваа во разновидната програма на фестивалот.

Во разговорот со гостите од Хрватска и со идејниот творец на фестивалот „Литера“, Софија Семенпеева, сопругата на претседателот ја истакна големата важност од одржување на вакви манифестации кадешто публиката има можност да се запознае со авторите и литературата за деца и млади, со што се подигнува свеста кај родителите и децата за влијанието на ваквите литературни изданија врз правилниот интелектуален и емоционален развој на децата.

“Литера” е меѓународен фестивал за литература и илустрација за деца во чии рамки се одржуваат разновидни активности наменети за стручната јавност, издавачките куќи кои објавуваат литература за деца и млади, децата од школска и претшколска возраст, родителите, илустраторите и книжевниците. На фестивалот на гостите од Хрватска им се придружија домашни илустратори, писатели, автори на сликовници, издавачи, мултимедијални ликовни уметници.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...