Сочувство по повод смртта на академик Ѓорѓи Филиповски

23 декември 2019 | Соопштенија

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод смртта на академик Ѓорѓи Филиповски, упати писмо со сочувство до семејството Филиповски и до претседателот на Македонската академија на науките и уметностите, академик Таки Фити.

Почитувани,

Со длабоко жалење ја примив веста за смртта на академик Ѓорѓи Филиповски. Како Претседател на Република Северна Македонија, во името на македонските граѓани и во мое лично име, ве молам да ги примите изразите на најдлабоко сочувство.

Како еден од тројцата основачи на МАНУ, академик Филиповски придонесе за создавање на врвната академска институција во која повеќе од пет децении се обмислува научниот, културниот и уметничкиот развој на нашата држава. Низ годините, МАНУ прерасна во вистински генератор за развој на науката и научната дејност во Република Северна Македонија, промотор на македонската уметност и култура, но и мост за поврзување со европската и светска наука и уметност. Академик Филиповски стана препознатлив како јавно ангажиран интелектуалец кој отворено и објективно зборува за предизвиците со кои се соочува не само македонската наука, туку и македонското општество. Со сето она што го направи на научен и општествен план тој не задолжи сите нас, да продолжиме да го вложуваме најдоброто од нас, независно од околностите и годините.

Нека почива во мир.

Стево Пендаровски
Претседател на Република Северна Македонија

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и на Јустинијана Прима и до сите верници од православната вероисповед. Почитувани, Имам особено...

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Брисел учествуваше на Самитот ЕУ - Западен Балкан во организација на аналитичкиот центар (тинк – тенк) Пријатели на Европа. На сесијата во рамки на Самитот,...

Претседателот Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Претседателот Пендаровски во посета на Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Монс, Белгија ја посети Врховната команда на сојузничките сили за Европа на НАТО, каде оствари средба со Врховниот командант, генерал Кристофер Каволи. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со тековните...

Претседателот Пендаровски во работна посета на Белгија

Претседателот Пендаровски во работна посета на Белгија

Претседателот Стево Пендаровски денеска - 7 декември 2022 година, среда, ќе престојува во работна посета на Кралството Белгија. Претседателот Пендаровски, во Монс, на церемонија со воени почести ќе биде пречекан од страна на Врховниот командант на сојузничките сили во...

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети 60-годишниот Ристо Донев, лице со церебрална парализа, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах. Тој го запозна претседателот Пендаровски со неговите шаховски...