Сопругата на Претседателот, Ѓоргиевска во посета на гостиварската компанија „Касефичио Чезарина” и со поддршка на жените претприемачи

14 декември 2020 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на Претседателот, Елизабета Ѓоргиевска, денеска ја посети компанијата „Касефичио Чезарина”од Гостивар, која се занимава со производство на сирења и со која раководи успешната жена претприемач Гзиме Фејзи.

Во насока на нејзините заложби за поддршка на жените претприемачи и успешните бизниси, Ѓоргиевска упати честитки до раководството за амбициозните достигнувања и континуираното надградување на компанијата, што придонесува за нивната конкурентност во земјава и во странство.

Во рамки на посетата, вработените ја запознаа Ѓоргиевска со развојот на компанијата од идеја до реализација, за успешната примена на италијанското искуство во производството, како и со производниот процес и асортиман што го сочинуваат светски познати сирења, од моцарела до специјални сирења со вкус на чоколадо и кафе.

„Ме радува што женското претприемништво полека почнува да игра голема улога во Северна Македонија”,  истакна Ѓоргиевска, посочувајќи дека е потребна посилна институционална поддршка,  со цел поттик и поголем придонес за промоција на жените претприемачи.

Во разговорот беа посочени предизвиците и потешкотиите со кои се соочуваат компаниите поради пандемијата на Ковид-19, како и потребата од прилагодување на новите услови, но и неопходноста да не се напушта мотивацијата и упорноста во продолжување на успешните дејности.

„Вашата креативност, иновативност и пред се храброст да го прифатите ризикот и да го претворите во предност, говори за вашиот вистински претприемачки дух.„Касефичио Чезарина”е позитивен пример како да се искористат можностите што ги нуди нашата земја, и како со професионалност, упорност и работа се постигнуваат резултати”, порача Ѓоргиевска во разговорот со Гзиме Фејзи.

Ѓоргиевска додаде дека „Касефичио Чезарина” освен што придонесува за локалниот и домашниот економски развој, со својата конкурентност на странските пазари истовремено ја афирмира и нашата земја.

„Касефичио Чезарина”е основана во 2001 година и има добиено повеќе државни награди за успешна работа. Сопственичката на компанијата, Гзиме Фејзи, е претседател на Групација на женски претприемачи и добитник на плакета за најуспешна жена бизнисмен од нашата земја, доделена од Амбасадата на САД.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...