Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Спано

5 ноември 2021 | Соопштенија, Средби

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со Роберт Спано, претседател на Европскиот суд за човекови права кој престојува во посета на Република Северна Македонија.

 

На средбата, соговорниците разговараа за тековните реформски процеси во правосудството и за соработката на државата со Судот.

Претседателот Пендаровски изрази задоволство од соработката меѓу правосудните институции во Северна Македонија со Европскиот суд за човекови права. Во таа насока, претседателот Пендаровски истакна дека нашата држава го потпиша Протоколот 16 од Европската конвенција за човекови права којшто, по неговата ратификација во Собранието, ќе овозможи директна соработка меѓу највисоките судови во Северна Македонија и Европскиот суд за човекови права.

Претседателот Пендаровски истакна дека Европската комисија во последниот Извештај за напредокот на Северна Македонија позитивно го оцени напредокот на нашата земја во реформите во правосудството и напредокот во усвојувањето на стратегиите за реформи коишто ќе ја зајакнат независноста на судството.

На средбата претседателот Пендаровски подвлече и дека Северна Македонија останува посветена на соодветна примена на Европската конвенција за човекови права и основни слободи и особено навременото извршување на пресудите на Европскиот суд за човекови права.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ја упати следната порака: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинешни носители на наградата се актерката Изабела...

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...