Сопругата на претседателот учествуваше на настанот “Средба за вмрежување со културните аташеа на земјите-членки на ЕУ “

10 ноември 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот “Средба за вмрежување со културните аташеа на земјите-членки на ЕУ“ што се одржа во куќата – музеј на реномираниот ликовен уметник, Лазар Личеноски. Настанот е дел од активностите по повод 3-от роденден на Europe house, Скопје.

Истакнувајќи дека обновувањето на куќата на Лазар Личеновски е важно од многу аспекти, во своето обраќање пред присутните, сопругата на претседателот нагласи дека од една страна тоа покажува колку се грижиме ние за нашето културно наследство, но од друга страна освен што има музеолошка, традиционална вредност, тоа претставува една основа да се изгради жив, динамичен простор во којшто новите генерации ќе имаат можност да творат, да се инспирираат и да се создадат продолжетоци на онаа уметност со којашто се занимавал Личеновски и ќе се создадат нови моменти, нови искуства и нова уметност за сите млади генерации.

„Навистина ми претставува задоволство што сум патрон заедно со мојот сопруг на еден ваков прекрасен проект и се надевам дека ќе има уште многу вакви проекти коишто ќе бидат инкубатори на идеи за младите уметници“, рече сопругата на претседателот.

На денешниот настан којшто претставува неформално дружење со културните аташеа на амбасадите на земјите-членки на ЕУ, се обрати шефот на делегацијата на ЕУ, амбасадорот Дејвид Гир и директорката на Националната галерија, Дита Старова-Ќерими којашто даде краток преглед на завештанието и вредноста на куќата-музеј и делото на Личеноски коешто ја збогатува културната ризница на земјата.

Присутните на настанот имаа можност да ја видат студентската изложба којашто се состои од различни форми на уметнички дела изработени од студентите и професорите од Факултетот за ликовни уметности, подготвени и инспирирани од делата и наследството на Личеноски. Тие разменија и информации во врска со можностите за идни активности за конзервација и реставрација на куќата – музеј.

Програмата на Europe house, Скопје по повод роденденот предвидува низа активности кои ќе се одвиваат во куќата – музеј на Лазар Личеновски со цел да му се оддаде почит на ликот и делото на овој значаен македонски сликар.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...